Android M pozwoli odpocząć akumulatorom i odczuwalnie wydłuży czas pracy

Strona głównaAndroid M pozwoli odpocząć akumulatorom i odczuwalnie wydłuży czas pracy
08.06.2015 14:24
Android M pozwoli odpocząć akumulatorom i odczuwalnie wydłuży czas pracy
bDUKSZsm

Android M ma przynieść odczuwalnie dłuższy czas pracy. Według testów, dzięki takim funkcjom jak Doze i App Standby, Nexus 5 działa prawie 3 krotnie dłużej w trybie czuwania. Wynik naprawdę robi wrażenie.

bDUKSZrF

Jedną z największych bolączek smarfonów jest krótki czas pracy. Mimo iż co jakiś czas słyszymy o nadchodzącej rewolucji w dziedzinie produkcji akumulatorów, to od dłuższego czasu nic się nie zmieniło. Producenci smartfonów bardziej skupieni są na stosowaniu energooszczędnych trybów, które kosztem wydajności i jasności wyświetlacza, wydłużają pracę, najczęściej o zaledwie kilka godzin.

350137489497023945

Niestety nie mamy informacji, że w końcu ktoś wprowadził do sprzedaży nowy typ akumulatorów, który zapewni kilkanaście dni pracy w przypadku iPhone 6 czy Samsunga Galaxy S6. Jednak zmiany jakie zostaną wprowadzone w Androidzie M są jak najbardziej godne uwagi, ponieważ odczuwalnie wydłużą czas pracy na jednym ładowaniu.

bDUKSZrH

Według danych pochodzącym z pierwszych testów, smartfon działający pod kontrolą Androida M będzie mógł pracować nawet kilkukrotnie dłużej. W teście porównano czas pracy Nexusa 5 działającego pod kontrolą Androida 5.1.1 z tym samym modelem, ale wyposażonym w Androida M w wersji Developer Preview. Wyniki naprawdę robią wrażenie. Poziom naładowania Nexusa 5 z Lollipopem po 8 godzinach zmalał o 4%, natomiast w przypadku Androida M o 1,5%. Wraz ze zwiększeniem liczby godzin różnica jest jeszcze bardziej widoczna, po 48 godzinach wyniki wynosiły odpowiednio 24% i 9% zużycia. Różnicę widać wyraźnie gdy spojrzymy na liczbę godzin w trybie czuwania. Nexus 5 z Androidem 5.1.1 jest w stanie osiągnąć około 200 godzin, natomiast z nowszą wersją zielonego robocika rezultat jest prawie 3 krotnie lepszy i wynosi 533 godzin.

Odczuwalnie lepsze wyniki zostały osiągnięte przede wszystkim dzięki dwóm nowym funkcjom. Pierwsza nazywa się Doze, czyli drzemka. „Wprowadza” ona smartfona w tryb głębszego uśpienia. Wbudowane w urządzenie czujniki ruchu sprawdzają czy aktualnie smartfon leży na biurku i jest nieużywany. Jeśli tak, to ograniczane są aktywności w tle, zmniejsza się ich ilość oraz częstotliwość. Dopiero po wykryciu, że wzięliśmy urządzenie do ręki, zostanie przeprowadzona synchronizacja. Natomiast druga funkcja to App Standby i jej zadaniem jest wykrywanie rzadko wykorzystywanych aplikacji, które działając w tle tylko marnują zgromadzoną w akumulatorze energię. Jeśli taka aplikacja zostanie wykryta, to system ją zamknie.

Wyniki Nexusa 5 z Androidem M sprawiają, że możemy spokojnie stwierdzić: dłuższy czas pracy z pewnością odczujemy. Z drugiej strony, ciekawe jak nowe funkcje wypadną w praktyce i czy każdy smartfon będzie pracował kilkukrotnie dłużej będąc w trybie czuwania. Oczywiście nie jest to żadna rewolucja, a tylko coś na wzór trybu oszczędzania energii. Dłuższy czas pracy ponownie uzyskiwany jest poprzez zmniejszenie obciążenia podzespołów. Większe zmiany prawdopodobnie zobaczymy dopiero wraz z wprowadzeniem nowego typu akumulatorów, wówczas nie będziemy musieli iść na takie ustępstwa. Niestety wszystko wskazuje, że jeszcze trochę przyjdzie nam poczekać.

Udostępnij:
bDUKSZsD