Surface Phone z laptopowym CPU Intela to sposób na prawdziwego Windowsa w kieszeni

Strona główna Aktualności

O autorze

Lumia praktycznie zniknęła z rynku, jednak od mobilnego Windowsa kroplówki Microsoft odłączyć nie zamierza. Co więcej, wygląda na to, że zapowiadane na przyszły rok smartfony Surface zaskoczą nas wszystkich. W Sieci pojawiły się rendery sprzętu, który nie tylko świetnie wygląda, ale też będzie mógł uruchamiać pełnowymiarowe Windows 10. Istnieje otóż możliwość, że firma z Redmond zrezygnuje z kiepsko jej wychodzącej neutralności co do sprzętowej architektury, stawiając na to, na czym zna się najlepiej, czyli x86.

Sławny bloger Evan Blass, za sprawą którego na twitterowym koncie @evleaks regularnie pojawiają się wycieki dotyczące mobilnych technologii, pokazał coś, co otwiera drogę do zrealizowania obietnicy smartfona-jako-komputera. Rendery urządzenia, które najprawdopodobniej ma być Surface Phonem cieszą oko eleganckim wzornictwem, takie rzeczy już jednak widzieliśmy.

Umieszczenie w środku procesora Intela, i to nie jakiegoś Atoma, lecz jednego z modeli przeznaczonych dla laptopów, to zupełnie coś innego. Moc obliczeniowa takiego smartfonu pozwoliłaby na uruchamianie na nim normalnego Windowsa, a zgodność z architekturą x86 oznaczałaby możliwość odpalania nie tylko tych nowomodnych aplikacji na Universal Windows Platform, ale też normalnych aplikacji win32.

Czy jednak możliwe jest włożenie do środka smartfonu procesora Intel Core M (najpewniej o taki układ musi chodzić)? Zobaczmy czip z rodziny Kaby Lake, Intel Core M3-7Y30. Ten wykonany w procesie 14 nm dwurdzeniowy układ z HyperThreadingiem taktowany jest zegarem 1 GHz (turbo aż do 2,6 GHz) i zawiera wbudowaną grafikę Intel HD 615 z obsługą rozdzielczości do 4K. To co najważniejsze z perspektywy mobilnej konstrukcji, to TDP, które wynosi (w zależności od częstotliwości pracy) od 3,5 do 7 W. To już jest poziom mocnych procesorów ARM, takich jak np. Snapdragon 821.

Główna wątpliwość dotyczy oczywiście czasu pracy na baterii, jak będzie w stanie zapewnić w smartfonie taki czip. W dziedzinie energooszczędności Intelowi nigdy nie szło za dobrze. Przypomnijmy, jak skończyły te wszystkie androidowe telefony z Atomem – jeszcze dwa lata temu mające podbić rynek, a dziś odeszłe w niepamięć. Wtedy właśnie problemem (oprócz kompatybilności z oprogramowaniem tworzonym na architekturę ARM) był krótki czas pracy. Miejmy nadzieję, że Intel od tamtego czasu coś ulepszył w tej kwestii i nowy Surface Phone z pełnokrwistym Windowsem nie będzie wymagał ładowania co 3-4 godziny.

© dobreprogramy