Apple wyrzuca ze sklepu jeden z najlepszych komunikatorów mobilnych

Strona główna Aktualności

O autorze

Aktualizacja, godz. 18.20

Zarówno klasyczny Telegram, jak i Telegram X zostały już przywrócone do sklepu App Store.

W ręce użytkowników Androida trafia komunikator Telegram X. To lżejsza i stworzona od nowa wersja pierwotnej edycji Telegramu, w której nacisk położono na unowocześnienie interfejsu i zwiększenie wydajności. Chociaż aplikacja określana jest mianem eksperymentalnej i na tę chwilę nie wiadomo, czy docelowo wyprze swój pierwowzór, czy tylko pozostanie jego alternatywą, nic nie stoi na przeszkodzie, by od dziś także na Androidzie testować obydwie aplikacje równocześnie.

Historia Telegramu X sięga jednak dalej, niż można by się spodziewać. Pomijając nazwę, pod spodem mamy w praktyce do czynienia z aplikacją Challegram, która dwa lata temu temu stworzona została w ramach konkursu na najlepszą alternatywę dla oficjalnej aplikacji Telegramu. Bazujący na bibliotece TDLib Challegram wygrał, a teraz wykorzystany został jako oficjalna, lżejsza i ciekawsza wizualnie alternatywa dla podstawowej wersji komunikatora.

Tymczasem równolegle z premierą nowej aplikacji w Sklepie Play, Telegram X zniknął ze sklepu z aplikacjami dla iOS-a. Co ciekawe, razem z nim również podstawowa, istniejąca od lat wersja Telegramu. Chociaż początkowo zastanawiano się, czy twórcy nie planują większej rewolucji w ofercie swoich aplikacji, szybko okazało się, że sytuacja jest najpewniej tylko zbiegiem okoliczności, a w dodatkowo nie jest efektem działań producentów – programy zniknęły z App Store'a usunięte przez Apple.

Zamieszanie jest już wyjaśniane. W poście na reddicie jeden z użytkowników przedstawia stanowisko oficjalnego wsparcia Telegramu, tłumaczącego iż zniknięcie aplikacji nie ma związku z premierą na Androida, o czym pojawiła się informacja na blogu. Z kolei na Twitterze twórca Telegramu, Pavel Durov, wyjaśnia, iż Apple usunęło ze sklepu aplikacje, bo uważa, że dały użytkownikom dostęp do nieodpowiednich treści.

Aplikacje najprawdopodobniej wrócą do sklepu, jak tylko zapewniona zostanie dodatkowa ochrona, jednak przyczyna usunięcia – dostęp do nieodpowiednich treści – jest przecież wyjątkowo uniwersalna. Być może Apple zechce wkrótce zadbać o swoich użytkowników do tego stopnia, że z App Store'a znikną także przeglądarki? W końcu za ich pomocą dostęp do nieodpowiednich treści również jest bezproblemowy.

Do czasu wyjaśnienia, Telegram X można testować na Androidzie. Aplikacja jest już dostępna do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu.

© dobreprogramy
s