reklama

Ekran dotykowy Microsoftu na każdej powierzchni

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zaprezentował nowe rozwiązanie, które może zmienić sposób korzystania z ekranu dotykowego. Będziemy mogli wydawać komendy dotykowe na każdej powierzchni.

Obecnie ekrany dotykowe kojarzą się z urządzeniami mobilnymi (smartfony, tablety), bądź mniej wygodnymi komputerami. Co jednak, gdybyśmy mogli korzystać z nich na dowolnej powierzchni? Stole, ścianie, rozłożonej kartce papieru czy własnej dłoni? Coś takiego zamierza wprowadzić Microsoft. Firma zaprezentowała na sympozjum w Santa Clara (Kalifornia) system OmniTouch. Ekran dotykowy, z którego skorzystamy gdzie tylko się da.

Technologia wykorzystuje mini projektor laserowy i kamerę znaną z urządzenia Kinect. Umożliwia to wyświetlanie klawiatury czy innych interaktywnych obrazów na dowolnej powierzchni. Możemy więc notować tekst, wybierać numer telefonu, powiększać oglądany tekst albo mapę, czy po prostu bawić się w przesuwanie ruchomych elementów. Co ciekawe, technologia działa natychmiast po uruchomieniu i nie wymaga wcześniejszej kalibracji. Klip wideo prezentujący OmniTouch można obejrzeć na stronach serwisu YouTube.

Zespół Microsoft Research opracował również PocketTouch - technologię, która umożliwia wydawanie komend dotykowych przez tkaninę. W praktyce oznacza to chociażby odrzucanie połączeń telefonicznych w smartfonie bez konieczności wyjmowania go z kieszeni spodni. Albo też wysyłanie prostych wiadomości tekstowych. Obie technologie potrzebują jeszcze dużo pracy, aby mogły zadziałać w codziennym użytkowaniu. Podobnie jednak było jeszcze całkiem niedawno z Kinectem, który z prototypowego urządzenia stał się jednym z największych hitów Microsoftu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić