Firefox sponsorowany: zobacz, jak będą wyglądały kafelki, na których chce zarabiać Mozilla

Strona główna Aktualności

O autorze

Plotki, że Mozilla chciałaby przerobić Firefoksa na słup reklamowy krążyły po Sieci od początku tego roku. W maju dał im zdecydowany odpór Jonathan Nightingale, wiceprezes Mozilli, informując, że nie ma mowy, by ta lubiana przeglądarka nagle zamieniła się w powierzchnię reklamową. Nie, reklam w Firefoksie nie będzie. Będą jedynie… kafelki sponsorowane, wyświetlane na ekranie szybkiego wybierania. Po czterech miesiącach słowa pana Nightingale stały się ciałem. Najnowsza nocna kompilacja Firefoksa, 34.0a1, jest pierwszą, w której sponsorowane (ale pamiętajmy, że nie reklamowe!) kafelki się pojawiły.

W zapowiedzi nowego mechanizmu, który mógłby być dla Mozilli dodatkowym, alternatywnym względem Google'a źródłem dochodów nie było niczego strasznego. Producent Firefoksa uznał, że ekran szybkiego wybierania jest okazją dostarczenia użytkownikowi dodatkowych korzyści, przy okazji pozwalając utrzymać przeglądarkę. Nowym użytkownikom kafelki ekranu startowego miałyby zasugerować wstępnie przygotowane treści. Niektóre z nich pochodziłyby od Mozilli, inne byłyby witrynami popularnymi w geograficznym położeniu użytkownika, inne wreszcie miałyby zawierać treści sponsorowane od wybranych partnerów. By nikt nie miał wątpliwości co do pochodzenia tych ostatnich, miałyby być one wyraźnie oznaczone.

Przewodnicząca Fundacji Mozilla zapewniła też, że sponsorowane kafelki nie będą częścią żadnej sieci reklamowej – i na pewno nie posłużą nikomu do śledzenia internautów. Sponsorom będą udostępniane jedynie informacje o tym, ile razy dany kafelek był wyświetlany, a ile razy kliknięty.

Aby zobaczyć, jak nowy ekran szybkiego wybierania z takimi kaflami wygląda, uruchomiliśmy najnowszego Firefoksa Nightly. Jako że Firefox jest na tym komputerze domyślną przeglądarką, Nightly zostało uruchomione z flagą -P, by uruchomić menedżera profilów i założyć profil nowego, „dziewiczego” jeszcze użytkownika.

Na poniższym zrzucie ekranu możecie zobaczyć to, co przygotowała Mozilla. Pierwszy z kafelków – dobreprogramy.pl – pojawił się automatycznie po otworzeniu strony naszego portalu. Facebook, YouTube, Lightbeam (narzędzie do śledzenia aktywności śledzących sieci reklamowych), Wikipedia, Amazon i Webmaker zostały wyświetlone jako kafelki sugerowane przez Mozillę lub popularne w tej lokalizacji (powiedzmy). Kafelki Wired, Booking.com oraz BBC zostały wyraźnie oznaczone etykietą SPONSORED.

Doprawdy nie jest łatwo zrozumieć, na jakiej zasadzie Mozilla uznaje, że sklep internetowy Amazonu jest kafelkiem polecanym, zaś opiniotwórcze i szanowane BBC to kafelek sponsorowany. Być może to tylko test. Dla użytkownika ważne jest to, że kafelki sponsorowane (podobnie jak i pozostałe) łatwo usunąć kliknięciem ikonki „x” w prawym górnym rogu kafla, wyświetlanej po najechaniu na niego wskaźnikiem myszy. Taka forma reklamy (czy też „sponsoringu”) nikomu raczej krzywdy nie robi, a jeśli pozyskane w ten sposób pieniądze pomogą Mozilli w realizacji jej ważnej dla całej Sieci misji, to tylko się z tego można cieszyć.

Na koniec warto wspomnieć o kilku innych ciekawostkach, które nowe Nightly przynosi. Przedsięwzięcie znane jako Electrolysis – możliwość renderowania zawartości poszczególnych kart poza głównym wątkiem Firefoksa – jest już domyślnie dostępna. Wyizolowane w ten sposób z procesu okno można uruchomić kliknięciem przycisku „New e10s window”. Pojawiły się też nowe opcje personalizacji: pięć wbudowanych skórek Personas, dostępnych z panelu sterowania pod przyciskami Customize/Themes. Wprowadzono też nowe zabezpieczenia, które uchronią Firefoksa przez niepożądanymi zmianami jego konfiguracji przez programy firm trzecich – np. aplikacje antywirusowe czy paski narzędziowe.

© dobreprogramy
s