Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

DVB-T co to jest? z czym to się je?

Z początku chciałem napisać techniczny artykuł co to jest, ale w końcu pomysłem, że technicznych opisów w necie jest sporo, więc nie ma sensu przepisywać tego samego po raz n-ty.
W kilku słowach:
DVB-T - system cyfrowej telewizji naziemnej umożliwiający nadawanie większej ilości kanałów telewizyjnych i radiowych w tej samej częstotliwości co sygnał analogowy. Jakość tych strumieni jest również o wiele lepsza. Podczas gdy zwykły sygnał analogowy jest o jakości 576i to sygnał cyfrowy może być nawet 1080p czyli FullHD. No ale o tym to raczej chyba wszyscy wiedzą. Mogę jeszcze dodać, że pierwszy raz sygnał cyfrowy został "wypuszczony" w celach testowych już w 2005 w okolicach Warszawy, Ale dopiero od kilku miesięcy dostępy jest dla zwykłych użytkowników domowych.
Niestety nie jest aż tak różowo z tą telewizją, ponieważ aby odbierać sygnał cyfrowy potrzebny jest sprzęt a mianowicie telewizor z wbudowanym kodekiem MPEG-4 lub dodatkowy tuner z tymże kodekiem. Najprostsze tunery kosztują już ok 100 zł. Nie potrzebna jest żadna dodatkowa antena, wystarczy ta z której korzysta się do odbioru sygnału analogowego.

Niestety wśród zwykłych użytkowników poziom świadomości na temat nowych możliwości odbierania sygnały telewizyjnego póki co jest znikomy. Prosty przykład: Kilka dni temu jak powiedziałem klientowi o takiej możliwości odbierania telewizji kłócił się prawie do upadłego, że nie ma takiej możliwości. Dał się przekonać dopiero jak mu pokazałem, że u mnie to działa.

Tym wpisem chciałbym uświadomić użytkowników o takim sposobie odbierania sygnału telewizyjnego. Ja wiem, że większość użytkowników DP już z tego korzysta, ale jeśli choć jeden czytelnik mojego bloga dowie się o tej technologii.

Jednocześnie chciałbym zadać pytanie dlaczego skoro jest to taka technologia, to tak mało ludzi o niej wie. Przy okazji drugie pytanie dlaczego w sklepach po dziś sprzedawcy w sklepach ze sprzętem RTV oferują telewizory bez odpowiedniego kodeka (MPEG-4), nie wspominając o tym. Sam byłem świadkiem przypadku, gdzie sprzedawca oferował telewizor "wspomagający najnowsze funkcje" a w specyfikacji technicznej było jak by napisane, że ów telewizor obsługuje tylko MPEG-2?

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj

sprzęt

Komentarze

0 nowych
997   5 #1 20.10.2011 19:51

Dziwna sprawa z tym MPEG2, ponieważ towar sprowadzony do Polski powinien być przystosowany do polskich wymagań...
W zasadzie o ile się orientuję to sprzedawca ma obowiązek poinformować klienta, że dane urządzenie nie będzie obsługiwać sygnału w Polsce i jestem prawie pewien, że jest to regulowane prawnie.

A co do samej cyfrowej telewizji... niestety ale w porównaniu z obrazem z Cyfry+ to jest śmiech na sali. TVP1 z satelity w SD wygląda jak żyleta w porównaniu z tym co widać przez naziemną telewizję. A jak jest dużo ruchu na ekranie to zaczynają się tworzyć artefakty. Antenę mam nową, ustawianą 2 tygodnie temu...

arekman5   9 #2 20.10.2011 20:06

Również mam nową antenę + telewizor z MPEG-4 (Nie słuchałem sprzedawców, wiedziałem co chcę) i przyznam że jakość odbieranego obrazu nie jest najlepsza, dodatkowo przy większym ruchu pojawiają się wariacje. Budzi również moje zastrzeżenia moc sygnału gdyż na terenie Krakowa (skąd odbieram telewizję) włączono już mux 3 a ja nadal go odbierać nie mogę (tylko mux 2) Wygląda na to że sygnał zwyczajnie jest za słaby (choć głowy sobie uciąć nie dam).

roobal   16 #3 20.10.2011 21:58

Od kilku dni (przynajmniej ja od kilku dni widzę tę reklamę, rzadko oglądam telewizję) reklamują to w TV, nawet przed chwilą była reklama, konkretnie na TVN7.

Pozdrawiam!

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #4 20.10.2011 22:01

Taa... reklama robienia anteny z drutu.....

