Android sam wskaże najszybsze Wi-Fi. Z przydatnej nowości skorzystają nieliczni

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Android 8.1 Oreo od teraz pomagać będzie użytkownikom łączyć się z najszybszą w okolicy siecią Wi-Fi. Informacje o szacowanej prędkości połączenia wyświetlane bowiem będą już na etapie wyboru połączenia, co przyspieszy wybór sieci, szczególnie, gdy do dyspozycji będzie ich kilka. To nowość, o której informowaliśmy już wcześniej, jednak wówczas dostępna była tylko dla części użytkowników najnowszego Androida. Teraz wchodzi ona w życie u wszystkich użytkowników Androida 8.1, a tym samym pojawiają się związane z nią dodatkowe informacje.

Zasada działania jest natomiast bardzo prosta. Już na ekranie, gdzie wybieramy sieć, z którą chcemy się połączyć, pojawią się podpowiedzi o szacowanej prędkości połączenia. Google przyjęło przy tym prostą skalę i komunikaty tekstowe. Zamiast dezorientować niewtajemniczonego użytkownika informacją wyrażoną w megabitach na sekundę, pojawiają się tu napisy, określające sieć na przykład jako szybką lub wolną.

W informacjach technicznych znajdziemy natomiast dodatkowe wyjaśnienia. Gogole informuje, że wolna sieć pozwoli korzystać z Wi-Fi calling oraz wysyłać wiadomości, sieć OK umożliwi wygodne czytanie stron, portali społecznościowych i strumieniowanie muzyki, sieć szybka pozwoli strumieniować większość filmów, zaś sieć bardzo szybka – filmy w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Warto oczywiście dodać, że szybkość sieci bezprzewodowej (choć w pewnym stopniu zależna), to jednak nie jest bezpośrednio związana z jakością sygnału. Dobrze mieć to na uwadze wybierając połączenie – nie zawsze pełny zasięg oznacza bowiem wysoką wydajność; dana sieć może mieć po prostu małą przepustowość i świetne połączenie na drodze smartfon-punkt dostępowy nic w tym zakresie nie zmieni. To z tego powodu nowe wskaźniki w Androidzie Oreo są więc przydatne.

Na koniec trzeba jednak przypomnieć, że nowość dostępna jest wyłącznie w Androidzie 8.1 Oreo. Niestety szczęśliwców, którzy korzystają z tej wersji jest mało, możliwe więc, że pozostali użytkownicy prędzej zmienią telefon na nowy (z Androidem Oreo lub wkrótce nowszym), niż otrzymają aktualizację do wersji 8.1 od producenta swojego urządzenia.

© dobreprogramy