reklama

Z Launcher, czyli jak Nokia wyobraża sobie ekran startowy na Androidzie

Strona główna Aktualności

O autorze

Programista .NET i innych technologii Microsoft. Prywatnie fanboy wszystkiego, co jest związane z Windows Phone. W wolnej chwili wspomina lepsze czasy, kiedy królowała Amiga. Uwielbia jazdę rowerem i biegi długodystansowe.

Po sprzedaży części mobilnej Nokia skupia swoje siły na usługach lokalizacyjnych, telekomunikacji i oprogramowaniu. Jedną z najświeższych propozycji od Finów jest Z Launcher, ekran startowy przeznaczony dla urządzeń z Androidem.

Czego jak czego, ale ekranów startowych Androidowi nie brakuje, więc chcący zastąpić domyślny launcher od producenta mają w czym wybierać. Choć swoje propozycje mają tu już takie tuzy jak Facebook, Mozilla i Yahoo!, to inni też chcą spróbować szczęścia, licząc, że znana marka zdoła przekonać użytkowników do instalacji ich oprogramowania. To dotyczy też Nokii, która wyraźnie chce, by jej marka zaistniała na urządzeniach z Androidem.

Z Launcher jest wczesną wersją ekranu startowego od Nokii (wydanie pre-beta), o względnie prostym interfejsie. Okno główne składa się tylko z jednego ekranu. Najwięcej miejsca zajmuje lista z najczęściej uruchamianymi i najbardziej popularnymi aplikacjami w danym okresie, które wybierane są przez algorytm Z Lanuchera. Na górze znajdziemy zegar z kalendarzem, zaś u dołu standardowy pasek ze skrótami. Największą atrakcją tego rozwiązania jest obsługa gestów. Wystarczy narysować palcem literę, aby przefiltrować listę aplikacji czy pokazać ostatnio odwiedzone strony. Nakreślenie co najmniej trzech liter spowoduje uruchomienie wyszukiwarki internetowej. Analiza gestów wykorzystuje MyScript i działa dobrze, o ile rysujemy palcem proste duże łacińskie litery, a nie znaki diakrytyczne czy wyrafinowane glify niektórych małych liter (np. "a" czy "g")

Oprogramowanie od Nokii może zadowolić osoby szukające minimalistycznych interfejsów uruchomieniowych, tym bardziej że wczesna wersja pre-beta jest niemal zupełnie pozbawiona opcji konfiguracyjnych. Nie zmienimy ułożenia ekranu startowego, ani nie dodamy innych widżetów. Obecne wydanie nie trafiło jeszcze do marketu Google Play, aby więc zainstalować Z Launcher, należy zrobić to ręcznie, pobierając aplikację ze strony Nokii.

Niestety z jakiegoś powodu Z Launcher nie działa na urządzeniach z rootem. Twórcy zdradzili, że myślą także o wersji przeznaczonej dla iOS-a, aczkolwiek nie ma jeszcze szczegółowych informacji, jak Z Launcher miałby wyglądać na urządzeniach od Apple.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama