Stella Stella 6.2.1

Strona główna Windows Emulatory Konsole
Pobie​rz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Stella to open source'owy emulator konsoli do gier Atari 2600 dostępny na platformy systemowe Windows, Linux oraz Mac OS. Stanowi on nie lada gratkę dla młodszych, jak również starszych użytkowników, którzy chcieliby cofnąć się w czasie i uruchomić na swoim komputerze hity sprzed 30 lat.

Program stworzony został w 1996 roku w języku C++, a jego nazwa pochodzi od nazwy kodowej konsoli Atari 2600. Charakteryzuje się on obsługą niemal wszystkich kartridże, które kiedykolwiek wydane zostały z myślą o wspomnianym wcześniej urządzeniu. Wsparcie obejmuje również systemy NTSC, PAL i SECAM (wariant 50 i 60 Hz). Na bazie narzędzia stworzono m.in. projekt JStella (napisany w Javie), umożliwiający uruchomienie emulatora jako apletu na dowolnej stronie internetowej.

Stella doskonale radzi sobie z emulacją większości urządzeń peryferyjnych, mogących współpracować z Atari 2600. Mowa w szczególności o standardowych joystickach, kontrolerach łopatkowych, touch padach, klawiaturach, kierownicach czy trackbalach i wielu innych. Na chwilę obecną autorzy nie wprowadzili jeszcze w narzędziu wsparcia dla odtwarzaczy kasetowych.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Prosty i przejrzysty interfejs, zajmuje mało miejsca i nie obciąża systemu
Brak polskiego interfejsu, brak romów wbudowanych w program, dostępny na różne platformy
ocena użytkownika
29.06.2016 17:25 • Recenzja do wersji 4.7.2

Przeglądając strony gdzie Stella jest dostępna do pobrania opis programy zawsze jest taki sam, bardzo lakoniczny i chwalący program. Po jakimś czasie użytkowania przekonuje się, że rzeczywiście najprostsze rozwiązania są najlepsze. Stella to prosty emulator klasycznej konsoli Atari 2600, gdzie możemy z przyjemnością wrócić do starych dobrych czasów. Mnogość ustawień i opcji zadowoli każdego użytkownika, a mnogość obsługiwanych systemów telewizyjnych (patrz opis powyżej) zapewni dobrą rozrywkę na wiele dni. Kurde, zabrzmiało trochę jak slogan reklamowy, ale tak jest na prawdę.

Producent ten w swoim dorobku ma jeszcze emulatory innych klasycznych komputerów. Polecam zapoznać się z cała darmową ofertą The Stella TEAM". Sprawdziłem program na Windowsie XP, 7 i 10 (64-bit) i ani razu nie zauważyłem jakichkolwiek problemów. Z czystym sumieniem polecam dla wszystkich miłośników klasycznych gier z klasycznej konsoli lat 80-tych