Muzyczna wycieczka w przeszłość z nowym projektem Google — Music Timeline

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardzo lubię wycieczki w niedaleką przeszłość, zwłaszcza jeśli obejmują one słuchanie muzyki z danego okresu. Dlatego też spodobał mi się nowy projekt Google Research — Music Timeline. Na osi czasu zaprezentowane są popularne gatunki muzyczne, które można szczegółowo analizować.

Dane, na których bazują wizualizacje, nie są oczywiście kompletnym obrazem popularności muzyki nagranej przez ostatnich 60 lat na całym świecie. Baza obejmuje informacje zebrane przez usługę Google Music, a konkretnie to, jakie płyty użytkownicy mają w swoich bibliotekach. Na wykresach możemy przyjrzeć się popularności płyt wydanych w danym okresie i podzielonych na gatunki, a po podświetleniu gatunku także najpopularniejsze albumy z zaznaczoną na osi czasu datą wydania.

Kliknięcie w gatunek przenosi nas do szczegółowego wykresu i podziału na podgatunki. Można także skorzystać z wyszukiwarki i dowiedzieć się, jakie wydania danego gatunku są popularne bądź która płyta danego wykonawcy cieszy się największym zainteresowaniem. Przy okazji można także przypomnieć sobie wydania dawno niesłuchane bądź poznać nowe.

Ze względu na problematyczną wizualizację takich danych, pominięta została muzyka klasyczna, której data skomponowania i mnogość nagrań jest nieczytelna, a także nagrania sprzed roku 1950, których jest zbyt mało.

Narzędzie to jest częścią projektu Big Picture, skupiającego wizualizacje dużych zestawów danych tak, aby były one zrozumiałe, łatwe do przyswojenia, a nawet zapewniające pewną dawkę zabawy przy eksploracji. Music Timeline powstał na bazie biblioteki D3 oraz narzędzi Closure.

© dobreprogramy
s