LibreOffice 6.2.4 z poprawkami wydany, 6.3 wprowadzi transformatę Fouriera

LibreOffice 6.2.4 z poprawkami wydany, 6.3 wprowadzi transformatę Fouriera

LibreOffice 6.2.4 z poprawkami wydany, 6.3 z gotowy do testów
LibreOffice 6.2.4 z poprawkami wydany, 6.3 z gotowy do testów
22.05.2019 13:46, aktualizacja: 23.05.2019 11:54

Darmowy pakiet biurowy LibreOffice został wydany w wersji 6.2.4. To wydanie nie wnosi nowych funkcji i naprawia jedynie znalezione błędy. Po nowości warto sięgnąć po udostępnioną niedawno wersję 6.3 alfa.

Poprawki w LibreOffice 6.2.4

Wersja 6.2 LibreOffice ma charakter nieco eksperymentalny. Nie jest polecana tam, gdzie potrzebna jest niezawodność, ale autorzy zachęcają do używania jej użytkowników bardziej zaawansowanych. Twórcy programu niezmiennie zachęcają do współpracy przy tworzeniu LibreOffice.

W wersji 6.2.4 naprawionych zostało ponad 100 znanych błędów. Na liście znajdziemy między innymi brak okna z pytaniem o autoryzację przed drukowaniem na zabezpieczonej drukarce, awarię Writera przy wpisywaniu daty w formacie yyyy-mm-dd i problemy z renderowaniem przy użyciu OpenGL-a. Impress nie zakończy pracy przy przejściach 3D, Calc prawidłowo zapisuje tabele przestawne w plikach XLSX.

Na systemie macOS nie powinno się już zdarzać kolorowanie na czarno pól tabeli przestawnej, na Windowsie skończyły się problemy ze skalowaniem i obracaniem tekstu będącego elementem interfejsu programu. Tę wersję można już instalować na systemie Windows Server 2008 R2.

Nowości w LibreOffice 6.3 alfa

LibreOffice 6.3 w wersji alfa wprowadza kilka przydatnych ulepszeń. W ustawieniach autokorekty Writera możemy dodać nowe wyjątki, dzięki czemu program nie będzie uparcie poprawiał dużych i małych liter w takich słowach, jak „iPhone” na początku zdania czy „mRNA”. Autokorekta nie będzie traktować ich jako błąd czy przypadkowe użycie CapsLocka. Ponadto łatwiejsze jest kolorowanie pojedynczych pól tabel, a aktualizacja spisu treści jest akcją, którą można zwyczajnie cofnąć.

W programie Calc grafika zakotwiczona w komórce może zmieniać rozmiar razem z tą komórką. Przy polu na formułę pojawił się nowy widżet z wyborem podstawowych funkcji, zmieniło się też okno próbkowania statystycznego. Najciekawszą nowością jest analiza Fouriera. Funkcja ta liczy dyskretną transformatę Fouriera na podstawie tablicy danych, używając kilku algorytmów Fast Fourier Transform.

Obraz

W programie Impress do tworzenia prezentacji można łatwiej zmieniać kolejność animacji, przeciągając i upuszczając całą grupę w miejscu docelowym. Podczas pisania można wstawiać twarde spacje skrótem Shift+Alt+Space. Lista nie jest jeszcze zamknięta.

Najnowsze wydania LibreOffice znajdziecie w naszej bazie programów dla Windowsa i macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)