ASIO i WASAPI dla optymalnego odtwarzania muzyki z PC

Pojawiają się ostatnio wieści o ofertach "muzyki Hi-Fi" z Internetu i pod tym kątem robię trochę nowych testów z PC. W testach z optymalnie skonfigurowanym PC na audiofilskie potrzeby odtwarzania muzyki od lat najlepiej wypada WASAPI z ustawieniem 32 bity/196 kHz i przez to dawno już nie sprawdzałem co dzieje się z np ASIO, chociaż w pomocy Light Alloy autor tego programu doradza:

Wybierz najlepszą jakość dźwięku dla Twojego sprzętu w następującej kolejności:


  • 1. używaj ASIO, jeśli Twoja karta ma swój własny sterownik ASIO;

  • 2. w przeciwnym razie należy użyć WASAPI w trybie wyłączności (tylko w systemie Windows Vista lub nowszym);

  • 3. inaczej, należy użyć Kernel Streaming, jeśli działa;

  • 4. jeśli żadna z powyższych opcji nie jest możliwa, należy używać DirectSound lub WaveOut. Żadna z nich nie zapewnia bezpośredniego wyjścia sprzętowego, więc zdecyduj opierając się na wydajności.

Punktem wyjścia w moich testach jest odtwarzanie nagrań z głosem, który dobrze znam bez pomocy mikrofonu. Jeżeli odtwarzany głos daje pełne wrażenie, że ta właśnie osoba jest w pomieszczeniu, to można także dobrze usłyszeć, co jest zapisane w nagraniach z dźwiękiem, którego nie poznaliśmy w rzeczywistości. Takie wierne odtwarzanie muzyki pozwala lepiej poznać, co artyści i realizatorzy dźwięku chcieli nam przekazać.

W sklepach, barach itd. jest często odwrotna sytuacja. Z głośników słuchać muzykę i nie ma pewności, czy odtwarzane jest oryginalne nagranie, czy jakaś produkcja firmy dostarczającej przeboje w ekonomicznym wykonaniu. Takich nagrań nie ma już chyba w sklepach z płytami, ale na winylu oferowano przez długie lata w konkurencyjnych cenach składanki z anonimowymi wykonaniami aktualnych przebojów. Rynek na takie nagrania może być teraz dla publicznego odtwarzania, by ograniczyć opłaty związane z prawami autorskimi.

Niedawno w barze chętnie odwiedzanym przez muzyków wywiązała się dyskusja na temat dziwnego instrumentu w znanym przeboju, który był właśnie odtwarzany. Okazało się, że był to jednak oryginał z klaskaniem w dłonie, a nie jakieś nieudaczne imitowanie tego z syntezatora, na co bardziej wskazywał dźwięk z głośników w barze. Kiedyś otrzymałem także od muzyka telefon, że podkładam chyba jakąś świnię, gdy opublikowałem na YouTube zmontowane na laptopie amatorskie nagranie wideo z koncertu. Z głośniczkami laptopa jest mniejsza szansa, by rozróżnić zamierzony efekt dźwiękowy od jakiegoś przekłamania. Przykładowo gitara elektryczna może brzmieć na tysiące różnych sposobów i dopiero z dobrym odsłuchem jest większa szansa, by wyłapać błędy w nagraniu.

W ostatnich testach z nowymi konfiguracjami PC na potrzeby odtwarzania muzyki. sprawdziłem ponownie możliwości ASIO, bo pojawiły się nowe sterowniki do popularnego wśród muzyków Sound Blaster. Poprzednim razem testowałem układ Cretaive Lab na pierwszej płycie głównej z odseparowaną elektroniką dla audio, czyli Gigabyte Sniper 5. Płyty nie było jeszcze w sprzedaży i sterowniki pozostawiały nadal wiele do życzenia. Tym razem skorzystałem tylko z karty muzycznej z procesorem X-Fi, którego sterownik pozwala na pracę 32 bity / 96 kHz. Podłączyłem kartę do analogowego zestawu audio kablami ze złączami chinch. W tym celu użyłem wyjścia wg standardu Intel HD Audio, ale bez korzystania z tandetnej konstrukcji gniazda mini jack.

Na pierwszy ogień poszedł referencyjny AIMP. Ustawienie ASIO 32 bity / 96 kHz daje z najnowszym sterownikiem dużą poprawę. Warto przy tej okazji ustawić bufor ASIO na 300 ms, co przy odtwarzaniu pliku wav zapisanego z taką samą rozdzielczością wynosiło 225 kB. W programie AIMP można zapewnić dodatkowo bufor 250 MB, ale mniejsze wartość też dają niezłe rezultaty przy maksimum w ASIO. Nowy sterownik Creative Labs daje również poprawę z WASAPI i najlepiej sprawdza się w trybie Exklusive (Push) 32 bit / 196 kHz .

