Ferro Backup System 5.5

Strona główna Windows Narzędzia Archiwizacja danych
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Ferro Backup System to sieciowa aplikacja przeznaczona do tworzenia backupu i archiwizacji danych, która działa w oparciu o architekturę klient/serwer. Pozwala wykonywać kopie zapasowe serwerów, stacji roboczych i komputerów przenośnych pracujących pod kontrolą systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Program za pośrednictwem modułu centralnego zarządzania pozwala na łatwe i automatyczne wykonywanie kopii bezpieczeństwa dla wielu komputerów równocześnie. Ze względu na zastosowanie archiwizacji różnicowej i kompresji po stronie stacji roboczej umożliwia w krótkim czasie zarchiwizowanie danych ze wszystkich komputerów w sieci lokalnej.

Ferro Backup System nie wymaga do pracy napędów taśmowych (choć obsługuje je w wersjach Professional i Enterprise) - wykorzystuje do tego celu wielokrotnie tańsze i pojemniejsze dyski twarde. Daje to, w połączeniu z niewielkimi wymaganiami systemowymi i sprzętowymi, a także atrakcyjną ceną programu, bardzo niskie koszty wdrożenia i obsługi przy równie wysokiej niezawodności. Ferro Backup System działa w architekturze klient/serwer i pozwala na zabezpieczenie komputerów podłączonych do sieci komputerowej. Backup może obejmować poszczególne pliki i katalogi lub całe dyski twarde. W przypadku awarii daje możliwość odtworzenia zarchiwizowanych danych oraz systemu operacyjnego z zainstalowanymi programami.

Aplikacja funkcjonuje w oparciu o interfejs webowy, do którego dostęp można uzyskać za pomocą przeglądarki internetowej. Takie rozwiązanie pozwala administratorom zarządzać systemem backupu za pomocą zdalnego komputera lub tabletu. Daje też możliwość korzystania z programu przez kliku administratorów naraz oraz oferuje trzy poziomy zabezpieczenia dostępu: administrator, operator i obserwator.

Najważniejsze funkcje i zalety programu

Wysoka wydajność

Ze względu na zastosowanie archiwizacji różnicowej, kompresji po stronie stacji roboczych, równoległego wykonywania zadań Ferro Backup System pozwala w bardzo krótkim czasie wykonać kopie plików z wszystkich komputerów podłączonych do sieci lokalnej.

Niskie koszty

Ferro Backup System nie wymaga drogiego serwera, serwerowej wersji systemu operacyjnego czy też napędów taśmowych. Ze względu na to, że kompresja danych odbywa się już po stronie stacji roboczych a nie na serwerze, na serwer archiwizacji można przeznaczyć zwykły, tani komputer PC z większym dyskiem twardym.

Odporność na awarie

W przypadku zerwania połączenia, zadania archiwizacji zostaną wstrzymane i dokończone po ponownym nawiązaniu połączenia bez konieczności interwencji ze strony administratora.

Szybkie wdrożenie

Aby móc korzystać z Ferro Backup System nie trzeba zmieniać niczego w aktualnej konfiguracji sieci komputerowej, serwerów i komputerów biurowych. Ferro Backup System działa całkowicie niezależnie od istniejących usług, konfiguracji kont i zabezpieczeń.

Bezobsługowość

Opcja automatycznego zwalniania miejsca na dysku w połączeniu z modułem alertów, który wysyła do administratora informacje o ewentualnych błędach i ostrzeżeniach za pomocą wiadomości e-mail, ogranicza konieczność stałego nadzoru nad programem.

Transparentna archiwizacja

Archiwizacja jest wykonywana w tle i nie jest zauważalna dla zwykłych pracowników firmy.

Wygoda

Administrator nie musi zaprzątać sobie głowy tym, kiedy była robiona ostatnia archiwizacja pełna, a kiedy i ile zostało wykonanych archiwizacji różnicowych. Ferro Backup System przejmuje kontrolę nad procesem odzyskiwania danych z kopii różnicowych i wyświetla ich zawartość tak samo jak w przypadku kopii pełnych.

Bezpłatna pomoc

W przypadku problemów z instalacją bądź obsługą programu otrzymasz bezpłatną, telefoniczną pomoc techniczną.

Najważniejsze nowości od wersji 5

W wersji 5.0 wprowadzono duże zmiany wpływające na szybkość wykonywania kopii zapasowych. Najważniejsza polega wykorzystaniu wieloprocesorowości symetrycznej. Dzięki temu przykładowo dla komputera czterordzeniowego można uzyskać blisko czterokrotny wzrost szybkości backupu. Dodatkowo optymalizacja protokołu sieciowego pozwoliła zwiększyć o 1/3 szybkość transmisji danych do serwera backupu.