  #5 20.10.2011 23:57

MPEG-2: bo w Polsce rynek zalewają TV z Niemiec, gdzie (na razie) mają MPEG-2. Ustawa nakazująca określać, czy produkt jest przystosowany, czy nie jest (czyli, czy ma MPEG-4) jest dopiero od września, więc do tej pory po prostu sprzedawano wszystko bez oznaczeń. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że w Polsce bardzo długo testowano TV cyfrową w MPEG-2 i pomysł na MPEG-4 pojawił się dość późno.

Jakość obrazu jest niezależna od anteny - obraz cyfrowy albo jest, albo go nie ma - nie może być lepszy albo gorszy (w porywach będą piksele - artefakty, ale to nie nadaje się do oglądania - to oznacza, że sygnał jest na granicy).

@arekman5: w Krakowie są dwa muxy, mux 2 jest na kanale 64 z mocą 63kW, mux 3 jest na kanale 48 z mocą... tylko 2kW - niestety jest jakieś 31,5 raza słabszy. Sytuację mux 3 ratuje nieco niższy kanał (niższy kanał - lepsze rozchodzenie fal, mniejsza podatność na odbicia), ale cudów nie ma - sygnał jest po prostu dużo słabszy. Możesz próbować łapać z Katowic z kanału 51, ale moc nie jest dużo większa - tylko 2,5kW

Kaworu   14 #6 21.10.2011 11:58

*czepu, czep* "kodek" jest od "KOder-DEKoder", TV ma tylko dekoder. ;P

Co do MPEG2 i 4, może chodziło o to, że TV obsługuje MPEG2-TS (Transport Stream)?

"Nie potrzebna jest żadna dodatkowa antena, wystarczy ta z której korzysta się do odbioru sygnału analogowego. "
A to już nie do końca prawda. Anteny "szerokopasmowe" aka "siatkowe" bardzo słabo nadają się do odbioru sygnału cyfrowego. W moim wypadku taka antena działała doskonale z sygnałem analogowym, zaś z cyfrowym, to to cudo nie działało wcale. Zdaje się, że przy używaniu nieodpowiednich anten pomimo silnego sygnału dochodzi to czegoś co się nazywa "rozmycie konstelacji". W efekcie, tuner pokazywał "Quality: 100%", tyle że nie był w stanie odczytać nawet jednej ramki. ;P
Po wymianie na antene w układzie yagi, działa idealnie.

rael.org   5 #7 21.10.2011 14:43

Jest jeszcze jedna możliwość odbioru - karta dekodera, wkładana w gniazdo CI. Wtedy telewizor MPEG2 będzie odbierał nowszy standard.

Stare anteny faktycznie się nadają do odbioru cyfrowego, ale nowe do analogowego często już nie, po prostu mają zbyt słabe parametry. Sygnał cyfrowy nie jest tak wrażliwy na odbicia (w analogowym na obrazie tworzą się "duchy").
Może się zmienić lokalizacja nadajnika, więc ustawiona w inną stronę antena nic nie odbierze.
@Kaworu - siatkowa antena to takie "nie wiadomo co". siatka służy wyłącznie ekranowaniu sygnałów pochodzących z tyłu, a resztę załatwia wzmacniacz, który przecież wprowadza własne szumy i ze zbyt słabego sygnału nic nie zrobi.

Kaworu   14 #8 21.10.2011 14:48

@rael: Akurat ten cud nie miał wzmacniacza, tylko symetryzator. I jw. analog - obraz idealny, cyfrowy działać nie chciał ani na TV ani na kompie.

SnajperskY   4 #9 21.10.2011 15:07

[...]
No ale o tym to raczej chyba wszyscy wiedzą.
[...]

Szczęśliwie obecnie nadawane kanały SD przez DVB-T są porządnej jakości. Niestety nie jest to regułą. Wystarczy poskakać po kanałach naszych operatorów kablowych/satelitarnych. Jakość jest tak dobra na ile pozwala dostawca treści, a później nadaje operator.

Innymi słowy cyfra daje możliwość przesyłania treści o dużej jakości, ale z drugiej strony jest ograniczona choćby przez przepustowość mux'a. Wiele parametrów ma wpływ na jakość poczynając od samego telewizora/dekodera.

[...]
Niestety wśród zwykłych użytkowników poziom świadomości na temat nowych możliwości odbierania sygnały telewizyjnego póki co jest znikomy.
[...]

Pozwolę sobie nie zgodzić.

[...]
Sam byłem świadkiem przypadku, gdzie sprzedawca oferował telewizor "wspomagający najnowsze funkcje" a w specyfikacji technicznej było jak by napisane, że ów telewizor obsługuje tylko MPEG-2?
[...]

Trzeba było zadać pytanie sprzedawcy.

@Kaworu
[...]
Co do MPEG2 i 4, może chodziło o to, że TV obsługuje MPEG2-TS (Transport Stream)?
[...]