Największą poprawę z nowym sterownikiem Sound Blaser stwierdziłem jednak z foobar2000 w wersji 1.3.9. Pojawiła się do niego nowa wtyczka dla obsługi ASIO i WASAPI, ale tylko w pierwszym przypadku się sprawdza. Są to wersje beta i WASAPI nadal lepiej jest obsługiwać ze starszą (stabilną). W ustawieniu ASIO można wybrać sterownik 64 bitowy, a bufor 300 ms daje dużą poprawę jakości odtwarzania muzyki. Programowy bufor 30 tys. ms jest także godny polecenia, ale podobnie jak w AIMP może być zredukowany. WASAPI push dla 32bitów również dużo lepiej się sprawuje z najnowszym sterownikiem Creative Labs.

Totalne zaskoczenie było z Light Alloy, gdzie w wersji 4.9.3 trafiłem tylko na możliwość wyboru trybu "Multichanel Asio Render Filter", a "WASAPI Audio Render" nadal spisuje się trochę lepiej. Niezależnie od trybu z nowym sterownikiem Creative Labs wyraźniej słychać 32 bitowy potencjał procesora. W filmikach mp4 pojawia się większa dynamika w muzyce, ale ogólny odbiór jest nadal trochę za bardzo intensywny, chociaż o wiele lepszy od tego, co było ze starszymi sterownikami.

Przekazane we wpisie oceny odsłuchowe mają zachęcić do lepszego wykorzystania możliwości PC przy odtwarzaniu muzyki. Użyte programy są bezpłatne i każdy może zrobić własne testy. Komentatorzy wypowiadający się na bazie zasłyszanych gdzieś wieści mogą jednak wprowadzić pod tym wpisem wiele błędnych informacji, więc na wszelki wypadek zacytuję obszernie fragmenty z pomocy, którą autor Light Alloy udostępnia użytkownikom.

Przykładowy schemat podsystemu audio w systemie Windows XP:

Windows 7

WASAPI

Windows Audio Session Application Programming Interface (WASAPI), to najnowsza metoda Kernel-streamingu oraz zamiennik dla DirectSound. Za pośrednictwem WASAPI aplikacja może zażądać wyłącznego dostępu do karty dźwiękowej i może wysyłać strumień dźwięku bezpośrednio do karty dźwiękowej. W tym przypadku aplikacja musi obsługiwać dowolny resampling, jeśli częstotliwość próbkowania odtwarzanego dźwięku nie jest obsługiwana przez kartę dźwiękową.
WASAPI zapewnia dwa tryby pracy: współdzielony i wyłączności. W trybie współdzielonym działa podobnie jak DirectSound, a mikser audio systemu Windows robi resampling i mieszanie. W trybie wyłączności WASAPI omija mikser audio systemu Windows oraz ma możliwość wysłania danych bezpośrednio do aplikacji karty dźwiękowej. Ten tryb można zastosować dla formatów takich jak: DTS, DTS Master Audio, Dolby True HD, Dolby digital, Flac, itp. - strumień dźwięku jest dekodowany oraz wysłany w postaci niezmienionej.

Ponadto ważne jest, w jaki sposób WASAPI zarządza danymi miedzy buforami dla różnych trybów. Do przetwarzania danych WASAPI wykorzystuje impuls i metodę pobierania na zażądanie. W push-mode przesuwa stosowne dane do buforów i monitoruje je w sposób ciągły, a kiedy widzi, że bufor jest opróżniany, napełnia go ponownie. W pull-mode, która jest bardziej nowoczesną techniką wykorzystuje zastosowanie dwóch buforów. Sterownik dźwięku dostarcza sygnał do aplikacji, gdy bufor jest pusty, a następnie rozpoczyna przetwarzanie danych z innej pamięci buforowej. W tym samym czasie rozpoczyna się wypełnianie pustego bufora.
W Windows Vista i Windows 7 jest możliwość stosowania WASAPI i jest to bardziej korzystne od DirectSound.

ASIO

Audio Stream Input/Output (ASIO) jest kolejnym sposobem przesyłania dźwięku, ale nie jest to Kernel-streaming. ASIO został opracowany przez Steinberg Ltd. umożliwiając częściowe pomijanie regularnego łańcucha dźwięku podczas odtwarzania audio za pomocą podsystemu audio Windows (w tym Kernel Mixer, który powoduje zniekształcenia). Zapewnia bezpośredni sposób komunikowania się z kartą dźwiękową, czego wynikiem jest doskonały sygnał audio - do 24-bit/192 kHz, przy krótkim czasie reakcji i bez konwersji częstotliwości próbkowania.
Uwaga:
• Profesjonalne urządzenie audio z własnym sterownikiem ASIO zwykle działa lepiej, niż przy użyciu ASIO4ALL używany z rodzajową kartą dźwiękową. Specyficzne karty dźwiękowe przeznaczone specjalnie do nagrywania i produkowania muzyki z reguły mają lepszą jakość dźwięku, lepszą wydajność i są ze sterownikami ASIO, które są przeznaczone dla tego konkretnego urządzenia.