Najnowsza wersja daje możliwość archiwizacji i odzyskiwania komputerów bez przesyłania danych do serwera backupu. Rozwiązanie to pozwala w wydajny sposób zabezpieczyć komputery znajdujące się w oddziałach firmy połączonych z centralą słabym łączem sieciowym. Dodatkowo można określić reguły blokowania lub ograniczenia wykorzystania łącza sieciowego na podstawie adresu IP, z którego pochodzi połączenie. Komputer przenośny może być zatem archiwizowany z pełną prędkością, jeśli łączy się z serwerem backupu przez sieć LAN, a jeśli połączy się np. przez modem sieci komórkowej, backup może być zablokowany lub spowolniony.

Kolejną nowością jest możliwość backupu i przywracania maszyn wirtualnych pracujących pod kontrolą hosta Microsoft Hyper-V. W połączeniu z wprowadzonymi w tej wersji udoskonaleniami wydajności można teraz szybko zabezpieczyć maszyny wirtualne Microsoft Hyper-V oraz VMWare ESX(i).

Dla administratorów zarządzających różnymi systemami operacyjnymi dużym ułatwieniem będzie wprowadzona obsługa kontenerów Docker. Kontenery z programem Ferro Backup System pozwalają na łatwe i szybkie uruchomienie serwera backupu lub klienta na dowolnym systemie operacyjnym wspierającym tę technologię. Kontener Ferro Backup System można uruchomić na komputerach z systemem Windows, Linux, OS X lub urządzeniach NAS (Synology, QNAP) z procesorem Intel x86-64.

Wersja 5.0 współpracuje z najnowszymi wersjami systemów operacyjnych Microsoft: Windows 10 i nadchodzącym Windows Server 2016. Wspiera m.in. funkcje uśpienia hybrydowego, szybkiego uruchamiania i InstantGo.

Uwaga!

  • W wersji niezarejestrowanej istnieje możliwość podłączenia maksymalnie dwóch stacji roboczych (archiwizacji dwóch komputerów). Ponadto może być ona używana tylko w celach niezarobkowych i niekomercyjnych (w celach demonstracyjnych, testowych, dydaktycznych, badawczych oraz domowych).
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Stabilny, Niedrogi
Niepoprawna praca na Mac
ocena użytkownika

Rewelacyjny program w świetnej cenie. Jak dla mnie ma jedną wadę: na Macintoshach często się zdarza, że userzy pozostawiają spację na końcu nazwy katalogu lub pliku. FBS nie jest w stanie takich plików zarchiwizować :((
Ponadto na Macintoshu w nazwach plików mogą występować takie znaki jak /,\,?,* - tego ferro też nie potrafi zarchiwizować. A mógłby przecież zamieniać problemowe znaki na jakieś nie powodujące konfliktów.

01.04.2014 20:16 | Recenzja do wersji 4.3.6

Komentarze

0 nowych
krexon   6 #24 06.05.2017 17:26

W nadchodzącej wersji 5.3 będzie fajna funkcja - możliwość ochrony archiwów przed złośliwymi programami szyfrującymi pliki (np. CryptoLocker). W ustawieniach programu wybiera się opcję zabezpieczenia archiwum przed skasowaniem, modyfikacją lub odczytem. Do wyboru jest:
Ochrona wyłączona - archiwa są dostępne dla wszystkich programów i użytkowników serwera backupu
Zablokuj zapis - archiwa są dostępne dla wszystkich programów i użytkowników komputera w trybie do odczytu
Zablokuj zapis i odczyt - archiwa są chronione i nie są dostępne dla innych programów niż FBS Server

  #23 27.02.2017 08:52

używam go na 250 stacjach... od 13 lat...wpierw na 30 stacjach od czasu najprostszej wersji... dzisiaj na 250 stacjach... polecam!

krexon   6 #22 13.02.2017 09:22

@marekvite (niezalogowany): Jestem tylko zadowolonym użytkownikiem FBS, nikt mi za nic nie płaci. Serwer FBS miałem na W2003, teraz na W2012, robiłem i robię kopie XP, W7, W10 (ok. 30 komputerów) i nigdy nie miałem problemu. Robię kopie różnicowe (delta). Wielokrotnie odtwarzałem też pliki.

