Źle ustawiony zegarek w Windowsie? Powodem synchronizacja Usługi Czasu

Strona główna Aktualności

O autorze

Dokładna data i godzina w komputerze podłączonym do Internetu ma istotny wpływ na oprogramowanie, wykorzystujące informację o czasie do zabezpieczania niektórych swoich funkcji. Usługa Czas, która w Windowsie odpowiada za synchronizację komputerowego zegara z serwerami doznała jednak usterki, w wyniku czego pobierane przez nią wartości mogą znacznie odbiegać od rzeczywistych wskazań serwerów.

Problematyczny okazuje się serwer time.windows.com, którego problemy z działaniem zgłaszają między innymi użytkownicy reddita oraz Twittera. Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy usterka zostanie usunięta, ani co konkretnie mogło ją spowodować – jak wynika z obserwacji, nie wszystkie komputery korzystające ze wspomnianego serwera, synchronizują czas niepoprawnie.

Jeśli jednak zauważyliśmy problemy w tym zakresie, rozwiązaniem może okazać się zmiana dostawcy informacji o czasie. W tym celu, na przykładzie Windowsa 10, konieczna będzie edycja Ustawień czasu z Internetu, które znajdziemy w opcjach Daty i godziny.

Chociaż niepoprawne ustawienia czasu mogą wydawać się błahostką, warto zwrócić na nie uwagę. Poza kłopotami na przykład z przeglądarkami internetowymi, źle ustawiony zegarek ma również znaczenie przy systemowych logach, a także wielu mechanizmach bezpieczeństwa. Microsoft na razie nie ustosunkował się do sprawy.

© dobreprogramy
s