Ostrzeżenie Ministerstwa Cyfryzacji. Dotyczy Google'a

Smartfon telefon komórka
Smartfon telefon komórka
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oskar Ziomek

26.05.2023 20:13, aktual.: 26.05.2023 21:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Reklamy w internecie mogą być fałszywe - przypomina na Facebooku Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownicy bez zastanowienia wierzący we wszystkie oferty, które widzą w sieci, mogą łatwo trafić na fałszywe strony i zamiast cokolwiek zyskać - stracić pieniądze.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega Polaków, by z rozwagą korzystali z reklam wyświetlających się jako pierwsze wyniki w wyszukiwarkach internetowych. To bezpośrednie nawiązanie do często opisywanego przez nas problemu sponsorowanych linków na szczycie listy wyników w Google. Niestety trafiają tam także fałszywe linki, przez co można trafić na spreparowane strony internetowe.

Jeśli użytkownik nie zorientuje się, że trafił na fałszywą stronę internetową, niestety niewiele brakuje, by ściągnął na siebie dodatkowe problemy. Pobierana aplikacja może być bowiem zainfekowana (co prowadzi do kradzieży danych z komputera) lub "płatna" - wtedy można być pewnym, że wyświetlany formularz szybkich płatności jest fałszywy i oszust przejmie w ten sposób login i hasło do bankowości lub dane karty płatniczej.

Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że często dla niepoznaki przestępcy sami wyraźnie ostrzegają na swoich stronach, by uważać na witryny przygotowane przez oszustów. Trzeba być więc wyczulonym na takie przekręty. Polecamy unikać machinalnego klikania sponsorowanych linków w Google'u, uważnie czytać adresy witryn (często literówki zdradzają, że to fałszywe strony) i pobierać oprogramowanie z zaufanych źródeł.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)