Wygodny desktopowy system operacyjny na Androidzie dzięki VNC Viewer

Strona główna Aktualności

O autorze

Mimo że wielu próbowało już zatrzeć granicę między mobilnymi i desktopowymi systemami operacyjnymi, dotychczas efekty są umiarkowanie udane. Wciąż mobilne systemy i same interfejsy mają swoje liczne ograniczenia. Zaskakująco dobre rezultaty można jednak uzyskać bez obciążania urządzenia mobilnego, dzięki zdalnemu dostępowi. Świetnie przysłuży się temu Raspberry Pi z zainstalowanym Raspbianem, smartfon lub tablet z Androidem oraz VNC. Oczywiście zdalny dostęp można uzyskać do jakiegokolwiek innego urządzenia z systemem, który obsługuje interfejs VNC.

Co więcej, skonfigurowanie serwera i uzyskanie do niego dostępu jest bardzo proste. Punktem wyjścia niech będzie Raspberry Pi z zainstalowanym Raspbianem. Instrukcje instalacji tego systemu publikowaliśmy już wcześniej. Po starcie systemu konieczne jest zainstalowanie VNC Connect, o ile nie został on już preinstalowany. Aby to zrobić, wystarczy przejść do terminala i wprowadzić tam polecenie:

sudo apt-get install realvnc-vnc-server realvnc-vnc-viewer

Następnie w terminalu lub w trybie graficznym musimy włączyć obsługę interfejsu VNC. Możemy zatem przejść do ustawień Raspberry lub po prostu uruchomić tekstowe narzędzie konfiguracyjne poprzez wprowadzenie polecenia:

sudo raspi-config

W centrum konfiguracji należy przejść (nawigacja odbywa się za pomocą przycisków ze strzałkami) do pozycji oznaczonej numerem 4, Interfacing Options. Po naciśnięciu klawisza Enter, należy przejść do pozycji trzeciej, VNC i znów nacisnąć Enter. Użytkownik zostanie wówczas poproszony o wybór, czy serwer VNC ma być włączony na urządzeniu. Wybieramy Tak i możemy opuścić centum konfiguracji. Po ponownym uruchomieniu urządzenia, serwer będzie gotowy.

Teraz trzeba się z nim połączyć. W naszym przypadku będzie to klient VNC Viewer na Androida, darmowy i dostępny w naszej bazie oprogramowania. Po instalacji dodajemy nowe połączenie (przycisk plusa w lewym dolnym rogu) i wprowadzamy adres IP Raspberry. Skąd go wziąć? W terminalu na Raspberry wystarczy wprowadzić polecenie:

hostname -I

Uzyskany w ten sposób adres przepisać należy do VNC Viewera, nadać połączeniu nazwę i połączyć się. Wówczas użytkownik zostanie poproszony o login i hasło. Domyślna nazwa użytkownika to pi, zaś hasło to raspberry.

Wydawać mogłoby się, że największym problemem będzie teraz nawigacja. To jednak w tym względzie VNC Viewer zaskakuje najbardziej. Nie musimy się bowiem borykać z próbą trafiania w niewielkie elementy interfejsu desktopowego Raspbiana. Cały wyświetlacz staje się bowiem gładzikiem, przez co kursorem możemy wygodnie poruszać za pomocą gestów np. kciuka w lewym dolnym rogu urządzenia.

To jednak nie jedyne rozwiązanie. Z górnego menu można także wybrać tryb myszki, w którym nadal całość ekranu jest gładzikiem, a w dodatku na krawędziach ekranu wyświetlane są przyciski myszki. Oprócz trybu myszki z górnego menu możemy także wywołać klawiaturę ekranową czy wyświetlić informacje o połączeniu. Jest ono domyślnie szyfrowane 128-bitowym kluczem AES, zaś przy rozdzielczości HD przepustowość wynosiła ok. 6500 kb/s, co dawało opoźnienia rzędu niecałych 30 milisekund.

© dobreprogramy
s