Nie.

arekman5   9 #10 21.10.2011 16:04

@dvb-t boss

Chora sytuacja ;) nie wiesz może czy Kraków zwiększy moc nadawanego sygnału? Odbieram niby również kanały analogowe (wiec tvp1, 2 i Kraków są) ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia w stosunku do cyfrowych!

GBM   22 #11 21.10.2011 18:49

Co do tematu, to chciałbym powiedzieć że istnieje strona z wypisem nadajników DVB-T w Polsce (na którą w ostatnim czasie trafiłem) - http://www.sat-charts.eu/dvb-t.php
Pozdrawiam.

SnajperskY   4 #12 21.10.2011 19:21

http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Wizualizacja położenia nadajników względem np. miejsca zamieszkania.

Kpc21   10 #13 21.10.2011 19:30

Z dźwiękiem też trzeba uważać, bo MI opublikowało wymogi co do tunerów i tam jest dane, że tuner powinien obsługiwać system E-AC3. Obecnie wszystko słychać i bez tego, ale nie musi tak być zawsze.

Warto dodać, że kilka dni temu opublikowany został harmonogram wyłączania TV analogowej: http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=11

A najbardziej wiarygodny spis nadajników jest na: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t - bo ta firma "osobiście" je obsługuje.

Kpc21   10 #15 21.10.2011 20:00

Tam sugerują zakup modułu CI, który o ile mi wiadomo nie wyświetla kanałów HD, co w wymogach MI też się znajduje. Tak więc tutaj może być podobna sytuacja - zostaniemy kiedyś bez obrazu.

Kpc21   10 #16 21.10.2011 20:00

A w przypadku tunera do komputera zgodność ze standardami kompresji obrazu i dźwięku nie jest wcale istotna, bo odpowiada za to oprogramowanie, a nie sam tuner.

SnajperskY   4 #17 21.10.2011 20:09

[...]
Tam sugerują zakup modułu CI
[...]

Sugerują w przypadku braku MPEG-4.

[...]
o ile mi wiadomo nie wyświetla kanałów HD
[...]

CI niczego nie wyświetla.

Kpc21   10 #18 21.10.2011 20:44

Ale nie umożliwia wyświetlania kanałów HD.

SnajperskY   4 #19 21.10.2011 21:20

Zależy od modułu CI...

Onlinemaster   9 #20 21.10.2011 21:35

Może mi ktoś powiedzieć w którą stronę mam przekręcić antenę i o ile (w przybliżeniu) stopni żeby odbierać dvbt ?

Kpc21   10 #21 21.10.2011 21:47

1. Z jakiego nadajnika odbierasz telewizję analogową?
2. Gdzie ją odbierasz?

Kpc21   10 #22 21.10.2011 21:50

A co do modułów, to jeśli w ciągu ostatnich miesięcy nic się nie zmieniło, na polskim rynku dostępny jest jeden - Neotion NP4.

Zresztą obecnie taniej niż moduł można kupić tuner sprzętowy.

Onlinemaster   9 #23 21.10.2011 21:51

1.) nie mam zielonego pojęcia, mniej/więcej skierowana jest obecnie na wschód
2.) odbieram z okolic Rybnika, woj. śląskie

Ostatni Mohikanin   27 #24 21.10.2011 22:21

Kilkanaście dni temu stałem się posiadaczem tunera cyfrowego. Świetna sprawa. Chcieliśmy z żoną zrobić prezent w postaci takiego dekodera. Pierwsze ich pytanie - skąd mamy talerz? (niby do tv satelitarnej). Następne pytanie - ile będziemy za tę telewizję płacić. Gdy padły odpowiedzi, że talerz zbędny, a opłaty = 0zł, krzywa mina teściów, wyrażająca sceptycyzm, niedowierzanie i nie wiadomo co jeszcze, zniechęciły nas do takich prezentów. Ciężko niektórym ludziom zrozumieć pewne sprawy.

Kpc21   10 #25 21.10.2011 23:07

@Onlinemaster nie potrzebujesz zmieniać ustawienia anteny.

Onlinemaster   9 #26 22.10.2011 09:18

@Kpc21, to w takim razie co muszę zrobić, cały czas odbieram analoga mimo że TV spełnia wszystkie wymogi, w menu TV właczyć dvbt ? - nie mam tam takiej opcji... powinien odbierać z automatu

  #27 22.10.2011 10:55

Widzę że co poniektuży znają się na rzeczy :) Małe pytanie co myślicie o takiej zabawce?
http://www.ceneo.pl/12206096s
nada się czy nie bardzo

  #28 22.10.2011 11:44

Dwie sprawy:

1/
Czy odbieracie EPG (Elektroniczny Przewodnik po Programach) - u mnie takiego brak przy odbiorze MUX 2 ?

