Android Auto: nadchodzi koniec aplikacji na ekrany telefonów

Android Auto: nadchodzi koniec aplikacji na ekrany telefonów

Android Auto
Android Auto
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
28.05.2022 09:39, aktualizacja: 28.05.2022 10:43

Android Auto może niedługo zniknąć z ekranów telefonów z Androidem 10 i 11. Chodzi o stosunkowo mało popularną aplikację Android Auto for phone screens, która powstała w konsekwencji "wcielenia" Androida Auto do samego systemu wraz z premierą Androida 10.

Przypomnijmy, obecnie Android Auto może działać na ekranie infotainment samochodu po podłączeniu telefonu z Androidem 10 lub nowszym bez instalowania dodatkowych aplikacji. Równolegle kierowcy korzystający z Androida 10 lub 11, którzy nie posiadają dostatecznie nowoczesnych samochodów, mogą korzystać z Androida Auto na ekranie telefonu - wykorzystując aplikację Android Auto for phone screens.

Niestety, jak wynika z doniesień autoevolution, niedługo program może zostać wycofany z oferty i po prostu przestać działać - kierowcy, którzy z niego korzystają, dostają odpowiednie powiadomienia na ekranie. Powodem jest najpewniej promowanie przez Google'a "trybu samochodowego Asystenta Google" w Mapach Google, który teoretycznie działa analogicznie do Androida Auto w telefonie.

W rzeczywistości sprawa nie jest jednak tak prosta, przynajmniej na tę chwilę. Po pierwsze według oficjalnej dokumentacji tryb samochodowy nie jest jeszcze dostępny w Polsce. Po drugie - do jego uruchomienia ma wystarczyć Android 9, a przypomnijmy, że tutaj można jeszcze korzystać ze "zwykłego" Androida Auto, który powinien bez problemu uruchamiać się na ekranie telefonu.

Czas zakończenia działania aplikacji Android Auto for phone screens nie jest znany, ale spekuluje się, że program zniknie z rynku do końca bieżącego roku. Trudno oszacować, jak duży będzie to kłopot dla kierowców. Jeśli do tego czasu nowy tryb samochodowy zostanie uruchomiony w Polsce i będzie działać podobnie (a takie jest założenie i tak wynika ze zrzutów ekranu z innych rynków) - teoretycznie problem nie będzie istnieć.

Dodajmy, że według statystyk statcounter, Android 10 i nowsze to dziś niemal 70 proc. rynku smartfonów z Androidem. Ich użytkownicy mogą więc wygodnie korzystać z Androida Auto na ekranach samochodów, o ile takie posiadają. W innych przypadkach opisywane wycofanie aplikacji na ekrany telefonów może być problemem. Z drugiej strony, Android 12 nie obsługuje tej aplikacji od dawna.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)