Fundacja GNOME bez pieniędzy, pogrążona przez koszty feministycznego i queerowskiego projektu

Strona główna Aktualności

O autorze

Fundacja GNOME jest organizacją non-profit, której oficjalnym celem jest wspieranie prac nad platformą wolnego oprogramowania, projektowaną z myślą o elegancji, efektywności i łatwości użycia. Patrząc na listę sponsorów fundacji, wśród której mamy m.in. Intela, IBM, Google i Red Hata, można by sądzić, że pieniędzy na realizację tego celu nie brakuje. Jest jednak inaczej – organizacja znalazła się w ostatnich miesiącach w fatalnej sytuacji finansowej, za sprawą działań, których nie można określić inaczej, niż jako rażąca niegospodarność.

Relacje między twórcami GNOME a społecznością użytkowników nigdy nie były łatwe – deweloperów tego popularnego środowiska graficznego, wykorzystywanego jako domyślne m.in. w Fedorze, oskarżano niejednokrotnie o całkowite ignorowanie opinii z zewnątrz i forsowanie własnej, dość osobliwej wizji interfejsu, który łamał większość tradycyjnych schematów pracy i przyzwyczajeń. Z czasem jednak użytkownicy GNOME do nowego interfejsu przywykli, a ostatnie, marcowe wydanie środowiska, oznaczone numerkiem 3.12, zdobyło pozytywne opinie.

Skąd więc takie problemy finansowe Fundacji, która ogłosiła, że nie ma żadnych pieniędzy i zamraża w tym momencie praktycznie wszystkie swoje działania? Jak donosi Michael Larabel, twórca serwisu Phoronix, to wynik zaangażowania się w inicjatywę o wdzięcznej nazwie Outreach Program for Women (OPW). Jest to inicjatywa, której celem ma być zwiększenie zaangażowania kobiet (cis i trans) oraz genderqueer (sic!) w wolne i otwarte oprogramowanie.

Wygląda na to, że inicjatywa ta zyskała ogromną popularność. Nawiązano współpracę z wieloma organizacjami wspierającymi cele OPW. Liczba opłacanych stażystek i stażystów sięgnęła trzydziestu. Rada Fundacji zajęła się zarządzaniem finansami OPW – ale najwyraźniej nie podołała temu zadaniu, nie uwzględniając nieregularności przychodzących dotacji (a przecież musiała regularnie płacić stażystkom i stażystom wynagrodzenie).

Co teraz? Oczywiście Fundacja GNOME prosi o więcej pieniędzy, zarówno od osób indywidualnych jak i oficjalnych sponsorów. Obiecuje też zwiększenie kontroli finansowej i zmniejszenie wydatków na cele administracyjne, a także wdrożenie procesów, które mają zapewnić, że utrata płynności finansowej już się nie powtórzy. M.in. Fundacja nie będzie już opłacała stażystów ze swojego budżetu, by następnie czekać na pomoc sponsorów, lecz raczej najpierw będzie starała się zabezpieczyć środki na takie cele.

W planach nie ma jednak ani słowa na temat rezygnacji z finansowania takich projektów jak OPW. Kwoty idące na inicjatywy zwiększania popularności wolnego oprogramowania wśród rozmaitych mniejszości nie należą jednak do małych. Na same operacje administracyjne związane z przyjęciem jednego stażysty czy stażystki Fundacja potrafiła wydać nawet i 400 dolarów, zaś wypłacane takiej osobie stypendium to 5500 dolarów.

Jeśli wpłaciliście kiedykolwiek jakieś pieniądze na Fundację GNOME, to teraz na pytanie, czy faktycznie jej rolą powinno być opłacanie staży cis- i transkobiet, oraz genderqueer (cokolwiek by to nie miało znaczyć), musicie odpowiedzieć sobie sami. Warto podkreślić, że główny konkurent Fundacji GNOME w świecie wolnego oprogramowania, niemiecka organizacja non-profit KDE e.V. (eingetragener Verein), oficjalnie zastrzega, że jej działania muszą być bezpośrednio związane z obsługą techniczną i prawną projektu KDE i społeczności KDE, opłacając takie inicjatywy jak Akademy (coroczne konferencje społeczności), spotkania programistów, prace nad biblioteką Qt (kluczową dla KDE), ochronę znaków towarowych i utrzymanie infrastruktury serwerowej.

© dobreprogramy
s