  #21 10.02.2017 13:22

@krexon: Ferro Backup System 5.2 - Klakierze ! ile ci zapłacili za to badziewie ! Na jaki PC-e to tak wspaniale pracuje !? -)))

krexon   6 #20 13.05.2016 23:49

Wersja 5.0 beta zawiera m.in.:
- Wielokrotne przyspieszenie backupu dzięki zastosowaniu wieloprocesorowości symetrycznej (N razy szybciej przy N rdzeniach CPU)
- Backup maszyn wirtualnych z hosta Hyper-V
- Możliwość archiwizacji i odzyskiwania danych bez przesyłania archiwów do serwera backupu
- Możliwość kontroli przepustowości lub wyłączenia archiwizacji dla połączeń z określonych sieci (np. z powolnych sieci VPN)
- Dodana obsługa routerów i serwerów proxy przekierowujących ruch sieciowy
- Zwiększenie do 30% szybkości backupu poprzez optymalizację wysyłania pakietów sieciowych do serwera backupu

krexon   6 #19 03.03.2015 22:56

Jest już wersja rozwojowa 4.7. Dwie główne zmiany to:
- Nowy tryb Odzyskiwania, który pozwala przywrócić system operacyjny bezpośrednio do komputera docelowego
- Kreator nośnika rozruchowego (CD/DVD, pendrive), z którego można w przypadku awarii uruchomić komputer i odzyskać dane

Wszystkie zmiany: http://www.ferrobackup.com/pl/history.html

piotrekz   2 #18 29.01.2015 12:07

@tcw (niezalogowany): e no Cobian nie jest zły, ale FBS daje jednak znacznie więcej możliwości...

  #17 09.10.2014 21:15

EEE tam nie ma to jak Cobian Backup

krexon   6 #16 06.10.2014 16:10

Chyba niezła wiadomość dla niektórych :)
W następnej wersji będzie "Backup maszyn wirtualnych z hosta (VMware ESX Server 2.5+, ESX/ESXi/vSphere 3.x, 4.x, 5.x)". Na ich stronie jest już do pobrania wersja testowa + backup connector for VMWare.

M@RX   4 #15 17.01.2014 16:06

Korzystam w firmie już od jakiegoś czasu, prawie 50 stacji roboczych. Działa idealnie, bez obciążania sieci itd. Fajne i przejrzyste opcje konfiguracji kopii. Polecam adminom.

Anissa   4 #14 07.03.2013 03:33

Jeden z najlepszych programów w tej klasie cena/jakość/możliwości. Polecam szczególnie adminom.

Komentarze do poprzednich wersji

xyz34   3 #13 01.07.2012 19:01

Ten programik jest ok. Sprawdzilem i uzywalem Polecam

  #12 15.12.2011 11:38

Nie wiem jak w starszych wersjach ale w 3.6.0 jest możliwość archiwizowania danych na pendrive umieszczonym w stacji roboczej.

  #11 30.05.2011 21:56

Prosze o informację czy program ten umożliwia tworzenie kopii z pen drive podłączonego do komputera w scieci

  #10 17.02.2011 08:48

Witam. Używam najnowszej wersji od kilkunastu dni, jestem bardzo zadowolony. Program jest intuicyjny, podłączanie klienta to bajeczka dla małych dzieci, prościej się już nie dało. Zaletą jest to, że nie trzeba na każdym z klientów nic konfigurować, wszystko konfiguruje się centralnie na serwerze.
Mam w sieci podpięte około 50 stanowisk, głównie na XP, kilka na Win7. Mam też dwa serwery, jeden na SBS 2003 a drugi na Ubuntu Server x64. Jako, że SBS jest już znacznie obciążony innymi zadaniami i aplikacjami, końcówkę serwerową Ferro zainstalowałem na Ubuntu. Ktoś zapyta w jaki sposób? Prosto - używając WINE. Całość śmiga naprawdę sprawnie i stabilnie, nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości, dlatego po części jest to odpowiedź na zdanie w komentarzu poniżej "Poza tym wciąż mi brakuje wersji serwera (płatnej oczywiście) pracującego pod linuxem". Wiem, że natywny soft linuxowy w postaci paczki *.deb, *.rpm lub *.bin byłby na pewno lepszy (stabilność gwarantowana na poziomie systemu, nie zaś emulatora WINE), niemniej takie rozwiązanie na chwilę obecną jest chyba najsensowniejszym jeżeli chodzi o Ferro+Linux.