Shaki81 zapomniał wspomnieć o tym ważnym elemencie telewizji nadawanej cyfrowo...

2/
Odbieram MUX2 (kanały komercyjne bez pakietu TVP) ze zwykłej małej anteny pokojowej (dwa druty w kształcie V) dołączanej w latach 90-tych do telewizora...
OGROMNE znaczenie ma lokalizacja względem nadajnika - im wyżej mieszkasz tym masz lepszy sygnał = brak zakłuceń (piksele, obraz się zatrzymuje)...
Najlepszą jakość obrazu prezentują audycje nagrane niedawno (wiadomości, show na żywo), najgorszą stare filmy i materiały archiwalne z czasów analogowych- widać różnicę w klasie sprzętu, który został użyty do ich produkcji.
Najlepsza jakość obrazu (subiektywnie - niewiele odbiega od HD): TVN, Polsat Sport News, Polsat.

floyd   15 #29 22.10.2011 13:09

Ja tam mam inny problem. Co na tych wspaniałych telewizorach oglądać. Mam w kablówce ponad 70 stacji i tylko przerzucam kanały.
Na kanałach informacyjnych co 5 minut reklama, aż się niedobrze robi, no i jak długo można się ekscytować co tam słychać u Tuska czy Kaczyńskiego.
Filmy? Szkoda gadać bo na ogół też nie dla mnie, a jak jakiś lepszy to reklamy 15 minutowe. Powtórki na okrągło.
Znam wiele osób które oglądają TV sporadycznie, a niektórzy już go nawet wyrzucili.
Może potrzebne jest nowe pokolenie które jak w USA, na pytanie co najbardziej lubisz oglądać w TV odpowiada: reklamy. :)
Okazuje się, że łatwiej o postęp technologiczny niż o jakość nadawanych programów. Wydaje się, że wszystko zmierza ku temu, że aby coś obejrzeć z pełną satysfakcją, to trzeba będzie dodatkowo płacić, płacić....płacić, a telewizja cyfrowa sprzyja takim technikom. Nadawcy programów TV już zacierają ręce licząc na zwiększone dochody :(

Kpc21   10 #30 22.10.2011 13:35

@AnonimowyAA - tu masz recenzję tunera na tym samym chipsecie, powinien działać podobnie:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=64426#p64426
Takimi rzeczami jak pilot czy tłumaczenie interfejsu może się różnić. Ale firmware powinno funkcjonować tak samo.
Sugeruję też poczytać komentarze do tej recenzji, bo obiektywna ona raczej nie jest.

@floyd - racja. Zwróć uwagę na kanał taki jak TV6 - utworzony właśnie ze względu na DVB-T. Czy coś konkretnego można tam obejrzeć? Nie. Podobnie do I multipleksu trafią aż 2 kanały muzyczne - Eska TV i drugi, poświęcony muzyce... disco polo. Nie wiem kto to ogląda.

  #31 22.10.2011 15:51

Czy macie EPG (Elektroniczny przewodnik po programach) - ja mam kanały z DVB-T ale TV nie wyświetla przewodnika - nie wiem czy to wina TV czy nadawców ?

Adalbert   5 #32 22.10.2011 18:01

Shaki81:
"DVB-T - system cyfrowej telewizji naziemnej" - to nie jest system telewizji, a standard przesyłu tejże, DVB-T nie jest standardem telewizyjnym;
576i, 1080p - to nie jakość, tylko rozdzielczość;
"Ale dopiero od kilku miesięcy dostępy jest dla zwykłych użytkowników domowych." - znacznie wcześniej niż kilka miesięcy temu można było odbierać sygnał z telewizją cyfrową, sam czynię to już od ponad roku (inni znacznie dłużej, poczytaj trochę o historii), a nie uważam się za niezwykłego użytkownika domowego;
"sygnał cyfrowy" - sygnał jest zwyczajny analogowy, to dane zapisane są w postaci cyfrowej;
"kodekiem MPEG-4" - nie kodekiem, a dekoderem, kodek=enkoder+dekoder, telewizor (a w zasadzie wbudowany tuner) niczego nie musi kodować, wystarczy samo dekodowanie;
Przed zabraniem się za pisanie takiego tekstu warto najpierw wiedzieć dokładnie o czym się pisze. Rozumiem, że jest to tylko wpis na blogu, ale jakiegoś poziomu mimo wszystko się oczekuje...

