Firefox 51 – zabezpieczenia, optymalizacje i coś dla fanów muzyki

Strona główna Aktualności

O autorze

Firefox być może będzie kiedyś najszybszy (dzięki nowemu silnikowi renderującemu Servo), ale póki jest po prostu… najnowszy. Na serwerach Mozilli pojawiła się właśnie nowa wersja przeglądarki Mozilli, oznaczona numerkiem 51 – i trudno powiedzieć, co w niej takiego naprawdę ważnego, poza być może zrobieniem dobrze audiofilom i dodaniem wsparcia dla kodeka FLAC.

Użytkownicy Firefoksa mogą już korzystać z serwisów oferujących muzykę wysokiej jakości w formacie FLAC, takich jak np. Bandcamp czy Tidal HiFi. Nowości tej towarzyszy wprowadzenie obsługi dźwięku przestrzennego dla sferycznych filmów wideo na Facebooku.

Ulepszono pod kilkoma względami pasek adresowy. Będzie on teraz alarmował ikonką przekreślonej na czerwono kłódeczki, jeśli strona logowania nie korzysta z połączenia HTTPS. Dodano do niego też wskaźnik powiększenia, wyświetlający skalę w procentach za każdym razem, gdy strona została przeskalowana. Wskaźnik pozwala też łatwo wrócić do domyślnego poziomu – wystarczy w tym celu go kliknąć.

Zmiany dotknęły menedżera haseł oraz menedżera zakładek. Ten pierwszy pozwala teraz zapisywać hasła dla formularzy bez wydarzenia „wyślij”, umożliwia też zobaczenie hasła przed jego zapisaniem, ten drugi doczekał się systemu atomicznego wysyłania przed synchronizacją – ma to uczynić cały proces bardziej niezawodnym poprzez zablokowanie pliku zakładek w jego czasie.

Bardziej znaczące zmiany zaszły „pod maską”. Znacznie zoptymalizowano nowy proces e10s do renderowania webowych treści w tle. Jeśli tryb Okien Wieloprocesowych jest u Was włączony domyślnie (a powinien być, chyba że korzystacie z jakichś starszych rozszerzeń, które „gryzą” się z tą funkcją), to zobaczycie, że przełączanie się między kartami jest znacznie szybsze.

Większą szybkość odczują też ci, którzy skazani są na odtwarzanie wideo bez sprzętowej akceleracji – wprowadzone tu optymalizacje zmniejszające obciążenie procesora pozwalają na w miarę płynne, pełnoekranowe odtwarzanie wideo HD nawet na ARM-owych komputerkach. Do tego dochodzą wsparcie dla WebGL2, oraz wykorzystanie google’owej biblioteki graficznej Skia przez silnik graficzny Firefoksa na Linuksie i Androidzie.

Nowy Firefox jest już w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa, macOS-a oraz Androida.

© dobreprogramy
s