Apple planuje eksperymenty z odsprzedażą „używanych” towarów z iTunes

08.03.2013 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podobnie jak niedawno Amazon, Apple do urzędu patentowego również zgłosił projekt mechanizmu umożliwiającego odsprzedanie praw do dóbr cyfrowych. Patent Apple'a obejmuje techniki zarządzania dostępem do przedmiotu będącego cyfrowym dobrem (piosenki, filmu, aplikacji, książki) umożliwiające przeniesienie ich między użytkownikami. Przekazujący traci dostęp do treści po zakończeniu transakcji. [...] Po zakończeniu transferu tylko odbiorca ma prawo dostępu do treści. Część wpływów z transferu może być wypłacona twórcy, wydawcy lub podmiotowi, który sprzedał treść pierwszemu właścicielowi.

Obraz

Apple zapewne zakłada, że iTunes będzie operatorem praw dostępu i pierwszym sprzedawcą, i w ten sposób zapewnia sobie prawo do prowizji od transakcji. Cieszy jednak, że zostawia też miejsce na przekazanie części tej prowizji autorom lub wydawcom. Ciekawostką, którą znaleźć można w opisie patentu, jest możliwość sprzedania praw więcej niż jednej osobie w sposób umożliwiający wszystkim dostęp do treści. Zależnie od warunków i kosztów, może to okazać się świetnym rozwiązaniem dla rodzin lub grup znajomych, które „zrzucą się” na płytę.

Oczywiście będą limity. Wśród propozycji znalazły się ograniczenia liczby kopii materiałów, do których grupa może mieć dostęp jednocześnie (3 dla książki, 2 dla filmu), będzie prawdopodobnie także ograniczenie czasowe — na przykład aplikację będzie prawdopodobnie można odsprzedać dopiero po roku. Padła także propozycja ceny minimalnej — na przykład 10 dolarów dla nowego filmu, 5 dolarów dla filmu starszego niż pół roku… i tak dalej.

Apple nie planuje więc otworzyć wolnego rynku używanych dóbr cyfrowych, jak prawdopodobnie zamierza zrobić Amazon. Zamiast tego, jeśli patent wejdzie w życie iTunes wprowadzi dość skomplikowany regulamin z limitami. Ale przynajmniej coś wprowadzi.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)