Jak słusznie zauważył dvb-t boss: "Jakość obrazu jest niezależna od anteny - obraz cyfrowy albo jest, albo go nie ma - nie może być lepszy albo gorszy (w porywach będą piksele - artefakty, ale to nie nadaje się do oglądania - to oznacza, że sygnał jest na granicy)." więc skoro mamy pełny obraz, to jest on tożsamy z tym, który wyszedł z nadajnika i który prawdopodobnie w takiej samej postaci dotarłby do nas z satelity. Jeżeli pojawiają się artefakty, "pikseloza", to znaczy że nie da się odtworzyć obrazu prawdopodobnie z powodu błędów transmisji, więc w tym wypadku lepsza antena (z większym zyskiem) może poprawić jakość odbieranego sygnału, z którego będzie się dało bezbłędnie odtworzyć obraz.

Co do ustawiania anteny to SnajperskY podał link do znakomitej strony: http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html za jej pomocą można uzyskać dokładny kierunek na jaki mamy ustawić swoją antenę.

I jak już pisałem wyżej, nie ma czegoś takiego jak sygnał cyfrowy, fale elektromagnetyczne wykorzystywane do przesyły telewizji cyfrowej są tymi samymi falami co przy telewizji analogowej, antena "nie ma pojęcia" jakie informacje odbiera, więc tak na prawdę nie istnieje coś takiego jak antena DVB-T. Ale w przypadku dużych zakłóceń, stłumienia sygnału telewizji analogowej coś tam jeszcze odbierzemy choć będzie śnieżyć, w przypadku natomiast telewizji cyfrowej brak bądź błędnie odczytane bity mogą uniemożliwić transmisję, dlatego w przypadku znacznego oddalenia się od nadajnika warto jednak zamiast starej anteny siatkowej wykorzystać antenę z dużym zyskiem kierunkowym. No i pozostaje jeszcze kwestia pasma na jakie zaprojektowana została antena, np. niektóre programy analogowe nadawane są na częstotliwościach (kanałach), które są poza "broszurowym" zakresem anten.

Kpc21   10 #33 22.10.2011 18:52

Przeciętny czytelnik i tak nie zauważy różnicy między kodekiem a dekoderem. Od kilku miesięcy TV cyfrowa dostępna jest na większości obszaru kraju. Do lipca zasięg nie obejmował połowy Polski (chociaż niewiele mniej).

"sygnał jest zwyczajny analogowy, to dane zapisane są w postaci cyfrowej; "
Czy w tym rozumieniu sygnał w ogóle może być cyfrowy? Raczej nie. Transmisja w przewodzie elektrycznym czy światłowodzie też jest analogowa, opiera się na zjawiskach fizycznych. Nie widzę więc nic złego w użyciu takiego skrótu.

"antena "nie ma pojęcia" jakie informacje odbiera, więc tak na prawdę nie istnieje coś takiego jak antena DVB-T"
Jak najbardziej zgoda. Wraz z tunerem DVB-T nie warto kupować od razu nowej anteny, bo bardzo możliwe, że odbiór będzie na "siatce" której używaliśmy do TV analogowej. I wcale nie jest regułą, że ten typ anteny źle sobie radzi z TV cyfrową, bo to zależy od warunków. Odbicia sygnału, które przy TV analogowej potrafiły zdenerwować ze względu na pojawianie się podwójnego obrazu, w TV cyfrowej mogą ułatwić tunerowi pracę.

Kaworu   14 #34 22.10.2011 18:57

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1678129.html#8126180 - a mnie to jednak przekonuje, że różnice w antenach do "cyfry" i "analogu" są. Ale ja się nei znam na teorii anten. ;P

  #35 22.10.2011 19:05

nie oferuja specjalnie zeby sprzedac bo myslicie ze gdzie zostanie stary sprzet po zakonczeniu wprowadzenia cyfrowej w polsce?

minox   5 #36 22.10.2011 19:21

Heh, ja kupilem tuner na usb jakis not only tv, na tej malutkiej antence odbieralem tylko jeden mux bodajze 2 (tvp itd) a gdy dotykalem glowy to dopiero mux 3 z Tvn, Polsat itd... wziąłem od dziadka starą (fabrycznie zapakowana) ruską antene teleskopową (bodajże dookulną) z dwoma bolcami o długości ok metra każdy i co? obraz jest, dźwięk jest, zwisów pikselozy nie ma. Na dzień dobry tylko spędziłem pół dnia na znalezieniu dogodnej pozycji dla anteny... ;) Mieszkam w Bloku na 3 (ostatnim) piętrze... dalej od centrum (Lublin). 14 Kanałów jest... docelowo ma ich być 24 :) . Użytkuje to od tygodnia i narazie szczególnie nie narzekam ;) Dla zainteresowanych mogę wysłać zdjęcie tego ruskiego zabytku :P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #37 22.10.2011 20:59

No właśnie - to jest przykład, że specjalnych anten nie potrzeba. @ Adalbert - dzięki za poprawkę pojęć :)

Kaworu   14 #38 22.10.2011 23:18

@rradek21: Ciekawostka, w mojej lokalizacji (Katowice), tuner DVB-T łapał stacje radiowe na czeskich multipleksach. ;P

  #39 22.10.2011 23:33

Pytanie trochę z innej beczki. Czemu, mimo iż 3G wydaje się być dość rozpowszechnioną siecią, to nie jest aż tak często używana?

