r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Skype na Linuksie tylko w okrojonej wersji alpha? Microsoft wyłączy wersję 4.3

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Od dłuższego czasu wiadomo, że Microsoft pracuje nad całkowitym zastąpieniem w Skypie komunikacji opartej na P2P wymianą danych z wykorzystaniem chmury. Ma to swoje konsekwencje dla samego oprogramowania – zablokowana zostanie możliwość logowania się do starszych wersji aplikacji.

O wyłączeniu starszych wersji aplikacji Skype'a na Windowsa i macOS-a pisaliśmy już na początku lutego. Microsoft nie wspomniał jednak słowem o Linuksie, gdzie sytuacja jest bardziej złożona. Microsoft od blisko trzech lat nie zaktualizował stabilnej wersji Skype'a, aktualna to 4.3. W lipcu zeszłego roku wydana została nowa aplikacja oparta na WebRTC, wykorzystująca model działania w chmurze. Nowy Skype jest jednak na Linuksie wciąż w wersji alfa.

W ostatnim czasie użytkownicy Skype'a 4.3 na Linuksie otrzymali maila przypominającego o konieczności aktualizacji, gdyż 1 marca starsza linuksowa wersja zostanie wyłączona. Na forum komunikatora trwają dyskusje na ten temat, zaś użytkownicy są zdezorientowani. Microsoft planuje wyłączyć starego Skype'a nie bacząc na to, że jest to w tej chwili jedyna dostępna na Linuksa wersja stabilna.

r   e   k   l   a   m   a

I nie chodzi tutaj o samo nazewnictwo – Skype Alpha odstaje pod względem funkcjonalności nawet od wersji przeglądarkowej. Brakuje na przykład możliwości prowadzania rozmów telefonicznych. Alpha stanowi de facto okrojoną wersję aplikacji webowej uruchamianą w natywnym oknie. Wygląda na to, że za dwa tygodnie będzie to jedyna wersja Skype'a dostępna na Linuksa.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.