LibreOffice: nowe duże wydanie najlepszego darmowego pakietu biurowego

Strona główna Aktualności

O autorze

LibreOffice 6.0 już jest. Jak obiecano podczas ostatnich sesji polowania na błędy, najpopularniejszy na świecie otwartoźródłowy pakiet biurowy, wydanie finalne pierwszego wydania z tej gałęzi pojawić się miało do końca stycznia 2018 roku – i pojawiło. Użytkowników przyciągnąć mają przede wszystkim znacznie ulepszone bliblioteki importu i eksportu, pozwalające m.in. generować e-booki w formacie EPUB3 czy importować dokumenty stworzone za pomocą Microsoft Publishera czy Quarka Xpressa. Niewykluczone jednak, że to co najbardziej użytkowników ucieszy, to ulepszona „wstążka”, czyli kontekstowy interfejs Notebookbar, działający nie tylko procesorze tekstu Writer, ale też arkuszu Calc i narzędziu do tworzenia prezentacji Impress.

Siedem lat po wydaniu pierwszego wydania LibreOffice, The Document Foundation ogłasza dostępność najnowszej wersji 6.0, wydanej na Windowsa, Linuksa, macOS-a, a także w wersji webowej, jako kontener Dockera do zainstalowania na własnym serwerze. Lista zmian zarówno w silniku pakietu, jak i jego kluczowych modułach, obejmuje setki pozycji – my przedstawimy najważniejsze i najciekawsze z nich.

Wygląd i interfejs

LibreOffice obsługuje teraz zestawy motywów ikon stworzonych przez użytkowników poprzez menedżer rozszerzeń i wprowadza wbudowane fonty z rodziny Noto (Noto Sans, Noto Serif, Noto Mono i inne).

Zapisując osadzane obrazki zmodyfikowane przez filtry w dokumencie, LibreOffice pozwala zapisać je albo w formie oryginalnej, albo w formie zmodyfikowanej, zadając użytkownikowi pytanie co chce zrobić.

Dzięki unifikacji mechanizmu tworzenia tabel, znacznie lepiej wygląda też wizualizacja ramek tabel – i to we wszystkich miejscach pakietu. Łatwiej je modyfikować i przystawiać do siebie, lepiej wyglądają też wieloliniowe ramki.

Budzący ogromne zainteresowanie pasek interfejsu Notebookbar pozostał funkcją eksperymentalną, którą włączyć można poprzez Tools > Options > LibreOfficeDev > Advanced > Enable experimental features (Narzędzia > Opcje > LibreOfficeDev > Zaawansowane > Włącz eksperymentalne funkcje). Otrzymał jednak dwa nowe warianty: Grouped Bar Full (pełne zgrupowanie) działający we Writerze, Calcu i Impressie oraz Tabbed Compact (zwarte karty) działający we Writerze.

Poprawiono wstawianie znaków specjalnych, które teraz odbywa się przez panel z listą ostatnio użytych znaków oraz znakami dodanymi do ulubionych, do okna dialogowego tych znaków dodano wyszukiwarkę, listę ostatnio użytych i listę ulubionych.

Użytkownicy KDE/Plazmy będą zadowoleni z nowej wtyczki dla Visual Components Library, która łączy się z biblioteką Qt5 i zapewnia pełne wsparcie dla funkcji tej biblioteki w LibreOffice, w tym obsługi wskaźnika myszy, kursorów i okien dialogowych.

Zrezygnowano wreszcie ze starej pomocy w formacie wikihelp, zastąpiły ją nowe strony internetowe, przystosowane także do przeglądarek mobilnych.

Writer

Procesor tekstu otrzymał nowe menu Form (formularze). Otwiera ono drogę do łatwego projektowania wszelkiego rodzaju interaktywnych formularzy i na ich podstawie generowania zgodnych ze standardami formularzy PDF. Usprawniono pasek narzędziowy wyszukiwania, który oferuje teraz rozwijaną listę typów wyszukiwania. Dodano też nowy domyślny styl wizualny dla tabelek – a jeśli on nie wystarczy, to sięgnąć można do kilkunastu gotowych stylów z autoformatowania, dostosowanych do współczesnych trendów we wzornictwie dokumentów.

