Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Wojciech Cybulski
05.02.2012 20:28

Programowanie, prawo autorskie, Linux, ACTA i bezpieczeństwo komputerowe - to tylko niektóre z tematów poruszanych przez naszych blogerów. Zapraszamy do przeglądu bloga dobrychprogramów.

Nasz przegląd zaczynamy od interesującego niusa - już wkrótce będzie można składać zamówienia na tablet wyposażony w środowisko graficzne Plasma Active stworzone przez deweloperów KDE. Więcej informacji o tym intrygującym projekcie znajdziecie we wpisie użytkownika Ave5. Pozostając w tematyce Linuksa polecamy wpis lucasa poświęcony serwerowi wyświetlania Wayland, który ma duże szanse zastąpić na tym polu nieco przestarzałego X.Org. Wart uwagi jest także projekt ownCloud pozwalający na postawienie własnej chmury i przechowywanie w niej plików oraz synchronizowanie kontaktów, kalendarza i zakładek. Jeżeli takie rozwiązanie byłoby dla nas przydatne, warto zapoznać się z wpisem Własna chmurka?! Dlaczego nie... ownCloud!!! autorstwa jullo89.

Aktywni użytkownicy portalu na pewno zauważyli, że coraz więcej wpisów na naszych blogach dotyczy programowania. W tej tematyce pozytywnie wyróżnia się wpis jQuery Mobile - programowanie mobilne, w którym djfoxer pokazuje, jak wygląda tworzenie i edytowanie skryptów na urządzeniach przenośnych. Programiści zaczynający swoją przygodę z kodem na pewno docenią także tekst jullo89 wyjaśniający, jak wygląda proces debugowania (kontrolowanego wykonywania kodu) w środowisku NetBeans. Części użytkowników przyda się także wpis autorstwa winlin traktujący o wykonywaniu podstawowych operacji na plikach i katalogach w systemie OpenVMS poprzez język poleceń DCL. Warto także wspomnieć, że pod koniec stycznia we Wrocławiu odbyła się konferencja GigaCon. Przedstawiała ona bieżące trendy w tworzeniu rozwiązań IT dla firm, co dla wielu programistów może być wskazówką, w jakie umiejętności warto inwestować. Relację tej imprezy zamieścił na swoim blogu użytkownik Shaki81.

W naszym podsumowaniu wracamy do zagadnień związanych z ACTA i prawem autorskim. Na początek proponujemy artykuł Fakty na temat ACTY, z którego, niczym z Pogromców Mitów można dowiedzieć się, jakie informacje na temat ACTA są prawdziwe, a jakie, delikatnie mówiąc, naciągane. Warta uwagi jest także trzecia odsłona cyklu Ustawa o prawie autorskim, w którym użytkownik tfl analizuje polskie ustawodawstwo traktujące o prawie autorskim. Jaki wpływ na działalność mniej popularnych artystów będzie miała ACTA? Stosowną analizę na ten temat przeprowadził Wolfgar, a efekty swoich przemyśleń zawarł we wpisie Koncernowe zyski, a mali artyści. No i znowu Acta ;). Jeżeli ACTA jest taka zła, to jak twórcy i wydawcy powinni chronić swój „produkt” przed bezprawnym powielaniem? Swój pomysł na rozwiązanie przedstawił na łamach bloga StawikPiast - koncept jest o tyle ciekawy, że zakłada oddzielenie twórców od wydawców i złamanie monopolu tych ostatnich.

Na zakończenie polecamy wpis użytkownika Adepth7 poświęcony tworzeniu bezpiecznego hasła, komentarz do decyzji Google o obniżeniu pozycji porównywarek cen w wyszukiwarkach i publikację naszego redakcyjnego kolegi qbap prezentującą koncept mobilnej wersji portalu dobreprogramy. Osoby lubiące torturować sprzęt komputerowy odsyłamy natomiast do publikacji Banana, w której dokumentuje on kilka sadystycznych praktyk wykonanych na swoim prywatnym pendrive ;-) Zapraszamy do lektury!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)