Adalbert   5 #40 23.10.2011 00:15

Kpc21:
"Czy w tym rozumieniu sygnał w ogóle może być cyfrowy? Raczej nie. Transmisja w przewodzie elektrycznym czy światłowodzie też jest analogowa, opiera się na zjawiskach fizycznych. Nie widzę więc nic złego w użyciu takiego skrótu."
Dokładnie, rzeczywisty sygnał nigdy nie jest cyfrowy (z dokładnością oczywiście do zjawisk kwantowych) więc moim zdaniem raczej należy się wystrzegać tego pojęcia, choć oczywiście skrót myślowy jest dość jasny dla każdego.

Kaworu, stacja radiowa znajdowała się w tym samym multipleksie co stacje telewizyjne? Czy po prostu Twój tuner obsługuje również DAB?

PavloAkaLogan, 3G szczególnie w mieście używane jest bardzo intensywnie, więc co masz na myśli że nie jest to technologia często używana?

Kaworu   14 #41 23.10.2011 11:48

@Adalbert: Ciężko powiedzieć co ten tuner obsługuje jeśli o radio chodzi. Acz, antena radiowa jest niepodłączona.

Kaworu   14 #42 23.10.2011 11:52

@rradek21: Nope. Łapie je MPC-HC skanując 474MHz a 858MHz (szukając sygnałów DVB, bo taki tuner otwiera), znaczy łapał nim wymieniłem antenę. Teraz aby je złapać musiałbym ją przestawić a bardzo mi się nie chce, bo tam zimno.

Kpc21   10 #43 23.10.2011 12:42

"rradek21 | 22.10.2011 22:40#36
kiepski artykol i w dodatku zle informacje... po pierwsze DVBT moze nadawac tylko cyfrowa telewizje a nie radio!!! DAB jest do cyfrowego radia kolego. w polsce DAB byl w warszawie i okolicach lecz zaprzestano nadawanie.
dalej, dvbt istnieje nie od kilku miesiecy tylko od prawie 3 lat."
DVB-T pozwala na nadawanie radia w multipleksie, czego dowodem są wspomniane przez poprzedników stacje radiowe w multipleksach z Czech. Radio jako dodatek do telewizji. Działa to w analogiczny sposób jak w TV satelitarnej, tam też jest radio w DVB. Ale tam ma to sens, w systemie naziemnym raczej nie.

  #44 23.10.2011 14:00

Odnośnie DVB-T to w Polsce były okresy "testowe" w latach 2007-2009 gdzie były zarówno programy HD (TVP HD) jak i nadawane były stacje radiowe - jeśli dobrze pamiętam było Polskie Radio i (woj. mazowieckie, nie wiem jak w innych) oczywiście to nie jest tożsame co DAB (DAB+) niemniej samo nadawanie przez MUX jest możliwe.

EPG - nie wiem jak w innych województwach ale tam gdzie jest nadawanie komercyjne zgodne z opublikowanym harmonogramem opis programów jest właściwy.

Antena do DVB-T - skrót myślowy antena do dvb-t "cyfrowa" a pisanie że "specjalnych anten nie potrzeba". Jeśli ktoś ma antenę szerokopasmową to jest duże prawdopodobieństwo że to wystarczy co nie znaczy, że to jest najrozsądniejsze rozwiązanie - zwłaszcza że w aktualnym okresie przejściowym (jednoczesne nadawanie analogowe i cyfrowe) moc nadawania jest mocno ograniczona, tutaj antena kierunkowa może rozwiązać wiele problemów z "rwaniem obrazu" które jest zgłaszane przez komentujace osoby (.

Przy dobraniu dobrej anteny należy zwrócić uwagę na parametry w paśmie dla kanałów k21-69 i odpowiedniego zysku (stosowanie wzmacniaczy nie jest lekarstwem na wszystkie przypadki bo wzmocnieniu ulega nie tylko sygnał właściwy ale wszelkie inne zbędne sygnały - zakłócenia, zrezygnowanie ze wzmocnienia może czasami przynieść leprze korzyści - indywidualnie od przypadku.


Jak tu jeden z osób wspomniał pisząc artykuł wypadałoby mieć jakieś podstawy, stosowanie skrótów myślowych nie uczy a tylko wprowadza kolejny mętlik, a późniejsze komentarze utwierdzają w przekonaniu że ludzie swoje informację uzyskują z portali pokroju wp i później piszą głupoty których tutaj wiele.


