CPU-Z CPU-Z 1.96

Strona główna Windows Narzędzia Identyfikacja sprzętu i oprogramowania
Pobierz​ program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

CPU-Z to niewielki i bezpłatny program do szczegółowej identyfikacji zainstalowanego w komputerze modelu procesora, płyty głównej, chipsetu, karty graficznej oraz pamięci RAM.

Identyfikacja kluczowych podzespołów komputera

CPU-Z wyświetla informacje o modelu i nazwie procesora (wraz z nazwą kodową), rodzaju złącza, technologii wykonania, napięciu, wewnętrznej i zewnętrznej prędkości taktowania, mnożniku, wsparciu dla instrukcji multimedialnych, a także o dokładne dane na temat pamięci podręcznej cache. Ponadto program udostępnia równie szczegółowe informacje o płycie głównej (producent, model, wersja, model i data BIOSu, chipset, sensory itp.) i zainstalowanej pamięci (wielkość, szybkość, nazwa producenta, numer seryjny, data produkcji itp.). Jakiś czas temu twórcy wprowadzili również funkcje identyfikacji zainstalowanego w komputerze układu graficznego (GPU). W tym przypadku CPU-Z informuje nas o modelu urządzenia, jego producencie, nazwie kodowej, technologii wykonania oraz częstotliwości pracy i ilości oraz typie wbudowanej pamięci graficznej.

Badanie wydajności procesora

Opisywany program posiada zintegrowany benchmark, którego zadaniem jest sprawdzania wydajności posiadanego procesora. Pozwala on przeprowadzać test CPU jedno- i wielowątkowe. W przypadku tych drugich CPU-Z daje użytkownikowi możliwość definiowania ilości wątków. CPU-Z potrafi przeprowadzać standardowe testy wydajności oraz tzw. stress testy, których celem jest maksymalne obciążenie podzespołu. Dodatkowo możliwe jest wybranie wersji wykorzystywanego benchmarku oraz porównanie wyników testu z wynikami innych procesorów, a także zapisywanie raportów z rezultatami pracy do plików TXT i HTML.

Program wspiera praktycznie wszystkie modele procesorów, chipsetów i układów graficznych, będących na rynku. CPU-Z udostępniony został w wersji instalacyjnej oraz przenośnej (tzw. portable), która nie wymaga instalacji i gotowa jest do działania tuż po pobraniu.

Kluczowe cechy programu:

  • identyfikacja kluczowych podzespołów komputera - CPU, GPU, RAM
  • możliwość testowania wydajności procesora
  • zapis zgromadzonych danych do pliku TXT lub HTML
  • narzędzie łatwe w użyciu i dostępne za darmo
  • dostępność wersji przenośnej (portable)

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Program do nabycia za darmo, nie ma problemów z obsługą, program podaje dokładne informacje o naszych podzespołach
brak
ocena użytkownika
23.08.2018 17:04 • Recenzja do wersji 1.86

Bardzo ciekawy program, tak jak podałem w plusach, program podaje dokładne informacje o naszym komputerze, a dokładniej o płycie głównej, procesorze, pamięci i grafice.

prosty, łatwy w obsłudze, bezpłatny
brak
ocena użytkownika
25.08.2010 18:10 • Recenzja do wersji 1.55

Ciekawa pozycja i to wbrew pozorom nie tylko dla overclockerów. Jeżeli potrzebujemy informację na temat dokładnego modelu i parametrów procesora, płyty głównej, pamięci czy grafiki to najlepiej sięgnąć właśnie po CPU-Z.

Powtarzający się scenariusz użycia to sprawdzenie ile w komputerze jest wolnych slotów pamięci i jakiego rodzaju są to układy - rozszerzanie RAMu to bowiem najczęstsza i niejednokrotnie jedyna modyfikacja posiadanego sprzętu.

Prosty program do w sumie prostych zadań - sprawdza się znakomicie!