Threshold: kolejna fala zmian w Windows, Windows Phone i Xboksie One już w 2015 roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Pierwsza fala modernizacji aktualnych platform Microsoftu rozwijana była pod nazwą kodową „Blue”. Jej owoce to przede wszystkim Windows 8.1 – ale nie tylko. Prace obejmowały też mobilny Windows Phone, platformy biznesowe, a pośrednio także i pakiet Office (rozwijany jednak pod kryptonimem „Gemini”). Z wieści, które pochodziły przede wszystkim od znanej blogerki Mary Jo Foley, dowiadywaliśmy się, że Blue to jednak przede wszystkim znaczne przyspieszenie cyklu wydawniczego Windows, wskutek którego nowe wersje systemu mogłyby pojawiać się co dwa lata. Twierdzenia okazały się słuszne – źródła w Microsofcie potwierdzają, że kolejna fala aktualizacji dotknie Windows i powiązane z nim produkty już na wiosnę 2015 roku. Jej nazwa kodowa to „Threshold” (ang. „próg”).

Nazwa nie jest przypadkowa – to bezpośrednie nawiązanie do świata gry Halo. Tak nazywała się planeta, wokół której orbitowała jedna z megastruktur Przodków, przeznaczonych do zniszczenia wszelkiego świadomego życia w Galaktyce. Nie wiemy, czy Microsoft ma jakieś plany dotyczące zniszczenia świadomego życia, przynajmniej na naszej planecie – zapewne chodzi o wierność tej popularnej franczyzie sci-fi, będącej jednym z wyróżników Xboksa. Na tej zasadzie Redmond nadało nazwę „Cortana” swojej cyfrowej asystentce w Windows Phone, mającej być odpowiedzią na Siri w iPhone'ach.

Threshold to znacznie więcej, niż tylko desktopowy Windows. Wiceprezes Microsoftu Terry Myerson nazwy tej miał użyć w dyskusjach z grupą unifikacji systemów operacyjnych. Będzie obejmowała zmiany we wszystkich najważniejszych platformach – Windows, Windows Phone i Xbox One, tak by ujednolicić je jeszcze bardziej. W przyszłości dzielić mają ze sobą nie tylko wspólne jądro systemu, ale też ujednolicony zestaw interfejsów programowania, wspólne narzędzia deweloperskie – i docelowo wspólny sklep z aplikacjami.

Na tym nie koniec – nowa fala Windows ma przynieść zwykłemu użytkownikowi zupełnie nowy poziom unifikacji, określany w firmie jako ten sam podstawowy zbiór wartościowych aktywności. Aktywności te to wyrażanie się w dokumentach, podejmowanie decyzji i zarządzanie zadaniami, zarządzanie IT oraz niezła zabawa. Należałoby to rozumieć jako dostarczenie na desktopowe Windows, Windows Phone i Xboksa One wspólnych, zintegrowanych między sobą aplikacji – transformację taką przejść mogłyby Office, Bing, Windows Intune, oraz wspólna platforma gier.

Microsoft odmówił skomentowania tych plotek. Na razie pewnym można być jedynie wydania najpóźniej w drugim kwartale przyszłego roku pierwszej aktualizacji dla Windows 8.1 oraz tego, co było efektem zmian z fali „Blue” dla Windows Phone – czyli najprawdopodobniej Windows Phone 8.1.

© dobreprogramy
s