reklama

StarUML 5.0

Strona główna Windows Archiwum Programy archiwalne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

StarUML to projekt OpenSource którego celem jest stworzenie szybkiego, elastycznego, funkcjonalnego i roszrzerzalnego środowiska modelowania UML (Unified Modeling Language) pod platformę Windows, które mogłoby być konkurencją dla komercyjnych rozwiązań z tej dziedziny. Dzięki Ujednoliconemu Językowi Modelowania można w łatwy sposób opisywać świat obiektów w programowaniu obiektowym oraz analizie obiektowej. W obecnej wersji StarUML jest zgodny ze standardem UML 2.0, który wyróżnia się 13 diagramami głównymi oraz 4 abstrakcyjnymi. Funkcjonalność programu można rozszerzać za pomocą wtyczek dostępnych na stronie projektu. Narzędzie posiada dobry, czytelny interfejs, który powinni docenić wszyscy użytkownicy.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!
reklama

Komentarze

0 nowych
Piotrek_20   12 #15 08.12.2014 10:42

Dobry dla początkujących do nauki UML.

  #14 20.05.2013 00:02

EA ma round-trip engeenering (forward, reverse). Straciłem mnóstwo czasu na próbach znalezienia sensu tworzenia bibliotek w taki sposób. Moim zdaniem nie ma to sensu. Jeśli ktoś chce wywalić parę tys. na EA czy VP oraz jest zapaleńcem, może próbować. Ja nie widzę sensu wywalać tyle pieniędzy żeby mi wygenerowało puste klasy. Wyłożyłbym sporo gdyby była jakaś sensowana synchronizacja diagramów aktywności z kodem ale niestety nie ma choć sa jakieś synchronizacje z diag. sekwencji, których raczej nie używam. To co jest to jakaś farsa, albo może zalążki przyszłych możliwośći. M$ wypuścił jakiś czas temu (chyba z frameworkiem 3) WWF ale tu trzeba by chyba wyświetlać to na telewizorze 40'' żeby to miało jakiś sens. Zniechęcają także ograniczenia jak o ile pamiętam brak możliwości argumentów wywołania metod, itp.
Stanąłem w punkcie gdy trzeba by pisać samemu taką obsługę (dla StarUml bo to jedyny sensowny OpenSource) ale gdy sobie uświadomiłem ogrom pracy, odpuściłem.
Po kolejnej stracie czasu na szukaniu tego czego nie ma, wrócilem do StarUML'a i pisania ręcznego.
PS StarUml posiada niby forward/reverse (java, c#) ale (przynajmniej c#) nie obsługuje konstrukcji nowszych jak framework 1, wykłada się na byle czym, ogólnie jest kulawe a w najlepszym razie generuje łyse klasy.
Znacznie wygodniej (i niezawodniej) mieć model w głowie a ewentualnie wspomóc się statycznym diagramem przy bardziej złożonych przepływach.

  #13 07.11.2012 09:55

Długo trza było czekać....
W końcu znaleźli się ludzie, którzy rozwijają dalej ten projekt.

Obecnie polecam wersję już z poprawkami nieszczęsnych fontów, kombinacji Alt-A i innych błędów:
WhiteStarUML

http://sourceforge.net/projects/whitestaruml

  #12 01.10.2011 13:12

tu jest alternatywa - http://bouml.free.fr/

  #11 18.09.2011 22:37

Rozwiązanie podane przez Cypizek działa na XP (pewnie też na starszych). Jednak na Win 7 nie. Przynajmniej na moim 64 bitowym. Próbowałem już co najmniej 5 razy przejść na różne inne programy do UML - Enterprise Manager, moduł UML do Netbeans, Software Ideas, Modelio (zapisuje do repozytorium a nie do pliku ale nie potrafił niestety za którymś razem otworzyć własnego repozytorium i straciłem swoje modele) i jeszcze parę (Visual Paradigm Community nie ma use case).
Zawsze wracałem do StarUML :) Mimo że od 6 lat nie jest rozwijany, nadal jest dla mnie najlepszy - szybki, wygodny. Jednak od 2 dni jechałem na innym (Software Ideas) bo mnie zdenerwowały rozwalające się figury wskutek braku polskich fontów gdy diagram straci fokus (przesuwa symbole bo zamiast np. 'ś' robi się 'ae' czy jakoś tak).
I znowu po 2 dniach coś mi tam nie pasowało i podjąłem próbę walki z natrętną stroną kodową 1252. I udało się. Podaję sposób (chodzi o Windows 7, Vista pewnie tak samo):
1. Zalogować się z prawami administratora.
2. Otworzyć Explorer.exe w %systamroot%\system32
3. Zmienić uprawnienia do pliku C_1252.NLS (wywalić 'TrustedInstaller' jako właściciela i nadać sobie).
Także w uprawnieniach dostępu nadać sobie pełna kontrolę.
Bez tego Win 7 nie da usunąć pliku.
4. Zamienić C_1252.NLS plikiem C_1250.NLS (tak, że C_1252.NLS jest de facto plikiem C_1250.NLS o zmienionej nazwie na C_1252.NLS).
5. Restartować system (może wystarczy wylogować ale ja restartowałem).

Diagramy StarUML nie 'chwytają' już strony 1252 po utracie fokusu.

Dzięki Cypizek za inspirację :)

  #10 29.04.2010 21:29

Polecam - używam od lat. Szkoda, że nie jest już rozwijane.

