AutoRuns 13.98

Strona główna Windows Narzędzia Narzędzia systemowe
Pobierz ​program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Bezpłatne narzędzie pozwalające na szczegółowe sprawdzenie jakie programy lub ich komponenty są skonfigurowane do automatycznego uruchamiania się wraz ze startem systemu operacyjnego.

Autoruns sprawdza nie tylko łatwo dostępny folder Autostartu ale także poszczególne klucze systemowego Rejestru (Run, RunOnce i inne), gdzie często poukrywane są wpisy nie tylko o samych programach, bibliotekach i usługach ale także o złośliwych komponentach szpiegujących lub reklamowych instalowanych bez naszej wiedzy i trudnych do usunięcia. Poszczególne zbędne lub złośliwe elementy mogą być w prosty sposób usunięte, co przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności powinno spowodować szybsze uruchamianie się systemu i jego poprawną pracę.

Uwaga!

  1. Nie zalecamy programu początkującym użytkownikom.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Dostęp do wielu rzeczy w jednym programie, nie wymaga instalacji
Brak
ocena użytkownika
28.08.2017 12:06 • Recenzja do wersji 13.71

Podstawowy program dla każdego nieco bardziej zaawansowanego użytkownika. Nie powinni go używać początkujący, bo można narobić więcej szkód niż pożytku (tym bardziej, że nie wykonuje samodzielnie kopii zapasowej). Ale w rękach odpowiedniej osoby służy świetnie od oczyszczania systemu z przestarzałych i zbędnych wpisów, elementów reklamowych lub instalujących się poza kontrolą użytkownika i w ostatecznym rozrachunku - przyspieszania rozruchu systemu. Autoruns wyposażono w kilka drobnych rzeczy, które ułatwiają życie, np. gdy nie potrafimy zidentyfikować danego elementu, z poziomu menu programu przesłać do VirusTotal i sprawdzić wyniki skanowania (pokazują się w ostatniej kolumnie) lub kazać wyszukać go w google'ach (nie trzeba samemu wpisywać często długich i skomplikowanych nazw plików). Można też dzięki temu Autoruns szybko otworzyć lokalizację komponentu, który wpisany został do systemowego autostratu lub zobaczyć wpis bezpośrednio w rejestrze czy w harmonogramie zadań. Program posiada też wyszukiwarkę oraz filtr. Ze względów bezpieczeństwa Autoruns domyślnie ukrywa wpisy systemowe. Jest to świetne uzupełnienie dla wbudowanego w Windows narzędzia msconfig.

Łatwość obsługi, przejrzysty interfejs
brak łopatologicznej kopii zapasowej
ocena użytkownika
05.01.2016 11:06 • Recenzja do wersji 13.51

Znakomity programik, używam go od wielu lat na sporej ilości komputerów.
Program jest bardzo mały, zajmuje około połowy megabajta na dysku, nie wymaga instalacji - po rozpakowaniu jest gotowy do uruchomienia.
Interfejs składa się z zakładek - w pierwszej mamy listę wszystkich elementów uruchamianych podczas startu systemu, w kolejnych te same elementy pogrupowane według różnych kryteriów.
W zakładce możemy zobaczyć podstawowe informacje na temat uruchamianego programu - sprawdzenie jego producenta jest istotną informacją pozwalającą zadecydować o jego przydatności.
W moim przypadku najpierw usuwam osierocone wpisy (system traci czas usiłując uruchomić usunięty program), które Autoruns identyfikuje i dosyć wyraźnie zaznacza, następnie duplikaty (programy zupełnie niepotrzebnie uruchamiane kilkukrotnie), w dalszej kolejności sprawdzam podejrzanych producentów oprogramowania oraz programy, których producenta Autoruns nie potrafi zidentyfikować a na zakończenie likwiduję elementy, których nie chcę - na przykład programy czatujące na swoje aktualizacje i przeprowadzające ją wtedy kiedy uznają to za stosowne, a nie wtedy, kiedy ja tego chcę.
Obsługa Autoruns jest bardzo prosta i chociaż wymaga staranności i odrobiny cierpliwości nie zdarzyło mi się jeszcze użyciem Autoruns zaszkodzić komputerowi.
Usunięte wpisy nie znikają z Autoruns - można je przywrócić zaznaczając "ptaszka" przy wpisie takiego programu, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.
Do pełni szczęścia brakuje mi możliwości przywrócenia jednym kliknięciem wszystkich zmian dokonanych podczas ostatniego uruchomienia programu (chyba, że taka możliwość istnieje a ja jej nie zauważyłem).
Wbrew opisowi polecam program nie tylko zaawansowanym użytkownikom, pod warunkiem, że będą uważnie czytać i sprawdzać co dezaktywują.
Program szczególnie przydatny do dezaktywacji śmieci, które przemknęły się do komputera podczas instalacji innych programów.
Efekt pracy programu jest szczególnie zauważalny jako zwiększenie szybkości uruchamiania systemu i usunięcie efektu nieregularnego "zamulania" systemu spowodowanego instalacją i deinstalacją dużej ilości oprogramowania. Efekty, jak na tak skromny program, bywają imponujące.