Alternatywa dla Arduino od Microsoftu

05.08.2011 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Arduino, popularna wśród zawodowych elektroników i hobbystów otwarta platforma do budowania prototypów, doczekała się konkurencji.

.NET Gadgeteer to otwartoźródłowy zestaw narzędzi pozwalający na oprogramowanie małych urządzeń elektronicznych. .NET Gadgeteer korzysta z .NET Micro Framework i jest kompatybilny z Visual Studio i Visual C# Express. Oprogramowany układ można wyposażyć w różne zewnętrzne komponenty, jak sensory, kamery, manipulatory czy wyświetlacze. Pierwszy, ale z pewnością nie jedyny kompatybilny z frameworkiem .NET Gadgeteer zestaw elementów — FEZ Spider Starter Kit — wyprodukuje firma GHI. Źródła .NET Gadgeteera dystrybuowane są na licencji Apache Licence 2.0 i można je pobrać z CodePlex.

Pomysł na .NET Gadgeteer zrobił się kiedy Steve Hodges pracował nad projektem SenseCam — kamerą, którą można nosić na sobie, aby robiła zdjęcia i zbierała informacje o zajęciach noszącego. Zbudowanie prototypu i oprogramowanie go zajęło twórcom dwa lata. Ale ten proces można skrócić — .NET Gadgeteer pozwala na zbudowanie podobnego urządzenia w... kilka dni. Twórcy mają nadzieję, że .NET Gadgeteer pomoże zawodowym elektronikom, hobbystom czy studentom szybko realizować projekty i nie wynajdować koła od nowa za każdym razem. Ponadto kompatybilność z systemem Windows i powszechnie używanymi w firmach narzędziami programistycznymi sprawi, że .NET Gadgeteer zwróci uwagę przedsiębiorców.

Urządzenia wbudowane „zrób to sam” zdobywają coraz większą popularność. Obok Arduino czy .NET Gadgeteer powstaje wiele innych rozwiązań tego typu: od prostych, takich jak Netduino (klon Arduino, podobnie do .NET Gadgeteer pracujący w oparciu o platformę .NET), po całkiem nietuzinkowe, jak Raspbery Pi — kompletny, działający pod kontrolą Ubuntu komputer wielkości pendrive'a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także