Znacząca aktualizacja Javy od Suna

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Sun planuje udostępnić dzisiaj na stronie java.com znaczącą aktualizację silnika Java - SE 6 Update 10. Aktualizacje pracującego po stronie klienta środowiska JRE oraz paczki JRE dla programistów dostępne są już zarówno w dziale pobrań witryny Sun, jak i w naszym katalogu od kilku dni.

Dlaczego warto przyjrzeć się temu bliżej? Update 10 znacznie redukuje rozmiar środowiska (pobieramy teraz 4,5 MB zamiast ponad 14), według producenta poprawia znacznie wydajności aplikacji (w tym prędkość ich uruchamiania) i szykuje grunt pod planowanym jeszcze przed końcem tego roku JavaFX - konkurencją dla innych platform RIA takich jak AIR, Silverlight czy Google Gears.

Aktualizacja póki co nie wnosi poprawek opracowanych z myślą o programistach, poza drobnymi zmianami w implementacji appletów pozwalających łatwiej portować aplikacje Java pracujące w przeglądarce na wersje pracujące na pulpicie użytkownika. Większe zmiany zaszły w tym zakresie po stronie użytkownika, który po instalacji aktualizacji zyskuje możliwość przeciągnięcia dowolnej aplikacji poza okno przeglądarki. Programiści póki co zyskali nowe możliwości i narzędzia pozwalające dostosować wygląd i zachowanie aplikacji pracujących w takim trybie.

Dużo większych zmian pod kątem programistów należy spodziewać się wraz z JavaFX, który zapewni obsługę dla języka skrytpów nazwanego JavaFX Script. Ma on sprawić, by programowanie w Javie stało się tak proste jak programowanie we Flashu czy JavaScript. Ponadto, JavaFX zapewni wsparcie dla wysokiej jakości dźwięku i grafiki 2D i 3D - w przypadku Windows, przy wykorzystaniu Direct 3D.

© dobreprogramy