Inne ważne zmiany to możliwość wykorzystania dokumentów tekstowych jako źródła danych dla korespondencji seryjnej, dodanie możliwości rotacji osadzonych obrazków pod dowolnym kątem oraz rozszerzenie słowników użytkownika o obsługę złożonej morfologii – automatycznie rozpoznają one sufiksy, prefiksy i złożenia słów, według określonego dla danego języka modelu gramatyki.

Calc

Arkusz kalkulacyjny wprowadził nowe funkcje SEARCHB, FINDB i REPLACEB w imię zwiększenia zgodności ze standardami ISO. Dodano możliwość eksportu zaznaczonych komórek lub obrazów w formacie PNG i JPG.

Wreszcie można też zaznaczyć niezabezpieczone komórki w zabezpieczonych i niezabezpieczonych arkuszach. Ulepszono też wklejanie niesformatowanego tekstu, zachowując w pojedynczych komórkach tabulacje i entery, we wklejeniach wielokomórkowych konwertując je do spacji. Pojawiło się też polecenie wklejania niesformatowanego tekstu.

Położono też podstawy pod wielowątkowe przetwarzanie obliczeń w arkuszu, jeśli do dyspozycji nie ma akceleracji OpenCL – trzeba to wciąż włączyć przez zmienną środowiskową CPU_THREADED_CALCULATION, ale w następnych buildach powinno to działać domyślnie.

Impress

Narzędzie do tworzenia prezentacji używa wreszcie jako domyślnego formatu slajdu 16:9 – wychodząc w ten sposób rynkowym realiom, gdzie dominują panoramiczne wyświetlacze i rzutniki. Zaktualizowano stare szablony graficzne i dodano dziesięć nowych, całkiem ładnych. Usprawniono też interfejs do zarządzania atrybutami warstw.

Bezpieczeństwo

LibreOffice zapewnia teraz pełne wsparcie dla podpisywania dokumentów za pomocą OpenPGP, wprowadzono także eksperymentalne wsparcie dla ich szyfrowania. By jednak skorzystać z tej funkcji, trzeba mieć w systemie zainstalowaną odpowiednią wersję GPG.

Usprawniono też klasyfikację dokumentów, która dopuszcza teraz wiele polityk, eksportowanych do oddzielnego pliku. Można też we Writerze oddzielnie podpisywać poszczególne akapity.

Interoperacyjność

Najważniejsze ze zmian w tym zakresie to wprowadzenie importu obiektów SmartArt z dokumentów Microsoft Office (niezwykle często używanych przecież w prezentacjach PowerPointa). Obsługiwany jest też import i eksport kontrolek ActiveX, importowanie osadzonych dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, eksportowanie osadzonych klipów wideo do prezentacji PPTX, eksportowanie skrośnych odsyłaczy i pól MailMerge do DOCX.

Writer potrafi teraz importować dokumenty QuarkaXpressa i Microsoft Publishera, lepiej sobie radzi z dokumentami EMF+ z Microsoft Office, jest też w stanie eksportować dokumenty do formatu ePub – co ucieszy miłośników czytania na czytnikach e-booków.

LibreOffice Online

Projekt mający na celu przekształcenie LibreOffice w przeglądarkowy pakiet biurowy przynosi niezłe rezultaty. W tym wydaniu udało się ujednolicić wiele funkcji z wersją desktopową, szczególnie tam, gdzie użytkownicy oczekują podobnego zachowani. Można wreszcie zapisywać pliki pod określoną nazwą, a Writer, Calc i Impress otrzymały dialog Znajdź i Zamień oraz sprawdzanie pisowni.

Co najważniejsze, w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań Google’a i Microsoftu, LibreOffice Online każdy może całkiem łatwo zainstalować na swoim serwerze – dostępny jest kontener Dockera, do którego trzeba dodać tylko swój certyfikat SSL.

Przydatne linki

© dobreprogramy
s