Apel Ministerstwa Cyfryzacji. "Uważaj na selfie z Barbie"

Apel Ministerstwa Cyfryzacji. "Uważaj na selfie z Barbie"

Lalka Barbie
Lalka Barbie
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
31.07.2023 14:48

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje do Polaków, by z omijali internetowe aplikacje pozwalające zmieniać zdjęcia w rysunkową postać lalki Barbie. Chodzi o wysyp programów zyskujących popularność po premierze filmu o znanej lalce. Ministerstwo zwraca uwagę, że to operacja, w ramach której twórcy aplikacji masowo zbierają dane o ich użytkownikach.

Ministerstwo Cyfryzacji zaapelowało na Facebooku do wszystkich, by uważali szczególnie na dostępne w internecie dwie aplikacje: bairbie.me oraz barbieselfie.ai, ponieważ obie stanowią zagrożenie dla danych użytkowników. Programy pozwalają zmienić wgrane zdjęcie przez użytkownika w taki sposób, by postać przypominała komputerowo wygenerowaną lalkę. W procesie wykorzystywana jest sztuczna inteligencja.

W przypadku pierwszej z wymienionych aplikacji trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nie spełnia ona wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO), wobec czego nie wiadomo jak dokładnie wykorzystywane są dane, które przekazuje użytkownik - a jest to między innymi jego selfie oraz adres e-mail.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku aplikacji barbieselfie.ai. Użytkownik, który zainstaluje program w telefonie i zaakceptuje politykę prywatności, w praktyce wyraża zgodę na dostęp aplikacji do:

  • kamery w telefonie (przy czym akurat to nie powinno zaskakiwać w programie, którego celem jest przerabianie zdjęć),
  • historii płatności i lokalizacji GPS,
  • danych rejestracyjnych użytkownika,
  • danych technicznych telefonu,
  • danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych
  • informacji o interakcjach z innymi usługami oraz danych z ankiet i konkursów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obydwa przypadki pokazują, jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas korzystania z internetu, a zwłaszcza aplikacji, które do działania wymagają od użytkownika zaakceptowania szeregu zgód. Dołączamy się do apelu Ministerstwa Cyfryzacji i sugerujemy, by omijać takie usługi szerokim łukiem, niezależnie od atrakcyjności i chwilowej rozrywki, jaką mogą wnieść do życia. Ewentualne konsekwencje wycieku danych i przekazania ich w niepowołane ręce mogą być bowiem dużo bardziej dotkliwe.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)