Firefox kontra Manifest V3. Mozilla chwali się, że znalazła "obejście"

Firefox kontra Manifest V3. Mozilla chwali się, że znalazła "obejście"

Firefox
Firefox
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
18.01.2023 15:07

Wraca temat zaproponowanego przez Google'a Manifestu V3 w przeglądarkach, który budzi wiele kontrowersji. Chociaż jak dotąd nie spowodował on zapowiadanych problemów w przypadku Chrome'a, istnieje takie zagrożenie. Mozilla chwali się, że Firefoksie udało się ten problem obejść, mimo zachowania zgodności z nowym standardem.

Manifest V3 to zaproponowane lata temu zmiany związane z obsługą rozszerzeń w przeglądarce Google Chrome, które wciąż nie został całkowicie wdrożone w życie. Główne zagrożenie to obawy użytkowników o wstrzymanie współpracy z dodatkami blokującymi szkodliwe treści. Na zmiany w Firefoksie 109 w tym zakresie zwraca uwagę The Verge, powołując się na oficjalny wpis Mozilli na blogu. Firma tłumaczy, że zdaje sobie sprawę ze znaczenia rozszerzeń dla użytkowników Firefoksa i postarała się o zgodność przeglądarki z Manifestem V3 przy zachowaniu działania dodatków.

Mozilla tłumaczy, że wprowadziła pewne zmiany do Manifestu V3 tak, aby jednocześnie zachować zgodność z innymi przeglądarkami (to ułatwienie dla deweloperów dodatków) oraz opcje, które w przypadku Chrome'a mogą zmusić programistów do stworzenia nowych, ograniczonych wersji rozszerzeń. Innymi słowy - użytkownicy Firefoksa nie powinni odczuć negatywnie zmian. Mozilla pisze wprost, że pozwalają one na działanie m.in. popularnego dodatku uBlock Origin.

Manifest V3 w formie proponowanej przez Google wiąże się z dużo bardziej restrykcyjnymi zasadami dla deweloperów. Chodzi m.in. o ograniczenia związane z wykorzystaniem niektórych API przez dodatki, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do ich bezużyteczności lub znacznie okrojonego działania. Więcej o Manifeście V3 można przeczytać w dokumentacji dla programistów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)