Informacje u źródeł:
forum.emitel.pl
http://cyfryzacja.gov.pl/

  #45 23.10.2011 20:31

"3G szczególnie w mieście używane jest bardzo intensywnie, więc co masz na myśli że nie jest to technologia często używana?"

Dziwne, bo ja nie spotkałem się z tym, aby ktokolwiek ze znajomych osób wykorzystywał w pełni tę technologię.

pysiu   13 #46 23.10.2011 23:13

W Olsztynie mamy już 14 Kanałów antena siatkowa się dobrze sprawia .

CzarnyMisio   4 #47 24.10.2011 09:35

Właśnie niedawno zaopatrzyłem się z DVB-T - mały odbiornik na usb z antenką firmy Sweex ("ufok" ;) ).
Więc mogę się podzielić wrażeniami.
Ufoka chciałem używać w dwóch miejscach, w domu w stacjonarce i na lapku u mej kobiety ("czas złamać monopol telewizyjny na tańce z gwiazdami/mam i nie mam talentu/inne d*perele" ;) ).
W zasięgu powinienem mieć dwa mux'y: 2 i 3. Nadajnik jest niedaleko. Oba mają tą samą polaryzację.
Moje mieszkanie jest w typowym bloku na granicy osiedla (z 3 stron otaczają go inne bloki), na drugim piętrze. Mieszkanie mej Lubej jest na parterze, w bloku o co najmniej półmetrowych ścianach- o ile nie grubszych, kiedyś tam były jakieś hangary wojskowe/szpitalne, lub coś w tym guście. Budynek nie jest otoczony innymi w promieniu ok. 50 - 100m.
W domu testowałem antenkę dołączoną do zestawu oraz antenę wewnętrzną z wzmacniaczem (zgubiłem karton do niej i nie wiem jak się dokładnie nazywa, oraz nie mam zakresów pracy,ale po zdjęciach w necie doszedłem, co to prawdopodobnie jest, oraz że pracuje w paśmie w którym są nadawane mux'y). U mej pani testował tylko antenkę dołączoną.
Jeśli chodzi o odbiór to w domu nie złapałem żadnego z kanałów mimo, że biegałem po całym mieszkaniu, wystawiałem anteny za okno, sprawdzałem polaryzację. Klops totalny. Za to w "bunkrze" mej pani złapałem mux2 w dwóch miejscach jednego pokoju. Jedno miejsce na wysokości "kohones" pół metra od ściany, drugie z metr wyżej na oknie. Każde manewrowanie +/- 15cm kończyło się utratą sygnału.
Co do jakość i sygnału to żyleta. Do niedawna używałem śp. analogowego winfast tv2000 expert, z którego byłem BARDZO zadowolony, który był podłączony do kablówki (sygnałem który był rozdzielany przez potężny wzmacniacz Vector na 4 TV w mieszkaniu i który szedł przez izolator galwaniczny przed samym gniazdem karty). Myślałem, że na tej karcie mam dobry obraz. Po zobaczeniu cyfrówki przyznaje - myliłem się. :)
Przy okazji miałem problemy z kartą na usb. Na lapku oprogramowanie działało bez problemu i to na koncie ograniczonego użytkownika. Na stacjonarce były problemy. Na koncie ograniczonego użytkownika dołączony program wyrzucał, że nie może zainicjować urządzenia. Na adminie nie chciał się w ogóle uruchomić. Wywaliłem go i zainstalowałem AltDVB. Co prawda z konta ograniczonego dalej nic nie mogłem robić,ale z admina przynajmniej zadziałało ( ale i tak d*pa blada, bo żadnego kanału nie wykryło).
Przy okazji, z reguły "w necie" piszą, że wolno kanały się przełączają. Mi przełączały się ok.2s. Na starym winfascie kanały przełączały mi się w zależności od oprogramowania. Stary Winfast PVR zmieniał je natychmiastowo, nowy ok. 2-3s.
Systemy operacyjne, na których testowałem kartę to windows Xp home edt. z sp3.

  #48 24.10.2011 14:10

Słuchajcie, mam pytanko, otoz odbieram sygnal z raszyna w przasnyszu, w prostej linii jest to jakies 115 km wiec wynik dobry, z tym ze w dzien sygnal slabnie do 60-70 procent i czasami nawet ginie z czym wiaze sie pikseloza na ekranie, wieczorem sygnal jest na poziomie 90 procent i pieknie odbiera, czym moze to byc spowodowane?

  #49 24.10.2011 14:22

Tym, że zapewne więcej osób ciągnie sygnał z jednej anteny.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #50 24.10.2011 15:40

@ naiwny (niezalogowany) - skoro Ty jesteś taki doinformowany to podaj konkretne źródła (zawsze wiedzę można uzupełnić) a nie pierwszy wynik z Google.

