Google Desktop dla Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj ukazała się pierwsza wersja aplikacji Google Desktop dla Linuksa. Program w porównaniu do wydania z Windows pozbawiony jest paska bocznego (Sidebar) i gadżetów, ale wyszukiwarka plików posiada pełną funkcjonalność.

Google Desktop indeksuje posiadane przez nas na dysku pliki, obsługiwane są formaty PDF, PS, HTML, listy elektroniczne, obrazy, muzyka i pliki tekstowe. Prócz tego skanowana jest historia przeglądarek WWW i listy w poczcie Gmail. Wygodna wyszukiwarka otwierana jest po dwukrotnym naciśnięciu przycisku Ctrl.

Po zainstalowaniu programu rozpoczyna się skanowanie zawartości wskazanych przez nas katalogów. Sam proces trwa do kilku godzin, ale za to nie jest odczuwalny podczas pracy. Wyniki wyszukiwania prezentowane są w wyszukiwarce lub w przeglądarce WWW, w obu przypadkach kliknięcie na wybranej pozycji otwiera powiązany program.

Co prawda istnieją już na Linuksa narzędzia do wyszukiwania plików (na przykład Beagle), ale naszym zdaniem rozwiązanie Google jest z pewnością warte uwagi. Google Desktop dla Linuksa dostępny jest w postaci pakietów RPM i DEB dla systemów Red Hat, Fedora, SUSE, Mandriva, Debian i Ubuntu.

Google Desktop w wersji dla Linuksa można pobrać ze strony producenta.

© dobreprogramy