Zainstaluj Windowsa na swoim Macu

Zainstaluj Windowsa na swoim Macu

06.10.2015 12:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na Macu można spokojnie korzystać z systemów z rodziny Windows bez inwestowania w maszyny wirtualne. Aby zainstalować Windowsa należy oczywiście wyposażyć się w obraz systemu i klucz do niego (koniecznie z możliwością przepisania gdy komputer będzie zajęty), a także w pendrive'a, na którym Windows się zmieści. Warto także pamiętać, że instalacja Windowsa będzie możliwa jeśli na dysku Maca znajduje się jedna partycja oraz że na wielu współczesnych Macach nie da się zainstalować systemów Windows starszych niż 7, a na najnowszych tylko 8 i wyższe. Z takim wyposażeniem można przystąpić do instalacji.

Obraz

Przez wszystkie niezbędne kroki przeprowadzi nas program o nazwie Asystent Boot Camp. Po uruchomieniu go można skorzystać z trzech opcji:

  • przygotować dysk instalacyjny z Windowsem
  • pobrać sterowniki
  • zainstalować Windowsa

Pierwsza z nich wymaga wskazania obrazu Windowsa oraz podłączenia pendrive'a, na którym zostanie utworzony dysk instalacyjny. Proces ten zajmuje kilkadziesiąt minut, zależnie od szybkości podłączonej pamięci.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Drugi krok pozwala przed instalacją Windowsa przygotować sobie sterowniki do urządzeń zamontowanych w Macu. Można je zapisać na tym samym kluczu USB, który zostanie wykorzystany do instalacji Windowsa. Można także pobrać sterowniki później. Warto się w nie wyposażyć, gdyż bez nich w wielu modelach Maców nie będzie działać Bluetooth i zaawansowane funkcje gładzika, w modelach z kartami Nvidii lub AMD oczywiście także nie będzie sterowników do nich.

Obraz

Ostatnim krokiem jest instalacja Windowsa. Najpierw należy w programie Asystent Boot Camp wydzielić dla Windowsa odpowiedniego rozmiaru partycję.

Obraz

Po kliknięciu przycisku „Dalej” komputer uruchomi się ponownie z pendrive'a i rozpocznie się instalacja systemu. Tu nie powinno być żadnych niespodzianek.

Należy jednak pamiętać, by przy wyborze dysku dla Windowsa zaznaczyć odpowiednią partycję (ma w nazwie „BOOTCAMP”) i sformatować ją na NTFS w instalatorze.

Obraz

Po tym można zostawić Maca w spokoju na kolejną godzinę. Maszyna uruchomi się ponownie jeszcze dwa razy i przygotuje Windowsa do pracy.

Kiedy już Windows będzie gotów, pozostanie instalacja oprogramowania od firmy Apple, które pozwoli w pełni wykorzystać sprzęt. Po tym kroku wymagane będzie ponowne uruchomienie komputera.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kiedy będziemy chcieli wrócić do systemu OS X, wystarczy uruchomić ponownie komputer i przy włączaniu Maca (gdy zabrzmią dumne fanfary) przytrzymać klawisz Alt – wtedy pokaże się ekran wyboru partycji, z której maszyna ma wystartować.

Obraz

Domyślnie uruchamiający się system operacyjny można wybrać w Preferencjach systemu.

Obraz

To wszystko. Mac jest gotowy do pracy z dwoma systemami. Jeśli w przyszłości okaże się, że Windows nie jest już potrzebny, można go usunąć także korzystając z Asystenta Boot Camp.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)