  #51 24.10.2011 17:35

Shaki81 i reszta:
To odbieracie w końcu EPG (Elektroniczny przewodnik po programach) z DVB-T czy nie ?
Z czego korzystacie - zew. dekoder czy wbudowany w telewizor - jeśli tak to jakiej firmy ?

Kaworu   14 #52 24.10.2011 17:52

@Anonim: W Katowicach, na tunerze Asusa My-Cinema (110) i PowerCinema dołączonym do tunera EPG działa poprawnie.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #53 24.10.2011 20:40

@Anonim u mnie też działa bez zarzutów. W jednym telewizorze - Thomson HDTV 32FR5234 tuner jest wbudowany i jest OK. Drugi telewizor (Philips 42PFL3604/12) jest bez tunera więc dołączyłem to Odtwarzacz BluRay (Samsung BD-C8200) z wbudowanym tunerem i też OK.

Adalbert   5 #54 29.10.2011 17:28

@PavloAkaLogan
Pisałeś o używaniu, a nie o wykorzystywać w pełni technologię 3G, ale nawet jeżeli, to skąd takie wnioski? Ja nawet na wsi korzystam z internetu przez połączenie UMTS, a w mieście nie wydaje mi się, żeby Twoi znajomi wykorzystywali do transmisji danych GPRS(2,5G) czy EDGE(2,75G), no chyba że ich urządzenia tego nie obsługują.
Wiec zapytam jeszcze raz: skąd wiesz, że technologia ta nie jest często (i w pełni) używana?

Adalbert   5 #55 29.10.2011 17:32

Właśnie sprawdziłem i na swojej wsi włącza mi się co jakiś czas HSDPA (3,5G), więc nie wiem o czym tu mówić...

  #56 01.11.2011 18:32

Tak obieram EPG...
oba muxy 2 i 3 z Raszyna - około 90km... sygnał 97% na antenie kierunkowej ze wzmacniaczem...
Na obecną chwilę chyba najlepsze rozwiązanie na darmowe programy... ;-) i to w dobrej jakości... dużo lepszej niż w analogu... bez śnieżeń, zakłóceń itp... i to tylko 6 programów... ;-/ a tu w dvbt 14 i szykuje się więcej.. zawsze znajdzie się coś aby zawiesić oko...
Na obecną chwilę jeśli nie planujecie zakupu nowego telewizora to proponuję zastanawiającym się nad dvbt zakup dekodera cabeltech urz083 (lub jego jakiegoś klona) albo wiwe HD-50 najsensowniejsze dekodery do ich ceny...

artistio   2 #57 01.09.2012 22:32

No to prawdziwe jajca już się zaczęły ale jeszcze lepsze zaczną się od 7. listopada 2012 z powodu rozpoczęcia zakończenia transmisji analogowej w telewizji naziemnej ( Zielona Góra, pozdrawiam zielonogórzan z rodem Raculi i Żagania) a skończą się dopiero za 3- 4 lata, czyli kiedy oferta się ukształtuje. W sprawie cyfryzacji kabla to dojdzie do tego, że niektóre małe kablówki będą przejęte przez większe i mocniejsze finansowo kablówki ( w sumie lepiej przejść na świadczenie usług internetowych a TVK traktować jako uzupełnienie oferty czyli w dalszym toku rozumowania w ostateczności małe sieci telewizji kablowej skonsolidują się w celu poprawy oferty programowej i obniżenia cen a zwłaszcza jednego składnika- opłat infrastrukturalnych, które są więcej warte niż co jest przesyłane w gniazdku - kanały telewizyjne). No cóż zawsze mogą być naciągacze i tym nieoptymistycznym akcentem kończę niniejszy komentarz.

  #58 21.06.2013 15:20

CZY JEST OSOBA I MOGŁA MI PRZEKAZAC WIEDZE TEMACIE PRZEPROGRAMOWANIA ODBIORNIKA TV Z MPEG 2 NA MPEG 4 .GDYZ WIADOMO ZE POLSKA JAK ZWYKLE MUSI ODSTAWAC OD ZACHODU ...........POZDRAWIAM

  #59 09.06.2014 22:31

Nie znam sie na nowych generacjach telewizja i zadam moze smieszne pytanie ,ale nie daje mi to spokoju.Czy maja telewizor TV-OTAKE LCD-TV model nr:TV32TK3 o rozdzielczosci 1366 x 768 zakupiony na początku 2010r. powinnam odbierac obraz cyfrowy.Moja tv kablowa mowi mi,ze jak wykupie pelny pakiet to bede miala w cyfrówce ,a pakiet podstawowy nadają analogowo.