reklama

Atari wybiera AMD i Linuksa: Ataribox pozwoli uruchomić gry z innych platform

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Steam Machines nie zdołały wyprzeć konsol i zaistnieć na rynku, wśród użytkowników sklepu Steam systemy linuksowe razem nie są w stanie zdobyć nawet 1% użytkowników – można powiedzieć, że zapowiedziana przez Valve rewolucja na rynku gier spełzła na niczym. Czy Atari jest w stanie zrobić to lepiej? Legendarna firma przedstawiła właśnie pierwsze zdjęcia prototypów konsoli Ataribox i ujawniła, że będzie ona działała pod kontrolą Linuksa.

Nowa konsola, choć inspirowana wzornictwem starożytnego Atari 2600, pod względem możliwości ma być urządzeniem na nasze czasy. Jak ujawniono, napędzać ją będzie specjalny procesor przygotowany przez AMD, wykorzystujący rdzenie graficzne Radeon. Co szczególnie zaś istotne, Ataribox będzie działał pod kontrolą Linuksa, ze skrojonym na potrzeby konsoli intuicyjnym interfejsem użytkownika.

Samo wykorzystanie Linuksa niewiele oczywiście znaczy, ale Atari zapewnia, że w przeciwieństwie do urządzeń konkurencji, system tej konsoli będzie otwarty. Ataribox pozwoli swoim właścicielom nie tylko na konfigurowanie systemu i dostosowywanie go do własnych upodobań, ale też korzystanie z gier kupionych na inne platformy – o ile oczywiście będą one kompatybilne z Linuksem i zastosowanym sprzętem.

Oznacza to, że oprócz tysięcy klasycznych gier dla Atari i dziesiątek nowych gier od znanych wydawców, które dostępne mają być na premierę Atariboxa, na konsoli będziemy mogli zainstalować inne sklepy, grać w tytuły z Steama, GOG-a, czy Itch.io. W końcu niemal wszystkie własnościowe gry na Linuksa kompilowane są na architekturę x86, a jeśli AMD postara się o dostarczenie dobrych linuksowych sterowników, to powinny na Atariboksie działać znakomicie.

Więcej dowiemy się, gdy tej już jesieni ruszy zbiórka na nową konsolę w serwisie Indiegogo. Ci, którzy zdecydują się wcześniej wyłożyć swoje pieniadze, otrzymają specjalne ceny, specjalne wersje (w tym ekskluzywny model z prawdziwego drewna) i dodatkowe gry. Pozostali mogą spodziewać się rozpoczęcia sprzedaży pod koniec wiosny 2018 roku. Cena ma być konkurencyjna, od 249 do 299 dolarów, w zależności od wersji i ilości pamięci.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama