Zawieszono szybkie otwieranie rachunków online: KNF nie chce łańcuszków aktywacji

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wczoraj weszły w życie nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Jak można się było spodziewać, nie zachwyciły szeroko rozumianej branży FinTech, nie zachwycą też raczej internautów. Konserwatywne podejście do wszelkich innowacji technicznych, z jakiego słynie ta instytucja nie raz dawało o sobie wyraz. I jak się tu dziwić, że Polacy są jedną z najbardziej zaangażowanych w rozwój kryptowalut nacji?

Zamiast cyfrowej rewolucji i wspierania innowacyjnych startupów, dostaliśmy bowiem w ramach nowych rekomendacji zakaz zdalnego otwierania rachunków rozliczeniowych w innych bankach za pomocą przelewów aktywacyjnych. Mechanizm ten polegał na tym, że otwierając drogą elektroniczną ROR w jednym z obsługujących go banków, wystarczyło wysłać przelew z już posiadanego konta. Jedynym wymogiem było to, by dane nadawcy przelewu aktywacyjnego były takie same, jak te podane w formularzu internetowym otwarcia nowego konta.

Możliwość otwierania ROR-ów zniknęła już lub znika ze stron większości polskich banków. Na przykład Alior Bank jeszcze wyświetla na stronie możliwość zawarcia Umowy on-line (potwierdzenie przelewem), ale działanie samej funkcji zablokowano, od wczoraj wieczorem widzimy jedynie komunikat „Proszę czekać…”. Najszybszym sposobem na założenie konta pozostaje przejście się do oddziału.

Banki znalazły już sposób na ocalenie zdalnych aktywacji, przy jednoczesnym spełnieniu wytycznych KNF-u. We współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową, Związek Banków Polskich przygotował system pozwalający na zdalną aktywację kont. Wykorzystuje on autoryzowaną bazę klientów bankowości w Polsce, do której dostęp będą miały jedynie zainteresowane instytucje finansowe. Aktywacja online będzie wiązała się teraz z odpytaniem tej bazy o sposób otwarcia rachunku, z którego wykonywany jest przelew aktywacyjny. Jeśli rachunek ten był otwarty w oddziale, lub przez kuriera, to nie ma problemu, ale jeśli sam był otwarty zdalnie, to nic z tego. Łańcuszki zdalnych aktywacji nie będą akceptowane, kurier lub pracownik banku musi być. System ten już działa, przystępują do niego kolejne banki.

Ciekawi nas, co zrobi Komisja Nadzoru Finansowego, gdy pracownicy banków i kurierzy zostaną zautomatyzowani – jak wówczas bank będzie potwierdzał tożsamość? A póki co polskie startupy fintechowe albo skupiają się na kryptowalutach i łańcuchu bloków, albo myślą o tym, by wynieść się do bardziej przyjaznego pod względem regulacji kraju, na przykład Wielkiej Brytanii. U nas działa się za trudno. Oficjalnie w imię bezpieczeństwa, by ochronić klientów przed falą oszustw. Czemu jednak kraje o bardziej liberalnych przepisach i znacznie bardziej rozwiniętym rynku bankowości takiej fali oszustw nie odnotowują?

© dobreprogramy