Google Knol - konkurencja dla Wikipedii?

Strona główna Aktualności

O autorze

Google przygotowuje nową usługę, której głównym zadaniem jest zebranie naukowych i specjalistycznych publikacji pisanych przez samych użytkowników. Usługa nosi nazwę Google Knol i właśnie rozpoczęto jej zamknięty (wymagający zaproszenia) program beta.

Ideą przyświecającą Google podczas tworzenia Knol jest umożliwienie użytkownikom pisania, a następnie dodawania, poprawiania i komentowania treści na tematy, w których są specjalistami. Inaczej jednak niż na przykład w Wikipedii, Google więcej uwagi będzie poświęcał autorom takich publikacji - będą oni wymienieni z imienia i nazwiska, obok artykułu będzie też opublikowane ich zdjęcie.

W Google Knol trzeba jeszcze koniecznie zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze usługa będzie zawierała reklamy wyświetlane na stronach poszczególnych artykułów, ale zyski z tych reklam nie będą trafiały wyłącznie do Google - również autorzy mają otrzymywać ich pewną część, co ma zachęcić użytkowników do publikowana nowych treści. Google nie będzie wymagać też wyłączności do wysyłanych artykułów. Drugą ważną informacją jest prezentacja zgromadzonej w usłudze wiedzy - najprawdopodobniej artykuły będą pojawiać się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania Google, co może zapewnić im całkiem dużą oglądalność już na starcie.

Czy Google Knol to tak naprawdę konkurencja dla Wikipedii? Może bardziej zagrożone powinny czuć się serwisy takie tak Yahoo Answers? Trudno w tej chwili oceniać - trzeba poczekać, aż usługa wejdzie w fazę publicznych testów i wszyscy będą mogli ją sami ocenić.

© dobreprogramy