  #9 10.04.2010 23:00

Jest wiele innych programów open source bijących na głowę (lub przynajmniej dorównujących) komercyjne, które ludzie (i firmy) kupują bo łudzą się, że płacąc zyskują jakąś pomoc czy coś w tym rodzaju :)
Przykładem dobrego open source (oprócz StarUML i wielu innych) jest TrueCrypt - program szyfrujący dyski, pendrivy itp - bijący na głowę wszystkie rozwiązania płatne (jakiś czas temu przeprowadzano testy) pod względem bezpieczeństwa jak i szybkości działania (inaczej niż w płatnych programach - spadek wydajności dysku jest niezauważalny).

  #8 31.08.2009 14:48

Andre: Nie ma spolszczenia, w ogóle nie jest rozwijane chyba dalej.
Ed: Wystarczy, że na "Model Explorer" klikniesz "Use case model" prawym przyciskiem i z podmenu wybierasz "Add diagram" a tam sobie wybierasz do wyboru i koloru....

Mnie osobiście najbardziej dokucza wpisywanie tekstu z literką "ą" - kasowany jest cały tekst. Jedyne wyjście to ctrl-c/ctrl-v ;)

  #7 26.03.2009 17:27

Mecze sie ostatnio ze StarUML zeby zrobic diagram sekwencji, ale okazuje sie ze nie ma takiej mozliwosci, albo ja jeszcze nie doczytalem lub nie zainstalowalem odpowiedniej wtyczki.

  #6 06.10.2008 10:13

A czy jest spolszczenie do interfejsu tego programu (nie chodzi o problemy z czcionkami) ?

  #5 25.07.2008 08:59

Ja też dorzucę dwa słowa o polskich znakach w StarUML.
Rozwiązanie podane przez micek jest dobre, choć krzaki nadal będą pojawiać się w zakładkach, czy właściwościach.
Całkowite usunięcie problemu jest możliwe poprzez zmianę w rejestrze - wystarczy przemapować stronę kodową 1252 na polską.

W kluczu:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nls\CodePage\ w ciągu “1252″ zamienić “c_1252.nls” na “c_1250.nls”

  #4 11.04.2008 16:46

Jeszcze słowo o rozwalaniu polskich fontów przez StarUML -> Czcionki, które nie zmieniają się* po odświerzeniu (kliknięciu na puste pole diagramu):

MS Serif - Ok (choć brzydka)
MS Sans Serif - Ok (lepiej wygląda niż MS Serif)
System - Ok, trochę przyduża (nie reaguje na ustawienie default size)
Courier - Zwiększa się po odświerzeniu
Default (cokolwiek to miało by znaczyć :) - Najlepsza

Coś w tym StarUML jest nie halo z ustawianiem i wyświetlaniem fontów ale ten feler jest do przełknięcia.
------------------------
* Większość czcionek (jak choćby Tahoma) mimo, że wyświetla polskie znaki po wpisaniu do kontrolki to po zatwierdzeniu i kliknięciu na puste pole (i nie tylko wtedy), gubi "polskość" i wyświetla krzaki. Powoduje to, że figury zmieniają rozmiary bo np. 'ś' zmienia się na krzak dwuliterowy co powoduje rozjazd figury.

  #3 11.04.2008 15:37

Porównywałem kilka darmowych wersji programów tego typu pod kątem rysowania diagramów UML: NetBeans6.0.1, StarUML, ArgoUML-0.24, Blueprintsm1.4, VisualParadigm32sp1 (community edition) oraz płatny DiagramStudio a także kilka mniejszych i w mojej ocenie najlepiej wypadają exeqwo StarUML i VisualParadigm32sp1 - po 23pkt (zaznaczam raz jeszcze, że chodziło mi tylko o rysowanie diagramów). Dalej NetBeans - 17pkt. Argo - 17, Blueprintsm - 16, DiagramStudio - 18. Oceniałem niezawodność (StarUML rozsypuje polskie fonty do czasu odświerzenia, NetBeans zawiesza się na dobre gdy skopiować tekst z kontrolki do schowka, Paradigm fatalnie renderuje i nie sposób pozbyć się pogrubienia czcionki w figurach), rygor UML'a (DiagramStudio nie ma żadnego), szybkość działania (StarUML bije wszystko na głowę, NetBeans, Argo i Blueprintsm to ślimactwo), możliwość cofania czyli Undo/ctrl-z (np. NetBeans nie ma możliwości). Ponadto Paradigm ma możliwość wyciągania z figury kolejnej figury z linią łączącą a StarUML podobnie, lecz przez wpisanie odp. kodu przy figurze. Jednak StarUML wygrywa u mnie z Paradigmem gdyż nie zabrania używania do celów komercyjnych.

Komentarze do poprzednich wersji

  #2 03.03.2007 15:19

Używając tego programu w domu zastanawiam się, dlaczego moja firma używa płatnego rozwiązania? Przecież StarUML w niczym nie ustępuje aplikacjom komercyjnym w stylu Enterprise Architect.

  #1 02.03.2007 15:49

Dobry program. Wspiera 4 różne metodyki, posiada najważniejsze diagramy wersji 1.5 UML-a. Dodatkowo ma niezłe rozszerzające wtyczki. Jak człowiek przywyknie to jest super. Polecam

reklama