Ranking e-biznesu

Strona główna Aktualności

O autorze

Economist Intelligence Unit opublikowało aktualny ranking krajów, w których panują najlepsze warunki do prowadzeniu usług e-handlu. Na pierwszym miejscu znalazła się Dania, a lider z ubiegłego roku - Szwecja - zanotował spadek o dwie pozycje.

Drugie miejsce przypadło Wielkiej Brytanii, a na dalszych lokatach znalazły się kolejno Norwegia, Finlandia, USA, Singapur, Holandia i Hong Kong. Czołową dziesiątkę zamyka Szwajcaria. W podsumowaniu raportu EIU podało, że branżę technologiczną czeka nieco bardziej świetlana przyszłość, niż wydawało się jeszcze jakiś czas temu. Firma przewiduje zwiększenie się ogólnego zapotrzebowania w sektorze telefonii komórkowej, przyspieszenie połączeń internetowych, a także premierę tańszych i prostszych w użyciu urządzeń i oprogramowania.

Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości, konieczna jest współpraca firm informatycznych i komunikacyjnych z lokalnymi władzami samorządowymi. Ma to już miejsce w krajach nordyckich. Dzięki temu w czołowej piątce państw sprzyjających e-biznesowi znalazły się aż cztery kraje skandynawskie. Innym przykładem kraju, gdzie istnieje ścisła współpraca pomiędzy władzami i firmami zaawansowanych technologii jest Singapur, światowy lider pod względem szerokopasmowego dostępu do Internetu. Państwo to zanotowało największy skok (o pięć lokat) w porównaniu z rankingiem z 2003r.

W swoim raporcie EIU osobno uwzględniło 10 krajów, które od 1 maja staną się członkami Unii Europejskiej, z których osiem posiada "wystarczającą" infrastrukturę dla e-handlu. Wśród nich znalazła się Polska, w ogólnym rankingu sklasyfikowana na 36 miejscu. Lepiej od nas wypadły Estonia, Czechy, Węgry, Słowenia i Łotwa, słabiej zaś Litwa i Słowacja.

© dobreprogramy
s