Apple Pay i Google Pay nie działają w Rosji? To efekt nałożonych sankcji

Apple Pay i Google Pay nie dla wszystkich
Apple Pay i Google Pay nie dla wszystkich
Źródło zdjęć: © Getty Images | Westend61 / Daniel Ingold
Karolina Modzelewska

26.02.2022 19:24, aktual.: 27.02.2022 12:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Usługi płatnicze, takie jak Apple Pay i Google Pay, nie są już dostępne dla klientów niektórych rosyjskich banków dotkniętych sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską.

Jak informuje Rosyjski Bank Centralny, klienci banków objętych sankcjami finansowymi (VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank i Otkritie) nie mogą korzystać z Apple Pay oraz Google Pay. Dodatkowo nie mają możliwości używania swoich kart płatniczych za granicą oraz dokonywania płatności online na rzecz firm znajdujących się w państwach, które nałożyły na Rosję sankcje finansowe.

Apple Pay oraz Google Pay to systemy płatności mobilnych i internetowych, pozwalające na szybkie i jednocześnie bezpieczne dokonywanie transakcji w sklepach, bankach, aplikacjach czy na stronach internetowych. Płatności tego typu są wygodne, bo nie wymagają noszenia przy sobie portfela. Wystarczy smartfon, czy inne urządzenie elektroniczne obsługujące tego typu transakcje.

Apple Pay jest rozwiązaniem dostępnym dla posiadaczy urządzeń z systemem iOS, watchOS i maOS (iPhone, Apple Watch, Mac czy iPad). Działa w większości państw i regionów akceptujących płatności zbliżeniowe. Jego aktywacja wymaga podania danych karty płatniczej w aplikacji Wallet, dostępnej na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka, które mają wbudowaną funkcję Apple Pay.

Google Pay działa na podobnych zasadach, jednak w przeciwieństwie do urządzeń z logo nadgryzionego jabłka, do jego aktywacji konieczne jest pobranie specjalnej aplikacji. Można ją znaleźć m.in. w sklepie Google Play. Po podpięciu karty płatniczej można dokonywać płatności w wielu miejscach. Co ważne, w ich trakcie nie ma konieczności podawania danych do płatności, a prawdziwy numer karty nie jest widoczny.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie