Atari wybiera AMD i Linuksa: Ataribox pozwoli uruchomić gry z innych platform

Atari wybiera AMD i Linuksa: Ataribox pozwoli uruchomić gry z innych platform26.09.2017 15:00
Atari wybiera AMD i Linuksa: Ataribox pozwoli uruchomić gry z innych platform

Steam Machines nie zdołały wyprzeć konsol i zaistnieć narynku, wśród użytkowników sklepu Steam systemy linuksowe razemnie są w stanie zdobyć nawet 1% użytkowników – możnapowiedzieć, że zapowiedziana przez Valve rewolucja na rynku gierspełzła na niczym. Czy Atari jest w stanie zrobić to lepiej?Legendarna firma przedstawiła właśnie pierwsze zdjęcia prototypówkonsoli Ataribox i ujawniła, że będzie ona działała pod kontroląLinuksa.

Nowa konsola, choć inspirowana wzornictwem starożytnego Atari2600, pod względem możliwości ma być urządzeniem na nasze czasy.Jak ujawniono, napędzać ją będzie specjalny procesor przygotowanyprzez AMD, wykorzystujący rdzenie graficzne Radeon. Co szczególniezaś istotne, Ataribox będzie działał pod kontrolą Linuksa, zeskrojonym na potrzeby konsoli intuicyjnym interfejsem użytkownika.

350204879563941825

Samo wykorzystanie Linuksa niewiele oczywiście znaczy, ale Atarizapewnia, że w przeciwieństwie do urządzeń konkurencji, systemtej konsoli będzie otwarty. Ataribox pozwoli swoim właścicielomnie tylko na konfigurowanie systemu i dostosowywanie go do własnychupodobań, ale też korzystanie z gier kupionych na inne platformy –o ile oczywiście będą one kompatybilne z Linuksem i zastosowanymsprzętem.

First look: A brand new Atari product. Years in the making.

Oznacza to, że oprócz tysięcy klasycznych gier dla Atari idziesiątek nowych gier od znanych wydawców, które dostępne mająbyć na premierę Atariboxa, na konsoli będziemy mogli zainstalowaćinnesklepy, grać w tytuły z Steama, GOG-a, czy Itch.io. W końcuniemal wszystkie własnościowe gry na Linuksa kompilowane są naarchitekturę x86, a jeśli AMD postara się o dostarczenie dobrychlinuksowych sterowników, to powinny na Atariboksie działaćznakomicie.

350204879564203969

Więcej dowiemy się, gdy tej już jesieni ruszy zbiórka na nowąkonsolę w serwisie Indiegogo. Ci, którzy zdecydują się wcześniejwyłożyć swoje pieniadze, otrzymają specjalne ceny, specjalnewersje (w tym ekskluzywny model z prawdziwego drewna) i dodatkowegry. Pozostali mogą spodziewać się rozpoczęcia sprzedaży podkoniec wiosny 2018 roku. Cena ma być konkurencyjna, od 249 do 299dolarów, w zależności od wersji i ilości pamięci.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)