Już jutro rozpoczyna się konferencja Google I/O, na której najprawdopodobniej zostanie pokazana nowa wersja systemu Android. Jedną ze spodziewanych nowości jest opcja zarządzania uprawnieniami aplikacji, która pozwoli lepiej zadbać o prywatność użytkowników. Właśnie poznaliśmy nieco szczegółów z nią związanych.

bEUNXsXV

Za przecieki ponownie odpowiada portal Android Police i choć nie są to jeszcze informacje pewne, ich wiarygodność jest bardzo duża. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami firma Google miałaby oddzielić uprawnienia od procesu instalacji programów na Androidzie – teraz informacje na ten temat są co prawda wyświetlane i w sklepie i przed samą instalacją, ale niewielu użytkowników zwraca na nie uwagę. Efekty są łatwe do przewidzenia: wiele osób instaluje np. program-latarkę wymagającą dostępu do kontaktów, a także połączeń sieciowych. W systemie brakuje natomiast opcji, które pozwalałyby na walkę z tego typu absurdami.

Źródło: Android Police
Źródło: Android Police

Android M ma zmienić sytuację za sprawą okien dialogowych wyświetlanych już po uruchomieniu aplikacji. Użytkownik może zostać przez system zapytany o udzielenie aplikacji pozwolenia na dostęp do określonych zasobów lub funkcji urządzenia (np. mikrofonu, kamery). Zamiast więc akceptować wszystkie uprawnienia na etapie instalacji, najprawdopodobniej będziemy mogli wybierać je w sposób zupełnie wybiórczy. To od deweloperów będzie zależało, jak zachowa się aplikacja w momencie, gdy użytkownik odbierze jej uprawnienia: nie powinniśmy więc liczyć na to, że zabranie uprawnień do połączeń sieciowych spowoduje, że darmowa aplikacja przestanie pobierać i wyświetlać reklamy. Najprawdopodobniej deweloper zablokuje w takiej sytuacji jej działanie.

bEUNXsXX

Plotki mówią także o oddzielnym menu do zarządzania uprawnieniami, gdzie będziemy mogli sterować każdą aplikacją i w dowolnym momencie zmienić jej ustawienia. Taki mechanizm pojawił się już w Androidzie 4.3, ale Google zaznaczało, że został on wtedy zaimplementowany w celach testowych i ukryło funkcję przed dostępem zwykłych użytkowników w wersji KitKat – aby z niej skorzystać, konieczne było używanie zmodyfikowanej wersji Androida lub np. frameworka Xposed. O tym, jak będzie ostatecznie wyglądało zarządzanie uprawnieniami w Androidzie M, przekonamy się w najbliższych dniach.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (38)
bEUNXsYT