Awaria Google. Gmail, YouTube i mnóstwo innych usług nie działa [Aktualizacja]

Awaria Google. Gmail, YouTube i mnóstwo innych usług nie działa [Aktualizacja]

fot. Alex Tai/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
fot. Alex Tai/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
14.12.2020 13:10, aktualizacja: 14.12.2020 18:32

W poniedziałkowe południe doszło do ogromnej awarii usług należących do Google'a. Nie działa niemal wszystko poza... samą wyszukiwarką. Awaria dotyczy GMaila, Google Photos, Kalendarza, Dokumentów, Google Maps, Google Keep, Google Drive czy nawet samego YouTube. Nie można uzyskać dostępu do tych usług z poziomu komputera. Niektóre z nich nie działają także w wersji mobilnej.

Google ma kłopoty. Nie działa wiele usług, w tym GMail

Gmail i YouTube zaczęły masowo odmawiać posłuszeństwa użytkownikom na całym świecie od około godziny 12:45 czasu polskiego.

Zaraz potem okazało się, że nie działają pozostałe usługi. Użytkownicy próbują szczęścia na urządzeniach mobilnych, ale i tu niewiele zdziałają. Na przykład w GMailu w wersji mobilnej można czytać maile, ale nie da się ich wysyłać.

Wygląda na to, że problem nie dotyczy wyłącznie Polski. Na stronie DownDetector użytkownicy wskazują głównie Europę jako miejsce największych awarii:

Obraz

Twitter został właśnie zalany komunikatami sfrustrowanych internautów, którzy nie mogą wykonywać swojej pracy przez paraliż kluczowych dla nich usług. Na Twitterze w błyskawicznym tempie najbardziej trendującymi tematami stały się frazy "Google", "#googledown" czy "#Youtubedown". Nie wiemy jeszcze, co jest przyczyną awarii i jak długo ona potrwa. Firma jeszcze nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Google w Polsce i czekamy na informacje, co się dzieje. Niestety, awaria dotknęła także panel Google informujący o statusie i... ewentualnych awariach w swoich usługach. Z niego zatem też nie dowiemy się, co się dzieje, bo po prostu... nie działa.

Aktualizacja, godz. 13:28: Prawdopodobnie problem z Google Accounts

Wygląda na to, że problem może dotyczyć kont użytkowników Google'a. Nie działają bowiem usługi, w których trzeba być zalogowanym. Można to w łatwy sposób sprawdzić, włączając choćby YouTube, nie będąc zalogowanym - wtedy wszystko działa normalnie.

Aktualizacja, godz. 13:47: Usługi Google zaczynają wracać

Niektórzy użytkownicy mogą już korzystać z GMaila. Według Google usługa zostanie przywrócona dla wszystkich użytkowników już wkrótce, o ile nie zostaną napotkane dalsze problemy. Nadal istnieje prawdopodobieństwo, że część osób nie uzyska dostępu do poczty GMail.

Aktualizacja, godz. 16:12: Wszystko wróciło do normy

Można już w pełni to potwierdzić: usługi Google działają już normalnie i nie powinno być już problemów w funkcjonowaniu GMaila, YouTube'a oraz innych serwisów firmy.

Aktualizacja, godz. 18:30: Oświadczenie Google'a

Popołudniu do naszej redakcji została przysłane oświadczenie Google'a. "O godz. 12:47 czasu środkowoeuropejskiego na około 45 minut doszło do wyłączenia systemu uwierzytelniania, spowodowanego problemem z naszym wewnętrznym mechanizmem przydzielania zasobów serwera. Usługi wymagające od użytkownika zalogowania się powodowały w tym czasie dużo błędów. Problem z systemem uwierzytelniania został rozwiązany o godz. 13:32. Działanie wszystkich usług Google zostało już przywrócone. Przepraszamy wszystkich, których dotknęły te problemy. Przeprowadzimy dogłębne badanie przyczyn, aby upewnić się, że ta usterka już nie będzie mogła się powtórzyć" - tłumaczy rzecznik prasowy Google w Polsce Adam Malczak.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (169)