No to cześć Skype, i dzięki za ryby. WhatsApp testuje wideokonferencje

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Używacie WhatsAppa? Ten komunikator pod względem popularności zdeklasował konkurencję. Na samego Androida doczekał się ponad miliarda instalacji, przekonując do siebie użytkowników wygodnymi czatami i darmowymi rozmowami głosowymi. A teraz wygląda na to, że nie tylko rozmowy głosowe w nim będą. Pożegnajcie Skype'a i powitajcie wideokonferencje w WhatsAppie.

Wszystkie znaki wskazują na to, że już niebawem WhatsApp zaoferuje użytkownikom połączenia wideo. W grudniu zeszłego roku pojawiły się w Sieci zrzuty ekranu wersji na iOS-a (2.12.16.2), zawierającej podstawowe elementy do obsługi konferencji wideo. Potem pojawiły się wycieki od tłumaczy tej aplikacji, mających przygotować przekłady na inne języki dla ciągów „Video Call” i „Video Calling is unavailable at this time”.

Teraz jednak pojawił się finalny dowód. Użytkownicy androidowej wersji beta (2.16.80) w ostatni weekend dostali na chwilę przycisk „Video Call” w interfejsie czatu, mieli możliwość wyboru między połączeniem głosowym i wideo. Podobno niektórzy byli w stanie nawet przeprowadzić taką rozmowę, choć nie pojawiły się na to żadne dowody.

Funkcja najwyraźniej jest aktywowana po stronie serwera, co sugeruje, że WhatsApp będzie wprowadzał ją krok po kroku, dla wybranych użytkowników – tak samo, jak to było z połączeniami głosowymi. Pierwsi na pewno dostaną ją testerzy, więc jeśli chcecie przystąpić do programu betatestów, to możecie zrobić to tutaj.

Z działającymi wideokonferencjami WhatsApp może więc stać się łatwo Skype naszych czasów, tym bardziej, że ten klasyczny komunikator na urządzeniach mobilnych nie zdołał zdobyć takiej popularności, jaką cieszył się w poprzednim dziesięcioleciu na desktopach. Już przecież są kraje, w których z WhatsAppa korzysta ponad 90% populacji.

W bliskiej przyszłości w komunikatorze tym mają pojawić się zresztą nie tylko wideorozmowy. Spodziewajcie się też obsługi kodów QR, tagów NFC i rozsyłania zaproszeń do grup przez linki.

Póki co stabilną wersję komunikatora WhatsApp znajdziecie w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Androida, iOS-a, Windows Phone, Windowsa oraz OS-a X.

© dobreprogramy