Bezpieczne czyszczenie Windows

Codzienne gdzieś wchodzimy. Codzienne coś zapisujemy. Codziennie, no może i nie codziennie coś robimy. Jeśli jesteśmy maniakami komputerowymi, to nawet nie wiemy, co kryje się w systemie. Może się kryć sterta "gigabajtowych" śmieci. Ale przecież sami nie będziemy sprzątać. A wbudowanym w system programem "Oczyszczanie dysku" za wiele nie posprzątamy. Musimy użyć innych programów! Ale oczywiście z rozwagą, ponieważ możemy uszkodzić Windows, a tego nie chcemy. To właśnie odciąga od czyszczenia oddzielnymi programami. A ten wpis ma zamiar pokazać, jak zrobić, by nie zepsuć. Czyli przetestujemy 3 programy do czyszczenia!

CCleaner. Szybki i mały.

CCleaner [Crap Cleaner] powinien Ci być znanym programem do oczyszczania Windows. CCleaner nie czyści całego dysku, tylko pewne miejsca. Waga programu (2-3 MB), jak na takie funkcje jest naprawdę mała. Ale co by tu opisywać? CCleaner potrafi jeszcze czyścić rejestr, głównie z nieistniejących, ale zapisanych w rejestrze plików. Ponadto dla ciekawostki CCleaner obok swojego Logo pokazuje parametry systemu, w wersji skróconej, idealnie nadającej się na forum. CCleaner czyści przeglądarki: Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome, z historii przeglądania, Cookies (Ciasteczka), z pamięci podręcznej. Ponadto oczyszcza inne programy np.: Adobe Photoshop CS5, Adobe Reader, Office, OpenOffice, BitTorrent. A całe skanowanie trwa około minutę! I wszystko jest bezpieczne, przy domyślnym ustawieniu. Mamy również Zaawansowane. Opiszę te funkcje:
Stare dane Prefetch - Usuwa stare dane Prefetch. NIE używaj tej funkcji na co dzień.
Pamięć podręczna kolejności w menu - Usuwa pamięć kolejności w Menu Start.
Pamięć podręczna obszaru powiadomień - Usuwa pamięć wystąpienia obszarów powiadomień.
Pamięć podręczna rozmiaru/położenia okien - Ciekawa funkcja. Windows zapisuje położenie okien [programów]. Natomiast zaznaczając ją usuwasz te zapisy powracając to normalnych form.
Historia użytkownika - Usuwa historię użytkownika.
Pliki dziennika IIS - Usuwa pliki Dziennika zdarzeń serwera IIS.
Pliki i katalogi użytkownika - Usuwa puste pliki i katalogi.
Usuwaj dane z wolnej przestrzeni dyskowej - Usuwa dane z wolnej przestrzeni. Defragmentowałeś dysk? To te białe kropki/kwadraciki to właśnie ta wolna przestrzeń.
Więc tak. Opisałem CCleaner'a. Jego czyszczenie jest bezpieczne w 99.9% przy domyślnych ustawieniach. Nie powinien nic uszkodzić. Przejdźmy do następnego programu.
CCleanera pobierzemy stąd

Odkurzacz 12. Wolny ale dokładny. I modułowy.

Tak. Odkurzacz skanuje cały dysk. Rozpoznaje ponad 6.000 zbędnych plików. Ma w sobie ponad 4.000 filtrów. I ma w sobie wykluczenia, czyli możemy zrobić tak, żeby nie skanował jakiegoś folderu. Tworzy kopie przy usuwaniu. Tworzy również raporty. Ale kopie są najważniejsze - gdy coś zepsujemy, będziemy mogli to dwoma kliknięciami przywrócić. A no i - zawiera w sobie tryby:
Bezpieczny, - Żadne problemy nie wystąpią w 99.9999[...]9%!
Bezpieczny Express, - Tutaj to już w ogóle nie będzie problemów.
Pośredni, - 1% podejrzenia wystąpienia problemów.
Pośredni Express, - 0.4% [według mnie] wystąpienia problemów.
Zaawansowany, - 3% wystąpienia problemów.
Zaawansowany Express. -1.5% wystąpienia problemów.

No to jazda. Wciskamy start. Po wybraniu trybu. I ustawieniu. Bo ustawień naprawdę jest wiele! Trzy kliknięcia i plików niema. To jest naprawdę duże ułatwienie.
Ponadto Odkurzacz zawiera moduły. Np. Szybkie czyszczenie dysku przypomina CCleaner - czyści tylko w odpowiednich miejscach.
Monitor Porzuconych Folderów natomiast usuwa foldery. Porzucone foldery.
Menedżer Rejestru - on natomiast oczyszcza rejestr.
Monitor Czystości Dysku - skanuje w tle dysk. Korzysta z tych samych filtrów co Odkurzacz.
I jeszcze jest Usuwanie Zablokowanych Plików: usuwa zablokowane pliki.
Rozmiar: 12-15 MB. Ale taki funkcjonalny -rozmiar taki powinien być.
No i jeszcze jedna zaleta. Automatyczna aktualizacja! Wszystko się samo ściąga, samo instaluje.
Jak widać, bezpieczeństwo zależy od nas. Od wybrania trybu po ustawienie wykluczeń.
Odkurzacza pobierzemy stąd.

Opisałem dwa programy. Opiszę jeszcze jeden.

CleanGP. Nie rozwijany ale nadal dobry

CleanGP jest programem do czyszczenia. W końcu o nich piszemy. Nie jest on na najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Ale potrafi dużo usunąć. Rzadko potrafi aż za dużo. CleanGP jest - tak jak poprzednik Odkurzacz - wyposażony w Oczyszczanie wstępne i główne [Skaner plików]. Wyglądem przypomina CCleaner'a. CleanGP może zmodyfikować Autostart, i usunąć programy. Co do czyszczenia rejestru - tak samo jak czyszczenie - Moduł wstępny i główny. Program nie jest rozwijany. Najnowsza wersja posiada tylko 115 filtrów. Do pobrania stąd.

Mam nadzieję, że czyszczenie nie będzie twoim wrogiem.