Cryptomator sam zaszyfruje dane, które wgrywasz na dowolny dysk online

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Przechowywanie ważnych danych w dysku w chmurze wydaje się dobrym sposobem na ich ochronę przed awariami i problemami, które mogą dotknąć nas lokalnie. Nawet lokalny NAS przecież nie przetrwa raczej pożaru czy odwiedzin włamywaczy. Jak jednak pokazaliśmy Wam w naszym kwietniowym przeglądzie, większość tych usług dysków online ma jeden poważny problem – oferuje szyfrowanie tylko po stronie serwera, a to tak, jakby nie oferowała wcale. Łatwo sobie wyobrazić, że nakłoniony do współpracy odpowiednim nakazem dostawca usługi może udostępnić klucze szyfrujące stronie trzeciej. Znaleźliśmy jednak niezależne narzędzie, dzięki któremu z dysków online, takich jak Dysk Google, OneDrive czy Dropbox można korzystać naprawdę bezpiecznie.

Cryptomator to napisane przez niemieckich programistów otwarte i darmowe narzędzie do szyfrowania danych, które zaprojektowane zostało z myślą o współpracy ze wszystkimi dyskami online, które wykorzystują mechanizmy synchronizacji z lokalnymi katalogami. Całe szyfrowanie odbywa się po stronie klienta, więc nie musicie się obawiać, że Wasze dane trafią w ręce niepowołanych osób. Co zaś szczególnie warte podkreślenia, Cryptomator nie przywiązuje nas do żadnego konkretnego systemu operacyjnego – możemy z niego korzystać na Windowsie, macOS-ie i Linuksie, dostępne są kompilacje dla systemów 32- i 64-bitowych. Przygotowano już aplikację mobilną na iOS-a, niebawem zaś ma pojawić się aplikacja mobilna na Androida.

Do szyfrowania danych wykorzystywany jest AES z 256-bitowym kluczem. Program tworzy specjalne „krypty” (w dowolnej ilości), w których ukryta zostaje struktura katalogów, nazwy plików i ich rozmiary, tak że napastnik niczego nie będzie mógł wywnioskować nawet z metadanych. Każda z takich „krypt” może mieć własne, indywidualne hasło dostępowe. Jego odtworzenie z wygenerowanego skrótu jest ekstremalnie trudne – autorzy wykorzystali znany np. z kryptograficznej waluty Litecoin algorytm Scrypt, specjalnie projektowany pod kątem odporności na siłowe ataki. Czyni to Cryptomatora nawet lepszym rozwiązaniem niż system plików eCryptfs, wykorzystywany np. w Ubuntu do szyfrowania katalogu domowego.

Obsługa programu jest bardzo prosta – po uruchomieniu programu i kliknięciu przycisku + tworzy się nową kryptę, a następnie wybiera jej lokalizację w folderze, który wykorzystywany jest przez nasz dysk online. Potem należy podać hasło dostępowe, wpisać je ponownie dla pewności – i to wszystko. Program automatycznie utworzy wirtualny zasób, podłączony po protokole WebDAV, do którego będziemy mieli dostęp przez normalnego menedżera plików.

W zasadzie jedynie z tym WebDAV-em mogą być problemy na macOS-ie i niektórych dystrybucjach Linuksa, więc deweloperzy obiecują w następnej już wersji wykorzystanie mechanizmu FUSE do podłączenia zasobów Cryptomatora w sposób przezroczysty dla systemu plików.

Cryptomatora pobierzecie z naszej bazy oprogramowania, w wersjach na Windowsa, macOS-a oraz iOS-a.

Zapraszamy do szyfrowania swoich danych online – tylko wówczas możecie być pewni, że ktoś gdzieś kiedyś nie zechce dobrać się do Waszej prywatności.

© dobreprogramy