Maxon Cinema 4D R10 i Body Paint 3D R3!

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas obchodzenia uroczystości dwudziestolecia, firma Maxon przygotowała dużą niespodziankę dla swoich klientów. Podczas wczorajszego wieczoru ogłoszona została 10-ta wersja jednego z najlepszych programów do profesjonalnego tworzenia grafiki 3d - Maxon Cinema 4D. Spośród konkurencji C4D wyróżnia się świetną wydajnością i bardzo przejrzystym, w pełni konfigurowalnym, intuicyjnym interfejsem.

Wśród największych zmian znajdują się modernizacje menedżera obiektów i animacji w celu jak najsprawniejszej pracy. Dodano m.in. filtrowanie, wyszukiwanie obiektów oraz ich organizację w warstwy. Podobnie zmodyfikowano panel animacyjny. Aktualizowana została również obsługa OpenGL, pozwalająca na lepsze wykorzystanie możliwości nowoczesnych kart graficznych, co wpłynie znacznie na skrócenie czasu poświęcanego próbnemu renderowaniu.

R10 to jednak głównie poprawa C4D pod kątem animacji za który odpowiedzialny jest moduł MOCCA. Do dyspozycji użytkowników oddane zostaną nowe, ulepszone kości, znacznie łatwiejsze 'wyważanie' siatek obiektów pod kątem ich deformacji. Ulepszony system morfowania pozwoli na łatwiejsze animowanie twarzy postaci, nowa w module deformacja mięśni pozwoli na realistyczne animacje na podstawie wag przypisanych siatce, a z kolei narzędzie VAMP pozwoli na łatwe przenoszenie ustawień morfowania, wag, selekcji itp. na inne obiekty o całkowicie odmiennej topologii.

W pakiecie C4D w ramach każdej licencji opcjonalnie dostępny będzie moduł służący do malowania obiektów w 3d i edycji siatek UV. Najnowsza odsłona wspiera malowanie w 32 bitowej palecie, co jest szczególnie przydatne w stosowaniu obrazów HDRI. Przygotowywanie siatek do malowania jest znacznie łatwiejsze dzięki zastosowaniu nowego mapowania LCSM oraz poprawionych narzędzi do 'rozluźniania' UV. Body Paint 3d 3 zawiera także pełen zestaw narzędzi do modelowania, a dostosowanie modułu do współpracy z Maya, 3ds Max, SoftImage, i LightWave tylko utwierdza w przekonaniu o jakości i popularności tego modułu.

Demo R10 (~153MB), QuickStart manual (pdf) ~10MB, QuickStart sample scenes (zip) ~32MB można pobrać ze strony Maxon'a po dokonaniu rejestracji.

© dobreprogramy
s