  #9 04.09.2010 00:48

Wersja 3.4.1 już po testach i jak na razie mogę tylko pochwalić - śmiga znakomicie i widzę, że dożo poprawiono w stosunku do wersji 3.3.3, która miała dużo niedociągnięć, wpadek i awarii w działaniu (na winXP). No i nareszcie autorzy domyślili się, żeby program dało się zabezpieczyć hasłem... :)
Poza tym wciąż mi brakuje wersji serwera (płatnej oczywiście) pracującego pod linuxem, a obsługującego stacje z windowsami, bo wdrażanie Ferro w małych firmach, gdzie są 2 do 5 kompów jest uciążliwe i kosztowne - trzeba wcisnąć komuś dodatkowy komp z legalnym windowsem i przynajmniej (także legalnym) zwykłym antywirusem, który to komp obowiązkowo musi być ukryty gdzieś za kiblem, żeby nikt oprócz administratora nie mógł lub nie potrafił z niego korzystać - i tu jest problem z dodatkowymi zbędnymi kosztami. Serwer FBS na linuxie załatwiłby sprawę, bo komp mógłby stać na środku firmy, a linux zagwarantowałby "niekorzystanie" z komputera osób postronnych. Odpadłby też właścicielowi koszt zakupu kosztownego windowsa i koszt zakupu antywirusa. Bo, jak to już kiedyś ktoś słusznie zauważył, z wirusami na linuxie jest jak z Yeti - każdy o nich słyszał, ale nikt jeszcze nie widział... :)
Tak więc koszt wdrożenia serwera FBS sprowadzałby się do kosztu sprzętu i licencji FBS - polecam to uwadze twórców programu.

  #8 24.08.2010 14:31

Ferro Backup System to bardzo ciekawe narzędzie. Od dłuższego czasu używam w domu darmowej wersji (pozwala wykonywać kopie zapasowe z 2-uch komputerów w sieci - może być więcej ale jednocześnie może być uruchomionych maksymalnie 2). kopie wykonują się bezproblemowo. Program jeszcze mnie nie zawiódł. Polecam jeśli ktoś wykonuje backup w sieci :)

  #7 24.06.2010 18:47

niektóre komentarze do tego programu są bardzo dogłębne i dużo wnoszące.
ja używam tego programu w dość dużej firmie państwowej, 20 stanowisk komputerowych które dane są właśnie archiwizowane poprzez ten program.. i działa bez zarzutów już od roku, oczywiście serwer to porządny wydajny komputer dobrej klasy o pojemności dysków 2 TB jak na razie wystarcza.

  #6 21.02.2010 00:56

@Komentarz do grafiki
Skoro nie znasz tego systemu, to po co w ogóle zabierasz głos i takie bzdety wypisujesz?
System archiwizacji FBS jest znakomity! Instaluję go u swoich klientów od ponad roku. Już w dwóch przypadkach awarii HDD uratowało to ludziom dane. FBS archiwizuje partycję systemową "na żywca", ale z zachowaniem stanu koherentnego plików, tzn. takim, że te pliki później nadają się do użytku.
Gdy Ci nieodwracalnie padnie HDD, to bierzesz nowy dysk ze sklepowej półki, wgrywasz dane, podłączasz do miejsca docelowego i uruchamiasz system, jakby nic się nie stało.
Zapewnia to ogromną oszczędność czasu - przy tradycyjnej archiwizacji, po awarii dysku trzeba zainstalować i zaktualizować system, potem wszelkie niezbędne oprogramowanie i dopiero odtwarzać dane z archiwum (bazy, pliki, ustawienia itp.). Tutaj masz wszystko gotowe, podane jak na talerzu.

  #5 19.09.2009 14:51

Serwer archiwizacji oparty o TANI,
zwykły komputer z ntfs/win?

Może to tylko pomyłka grafika, podobnie jak
"makbukpro" pracujący pod kontrolą win
+ "pecet" pracujący pod kontrolą "makoes"
co wywnioskować można z grafiki umieszczonej
powyżej.

Można/trzeba (do wyboru) zapewnić wyższy
stopień bezpieczeństwa zarchiwizowanych danych.

Tani choć pojemny komputer pełniący funkcję
archiwizatora /cennych/ danych może narobić
kłopotów własnie z powodu, że jest zwykły i "tani".
Współczesne komputery pomimo ich zwiększonej
wydajności są projektowane jak "złom". Wydajność
nie powinna być priorytetem (jedynym).

Stacje robocze SGI, nad którymi pracował Polak,
projektowano z myślą o brakach w zasilaniu - płyta
główna wraz z zasilaczem sieciowym zapewniała
dodatkowe milisekundy pracy systemu pomimo
"wyciągnięcia wtyczki", co podnosiło niezawodność
i w połączeniu z całym systemem (sprzęt + system)
podnosiło bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Dzisiaj większość tanich komputerów jest projektowana
z myślą o "cyferkach" i potencjalnych klientach
zapatrzonych w "cyferki".

Niezależnie od wybranej platformy warto/trzeba
zainwestować w UPS. Dobry UPS.


Mój komentarz dotyczy informacji zawartej
w ww. grafice.
O samym systemie archiwizacji przedstawionym
w artykule - nie wypowiadam się.
Nie znam go.
Nie będę "spekulował".

Powstrzymanie się od spekulacji na tematy sobie nieznane, bardzo przydało by się części osób wypowiadających się na łamach DP...