SharedView - prosty sposób na udostępnianie aplikacji

Strona główna Aktualności

O autorze

W fazie rozwojowej znajduje się ciekawe narzędzie Microsoftu służące do usprawnienia współpracy pomiędzy użytkownikami.

SharedView (funkcjonujący wcześniej pod nazwą kodową "Tahiti") umożliwia udostępnianie innym użytkownikom ekranu z wybraną aplikację uruchomioną na komputerze, a także pozwala na wymianę dokumentów pomiędzy tymi użytkownikami. Program obsługuje do 15. połączeń równocześnie. Od strony funkcjonalnej SharedView jest zbliżony do takich narzędzi jak Remote Desktop Connection czy RealVNC, inne jest jednak jego przeznaczenie. Służyć on może do ułatwienia współpracy online pomiędzy wieloma użytkownikami pracującymi nad jakimś projektem, łączącymi się z różnych lokalizacji, czy np. do celów szkoleniowych. Dlatego też, w odróżnieniu od narzędzi typu RDC czy VNC, przechwytywany i udostępniany jest nie cały pulpit ale wyłącznie interfejs wskazanej aplikacji. Użytkownicy mogą na niej wskazywać poszczególne elementy specjalnym kursorem (kursor każdego użytkownika jest oddzielnie identyfikowany), a jeżeli zezwoli na to osoba zapraszająca, także ją obsługiwać. SharedView jest szczególnie przystosowany do współpracy z aplikacjami pakietu Microsoft Office. W przypadku np. edytora tekstów Word, zmiany nanoszone przez kolejnych użytkowników są odpowiednio oznaczane w sposób automatyczny. Udostępniać można jednak oczywiście także inne aplikacje.

Już na początku pracy z programem odczuwalny jest brak możliwości komunikacji pomiędzy członkami grupy, czy to głosowej czy w postaci chatu. Jest to jednak słabość przejściowa, Microsoft w kolejnych kompilacjach zamierza integrować aplikację z Windows Live Messengerem.

Publiczną wersję beta można pobrać z witryny Microsoft Connect. Do pracy z programem wymagane jest konto w Windows Live ID lub .NET Passport (dla osoby udostępniającej) oraz system operacyjny Windows XP, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Ultimate lub Windows Server 2003 (wersje 32-bitowe). Do wygodnej pracy wymagane jest połączenie z pozostałymi użytkownikami o dużej przepustowości (absolutne minimum to 300 kbps).

© dobreprogramy