Dynamiczne fonty jeszcze w tym roku w Photoshopie CC

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Cyfrowa typografia zrobi w tym roku kolejny krok w stronę pełnej wolności od stałych wymiarów. W Photoshopie CC, w którym pracuje wielu projektantów i grafików, pojawi się obsługa zmiennych fontów. Tym samym Adobe dołączył do Microsoftu i Google'a w budowaniu solidnych podstaw całkowicie elastycznej typografii.

Demonstrację możliwości można zobaczyć na poniższym filmie. W kolekcji fontów, dostępnych dla Photoshopa, mają znaleźć się różne zmienne kroje. Większość z nich będzie można łatwo znaleźć, korzystając ze słowa kluczowego „variable”.

Filmowa demonstracja pokazuje, jak będzie można zmieniać szerokość znaków, wagę czy pochylenie. Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, że projektanci fontów zadbali o takie detale, jak drobne zmiany glifów, poprawiające czytelność przy określonych parametrach. Za przykład posłużył znak dolara ($), którego pionowa kreska zmienia się wraz ze zmianą grubości. Bez tego zabiegu znak byłby nieczytelny.

Warto też wspomnieć, że Adobe w ten sposób wypełnia jeden ze swoich celów sprzed prawie 30 lat. W 1990 roku wprowadził format Multiple Master Fonts (MM), rozszerzający specyfikację Type 1 PostScript. Format ten zawierał dwa „główne” fonty i pozwalał płynnie przechodzić między nimi przez płynną zmianę parametrów. Niezależnie można było zmieniać styl, rozmiar, wagę i szerokość znaków. Wtedy jednak świat nie był gotowy na to rozwiązanie i niewiele programów było w stanie obsługiwać ten typ fontów.

Z czasem MM zostały zastąpione przez fonty OpenType. Wdrażane obecnie zmienne fonty są rozszerzeniem specyfikacji OpenType, opracowanym przez Adobe, Apple, Google i Microsoft, zaprezentowanym we wrześniu ubiegłego roku. Microsoft pokazał już swój font Bahnschrift, Google wprowadził fonty parametryczne do swojego repozytorium, ale to w rękach Adobe leży ogromna odpowiedzialność – dostarczanie narzędzi dla artystów. Od jakości tych narzędzi zależy, jak szybko zmienne fonty będą przechodzić do naszego życia codziennego.

Zmienne fonty pojawią się w Photoshopie CC jeszcze w tym roku.

© dobreprogramy