Dziś o 18:00 w dobreprogramy na żywo: co jeszcze można osiągnąć w rozwoju grafiki komputerowej?

Strona główna Wideo Inne

O autorze

Pamiętacie, jak wyglądały gry w czasach pierwszych PC? Pamiętacie ten piękny róż i cyjan z karty graficznej CGA? Niewiele rzeczy tak bardzo się zmieniło za naszego życia, jak grafika komputerowa. O tym właśnie chcemy porozmawiać podczas dzisiejszego odcinka dobreprogramy na żywo – o najważniejszych kamieniach milowych, jakie minęliśmy trakcie drogi do dzisiejszej fotorealistycznej perfekcji, zapewnianej przez najnowsze potężne GPU zielonych czy czerwonych.

Obiecuje się nam bowiem kolejną rewolucję w grafice. Niskopoziomowe interfejsy grafiki, Mantle od AMD, DirectX 12 od Microsoftu i OpenGL Next od Grupy Khronos (a także Metal od Apple) mają przynieść znacząco większą wydajność na sprzęcie znacznie bardziej przystępnym cenowo. Czy faktycznie przełoży się to na przełom porównywalny do tego, jaki przyniosło np. wprowadzenie pierwszych akceleratorów graficznych, takich jak karty Voodoo, czy też to po prostu kolejna próba sprzedania kolejnej generacji sprzętu, której możliwości są owszem, większe niż poprzedniej, ale dla gołego oka amatora różnice pozostają niezauważalne? A jeśli nie, to czy w ogóle jakieś przełomy są jeszcze możliwe?

Naszą dyskusję zilustrujemy przykładami, pokazując jak było, i jak to się wszystko zmieniało, za sprawą coraz potężniejszego sprzętu i coraz bardziej wyrafinowanych technik programistycznych. Liczymy na to, że uda się Was wciągnąć w dyskusję – w końcu dlatego nasz program nadawany jest na żywo. Czy zgodzicie się z tym, co nasz kierownik działu Lab uważa za kamienie milowe? Czy zamierzacie jeszcze inwestować w karty graficzne w tym dziesięcioleciu? A jeśli tak, to co byście sobie z dziś dostępnego sprzętu chcieli sprawić, albo na co warto Waszym zdaniem poczekać?

Połączyć się z nami możecie przez Skype (nasz login to dobreprogramypl), swoje uwagi możecie zgłaszać też przez czat działający na naszej stronie internetowej. Przed połączeniem zalecamy skorzystanie z testu echo123, by sprawdzić ustawienia mikrofonu i głosników. Przypominamy, że realizacja transmisji przez YouTube wiąże się z kilkudziesięciosekundowym opóźnieniem, więc na czas dzwonienia do programu polecamy wyciszenie okna z transmisją lub zamknięcie przeglądarki aby uniknąć pogłosu.

Dzwnonić zaś warto: wszyscy, którzy dodzwonią się do nas przez Skype, otrzymają atrakcyjne upominki – portalowe koszulki lub kubki.

A może chcesz odwiedzić Intel Extreme Masters?

Tym razem będziemy mieli dla Was w trakcie programu dodatkową atrakcję. Rozdamy 20 wejściówek na Intel Extreme Masters wśród komentujących, którzy zgłoszą chęć pojawienia się na imprezie. Będą to kody, możliwe do zrealizowania do 28 lutego, w systemie biletów online na wybrany dzień imprezy. Uwaga: liczą się wyłącznie komentarze napisane od godziny 18:00 do 20:00. Więcej informacji znajdziecie w naszym poradniku.

© dobreprogramy