ZeroPi od FriendlyElec. Mały i prosty SBC z gigabitowym Ethernetem

Strona główna Aktualności

O autorze

Do jakiej granicy miniaturyzacji i ceny dojdą producenci komputerów typu SBC (single board computer)? Na pewno jednym z najmniejszych i najtańszych jest nowy produkt od FriendlyElec. ZeroPi to niedrogie maleństwo.

Mały, czyli jaki? Jego wymiary to tylko 40 x 40 mm, a cena wynosi 13 dolarów. Na płycie dostajemy czterordzeniowy procesor ARM, a konkretnie Allwinner H3 o taktowaniu 1,2 GHz z rdzeniami typu Cortex-A7. Do tego 512 MB pamięci RAM, czytnik kart microSD, port USB 2.0, microUSB do zasilania i chyba największy plus urządzenia - przewodową kartę sieciową o prędkości 1 Gb/s.

Maleństwo bez wideo, ale z Gigabit Ethernet

Minusem jest niewątpliwie brak jakiegokolwiek wyjścia wideo czy audio. Jego zastosowaniem jest raczej projekt około tematyki serwera plików, routera czy automatyki albo IoT. Z pewnością szereg zastosowań, do których możemy go wykorzystać jest mniejszy niż przy np. Raspberry Pi, ale na pewno znajdą się osoby, które uważają, że czegoś takiego było im trzeba.

Co ciekawe, ZeroPi jest dość podobny do innego SBC, czyli NanoPi Neo. Chociaż oczywiście nie jest identyczny. Ma chociażby szybszy Ethernet, ale brak u niego GPIO, ale na pierwszy rzut oka oba SBC mają podobne założenia.

Producent zapewnia, że ZeroPi jest zgodny z Ubuntu Core 16.04 czy OpenWrt. Sporo informacji można znaleźć na stronach Wiki projektu ZeroPi. Poza samym komputerkiem, w sprzedaży u producenta są też różnego typu akcesoria jak obudowy, radiatory, karty pamięci, zasilacze itd.

Źródło: liliputing

© dobreprogramy
s