Microsoft oficjalnie ogłasza edycje Windows Vista

Strona główna Aktualności

O autorze

Potwierdziły się nasze wcześniejsze doniesienia: Microsoft w oficjalnym komunikacie prasowym ogłosił szczegóły związane z systemem Windows Vista, a konkretniej - z jego wersjami funkcjonalnymi. Ostatecznie wiadomo zatem, że takich edycji systemu będzie sześć: dwie dla biznesu, trzy dla użytkowników domowych i jedna skierowana na rynki rozwijające się.

Vista dla biznesu przyjmie nazwy Business i Enterprise. O ile ta pierwsza będzie wyposażona w szereg dodatkowych funkcji pomocnych przedsiębiorstwom każdej wielkości (przeszukiwanie i organizacja dokumentów, technologia Tablet PC, interfejs graficzny Aero), tak druga dostępna będzie jedynie dla klientów programu Software Assurance i Enterprise Agreement. Vista Enterprise będzie dodatkowo poszerzona o funkcje związane z bezpieczeństwem danych i kompatybilnością (co ciekawe, także z aplikacjami unixowymi).

Trzy różne wersje zostały przygotowane dla domu. Pierwszą z nich jest Home Basic, która zapewnia podstawową funkcjonalność dla użytkowników domowych o niewygórowanych wymaganiach. System taki zawiera nowości głównie w zakresie prezentacji i przeszukiwania danych, a także filtrów rodzinnych. W bardziej rozbudowanej wersji, Home Premium, do dyspozycji użytkownika będzie interfejs Aero i multimedialne centrum rozrywki (Media Center), możliwe będzie także podłączenie do komputera konsoli Xbox. Ostatnią edycją jest Vista Ultimate - najbardziej rozbudowana - która będzie skupiać całość funkcjonalności Windows Vista.

Co ważne, wszystkie wersje będą dostępne w wersjach 32- i 64-bitowych. Każda edycja oprócz Vista Enterprise oferowana będzie w sprzedaży detalicznej, jak i OEM. Poza opisywanymi powyżej Microsoft udostępni jeszcze jeden wariant funkcjonalny - Vista Starter. Jest to system podobny do obecnego Windows XP Starter Edition i z uwagi na ograniczenia funkcjonalności oraz niską cenę jest przygotowywany z myślą o krajach rozwijających się. Póki co nie wiadomo nic o ewentualnym wydaniu wersji N, pozbawionych odtwarzacza Windows Media Player.

© dobreprogramy
s